1 MAYIS

 
           Bu gün 1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Bayramı. Bütün dünyada kutlanıyor. Büyük mücadeleler sonucu acılar çekilerek elde edilmiş bir haktır. Faturaları ağır ödenmiştir.
 
           Benim için 1 Mayısın ayrı buruk ve acı bir yeri vardır. Yaşım 17. Yıl 1977 ilk defa 1 Mayıs kutlamalarına katılıyorum. Heyecanla Bayrampaşa cami-park yanında toplandık Sabahın erken saatlerinde güzergâh Edirnekapı-kara gümrük-fatih-Unkapanı-şişhane tarla başı-taksim. Saat 16.00.Nereden nasıl geldi birden silahlar patladı bir izdiham koşturmaca panzerler koşuşturmalar kafamıza yağan kurşunlar. Kendime geldiğimde etrafıma baktım otobüs durağındaki yazıyı okudum tophane yazıyor. Moda yüksek topuklu ayakkabıydı ayağıma baktım sağ teki yok. Bayrampaşa ya gitmek istiyorum ablam merak eder nasıl gideceğim bilmiyorum aksak ayakla, sesim kısılmış zor çıkıyor. Aklıma vezneciler site yurdu geldi bizim Bektaş (Bektaş ALP kulakları çınlasın 1978 de zorunlu olarak İngiltere’ye gitti,gidiş o gidiş daha da görmedim)yurtta kalıyordu.Site yurduna sık sık gider gelirdim yurda gidip kendime bir ayakkabı bulup bayram paşaya gideceğim.Nasıl gideceğim bilmiyorum yanımdaki yaşlı bir amcaya sordum amca veznecilere nasıl giderim ?Amca bana baktı ayakkabımın tekinin olmadığını anladı muhtemeldir ki 1 Mayısa katıldığımı anlamıştı oğlum geç karşı tarafa oradan Topkapı yazan otobüslere bin dedi bende öyle yaptım.Geldim vezneciler site yurduna , odalardan birinde bir çift ayakkabı buldum ben giyiyorum 40 numara ayakkabı, bulduğum ayakkabı 44 numara olsun buldum ya giydim doğru Bayrampaşa ya ve ablam beni bekliyordu görünce sevinmişti.Haberleri dinlemiş çok sayıda ölü ve yaralı var.                                                                                                                                                                                         
              1 Mayıs 1977 nin bilânçosu 37 ölü yüzlerce yaralı. Üzerinden 31 yıl geçmiş o gün bu gündür taksim alanı popçuya topçuya serbest işçi ve emekçiye yasak. Bu gün 1 Mayıs 2008 işçi ve emekçiler taksime gitmek istiyor. Mevcut hükümet taksime karakol kurmuş okullar tatil, vapur severleri, metrolar iptal, yürümek yasak
               Türkiye tarihinin en büyük siyasi ve ekonomik krizini yaşıyor bu kriz daha da ağırlaşarak devam edecek görünüyor. Hükümet bunun farkında, darısı farkında olmayanların başına.
                Sömürüsüz ve Sınıfsız bir dünya için. YAŞASIN 1 MAYIS İŞÇİ EMEKÇİ BAYRAMI. KUTLU OLSUN.
                                        
                                              ARGUVANHABER.COM
                 Arguvan haber sitesi Arguvan isimli siteler arasında içeriğiyle yaklaşımıyla önemli sitelerden bir tanesidir. Sevgili Ersoy Eren telefonda senin ismini yazarlar arasına yazıyorum dediğinde hayır deme lüksüm yoktu. Kabul ettim. Aklım erdiğince sizlerle düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Kişisel konulara girmem, işim olmaz. Düşünce boyutunda her türlü öneri ve eleştiriye açığım.
                 
Sevgilerimle                                                               
                                                              
                                                              
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56