400 SENE EVEL AŞİRETİM DE İNEK OLAYI ve BU GÜNKÜ İNEK OLAYI

      ... 1- BAŞBAKAN: ''Çözüm Süreci iyi bir fırsattı ancak ihanet edildi''

 

....NEREDEN NEREYE? EVET Sn. BAŞBAKAN, ÇÖZÜM SÜRECİ GERÇEKTEN BİR FIRSATTI AMA AKP'nin SONUNU GETİRECEKKEN BUNU GÖRDÜNÜZ. VE ÇÖZÜM SÜRECİ SONA ERDİRİLDİ.
 

... 2- AKP İATANBUL MECLİS ÜYESİNİN İNEK ÇİFTLİĞİ VARMIŞ. ve ''HOLLANDA ÖZÜR DİLEMEZSE BİRİNİ KESECEK''MİŞ.

.... Adama bakın bir de il meclis üyesi. Ama çok acı bir ruh hali var. Yetersiz, donanımsız, cahil, kan akıtmayı martifet sayan bir dünya ve bu dünyası ile halkımı yönetiyor.

....Yetmedi bir belediye başkan yardımcısı da aynı adağı adamış. Yazılacak çok şey kalıyor...
 

.... 3 - Demokrasi ve insan hakları mı?

..Birleşmiş Milletler Raporu.

.El cevap:

''Kıyamet benzeri bir tablo''

Sokak eylemleri mi

El cevap: Ne demiş arkadaşına Hollanda'daki AKP hayranı Türk eylemci. ''KORKMA LAN SEN BURAYI TÜRKİYE Mİ SANDIN''

..Söylenecekleri AKPli zaten söylemiş ve de geriye de hiç söylenecek bırakmamış.

....Koca Türkiye viraneye döndü, Türkiye insanı içine kapandı. Korku dağları sardı .

...Sur, Nusaybin ve Cizre yerle bir edilirken, insanlar bodrumlarda yakılırken, analar çocuklarının cesetlerini çuval içinde birkaç et parçası olarak teslim alırken, bir anne kokmasın diye çocuğunun cesedini buzdolabında saklarken, 500 bine yakın insan evsiz kalırken, BM’nin tespitiyle ‘kıyamet benzeri bir tablo’ yaşanırken ‘olamaz’ denilmeliydi.

– Hukuki gerekçeler olmadan on binlerce insan tutuklanırken, kamuda görevli 121 bin kişinin işine son verilirken, 4 bin 180 akademisyen üniversitelerden atılırken yüzler öteki tarafa çevrilmemeliydi.

– 62 gazete, 18 televizyon, 24 radyo ve 4 haber ajansı ile birlikte toplam 179 medya organı kapatılırken, buralarda çalışan 10 bin kişi işsiz kalırken, 157 gazeteci tutuklanırken ve 2 bin 708 gazeteci işten çıkarılırken sessiz kalınmamalıydı.


– HDP’den 10 bin kişi gözaltına alınıp parti fiilen felç edilirken, 13 milletvekili tutuklanıp 5 milyon seçmenin iradesi hapsedilirken, HDP’li belediyelere kayyum atanırken,  hiçbir şey olmamış gibi davranılmamalıydı.


– Sivil örgütleri baş tacı eden AB, KHK ile 2 bin 800 sivil toplum örgütü kapatıldığında bir şeyler yapmalıydı.

..     Bugün Hollanda için inek kanı akıtma hayali kuranların, yarın insan kanı hayalinden  şüphe ederim. 

      BUNDAN 400 SENE ÖNCE AŞİRETİM OLAN Êtmî/Êtmanekî’DE İNEK OLAYI:
      Aşirette ağalığa onay vermek vardır. Öyle her isteyen ağa olamaz. Ağa olabilmek için on iki BAV temsilcilerinin onayı gereklidir. Bir itiraz dahi engeldir ağa olmaya.

Ağalık bir dönem sırayla, yani periyodik bir dönüşümle her BAV insan tarafından yapılırdı. Yani on iki BAV sıra ile ağalık yapardı. Sıra Zetikanlı KOSAYİ OTMİYON’da iken, ağa bir suç işliyor. Suçu zarar-ziyan yapan bir ineği idam ederek (asarak) öldürmektir. Bunun üzerine ONİKİ BAV Temsilcileri toplanıyor.Ağa Kosayi Otmiyon görevden alınıyor.. Yerine de Hasani Reş soyundan ağa seçiyorlar. Seçtikleri ağa sarışın imiş. Kürtler sarışın insanlara ‘bozo/bozık’ derler ve ağaya da BOZ AĞA diyorlar. Böylece şimdiki Bozdağların ağalığı aile içindekilerden birinin seçilmesi ile başlıyor. Hâlâ da öyledir. Bozdağlar Alevi-Sünni ayrımı yapmadan ağalık yapmışlardır.Boz Ağa’nın torunlarından Süleyman Ağa Kozan İsyanı’nı bastırmış ve Yakup Hamdi  Paşa ise Maraş’ın, Antep’in ve Urfa’nın kurtuluşunda büyük rol oynamıştır.

        Kosayi Otmiyon’un inek meselesi uzun bir mesele ama biz kısaltalım. 400 sene evel aşiretim insanları , şimdiki yönetici insanların çoğundan daha çok çok ileriler.Böylesi basiretsiz insanlar yüzünden maddi, manevi  çok büyük zararlar görüyor halkımız. Halkımıza yazık değil mi? Bu denli cahil insanlara kimler ön açtı? Bu tür insanların yöneticiliği ile nereye kadar gidebileceğiz. YAZIKTIR GÜNAHTIR.

       Bırakalım insan haklarını inek hakkı dahi olmayan bir sistem bizleri nerelere götürür.
        Açmışız yelkenleri karanlığa doğru koşarken, her gecenin sonunun aydınlık olduğunu dahi düşünmüyoruz.

                                                          16.03.2017/Mehmet ali çabuk/Arguvanhaber

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56