ABD - RUSYA ve SURİYE

  1. Dünya Savaşından sonra, hedefte paylaşılması düşünülen Osmanlı İmparatorluğu Toprakları ''paylaşıldı gibi görünüyorsa da , aslında paylaşılmadı. Çağ teknolojisinin gerisinde kalmış Arap Kabilelerine liderllerine ''krallık, şexlik, sultanlık'' payeleri olarak dağıtılmıştır. Halktan kopuk Arap liderler ve halklar zamanın gelişim evresini değerlendiremeyip gerici ata kültürlerinden kopamadıklarından oldukları yerde kalmışlardır. ''ARAP BAHARI'' denen alt/üst oluşumun temel kaynağı değişime ayak uyduramayarak emperyalistlerin oltasına takılmışlardır.

       ''Hasta Adam'' Osmanlı İmparatorluğu'nun hastalığı, dağılan imparatorluktan sonra, mirasçılara geçmiştir. Verimli ve enerji kaynakları yüklü topraklar emperyalist iştahı savaş çıkaracak düzeyde tekrar kabarmıştır.

        Osmanlı İmparatorluğu merkez topraklarında, kendini Osmanlı mirasçısı ilan eden Türkiye Cumhuriyeti'de özellikle ırksal kaygı büyük çabalarına rağmen kendini hatalıktan kurtaramamıştır.

       Hiçbir Osmanlı kalıntısı devlet, Osmanlı İmparatorluğunun ''HASTALIĞININ'' teşhisi ve tedavisi yoluna girmemiştir. Bu hastalığın kendilerini de parçalayarak yok edeceğini düşünememişlerdir.

     Bu hastalığın, geçirdikleri tarihsel süreçteki insan doğası ile bağdaşmayan KÜLTÜRLERİ olduğunun farkına varamadılar. Bu farka varanlar ise tedavi için yeterli mücadeleyi veremediler.

     İkinci parçalama evresi başlamıştır.

    İkinci parçalama sonuna kadar devam edecektir. Bu durum kaçınılmazdır, ama tek tek sıra ile gerçekleşecektir.

    Irak'ın parçalanması kurgulanmış, kurgu süreci işlemektedir.

    Suriye sıraya alınmıştır. Beş senedir can çekişmektedir. Emperyalist denklemlerin işlediği bir zamanda, devletlerin yıklıması günü birlik iş değildir.

     Suriye denkleminde ABD ve RUSYA mücadelesi en üstlerdeki düzeyini seyretmektedir. Rusya eskiden kalan bir kısım statüsünü muhafaza etme mücadelesi verirken ABD üsler aracılığı ile yeni alan hakimiyeti kurmaktadır.

     ABD'nin, Rojava'ya temellendirdiği üç tane havaalanını kim görmezden gelebilir?

    ABD'nin Rojava'da temellendirdiği üç havaalanı ÜS haline gelmeyecek midir?

    Rojava Kürtlerine ALAN açtıran ABD değil midir?

    ABD durup duruken Rojava Kürtlerine neden alan açtırsın ki?

    ABD Zengin Başur Kürdistan parçası ile Rojava Kürdistan parçasını birleştirmeyecek midir?

     Siz okuyucuların da aklında çağrışan , daha da ötesi yok mudur?

     Sizler yukarıdaki sorularla egzersiz yaparken, iki tespitte bulunacağım. Birincisi Suriye'nin Kuzeyinde Rojavalı Kürtler kazanacaktır. İkincisi Kuzey Irak'ta Kürtler, Musul ve Kerküt'te önemli pay alacaklar.

    Bu işin lamı cimi yok. Ortadoğu'daki örgütler ve yerel devletler kullanımdalar, tabiki satrancın birer elemanı olarak... Ancak ŞAH diyecekler belli.

    İsrail çoklu yetenekleri ile bir dünya gücüdür. Araplar arasındaki sıkışmışlığını hafifletmek için, Ortadoğu'da Kürtlerin bağımsızlığını çok kuvvetli istemektedir.

    Vatikan'ı unutmadım. Ancak bu makalenin 2. bölümü de olmalı.

     ''Halkların Kardeşliği'' ne de güzeldi...

................................24.10.2016

...........................mehmet ali çabuk

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56