ARGUVAN DA SEÇİM…

Arguvan daki seçimle ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşmayı bir görev biliyorum. Hakikat ve gerçeğe bağlılık ilkem olmuştur. Aynı zamanda vicdani bir görevimdir.

GENEL DURUM

AKP iktidarı bölücüdür, ayrıştırıcıdır, ilimden- bilimden uzaktır, yobazdır ve hırsızdır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir başbakan miting meydanlarında Alevileri yuhalatmıştır. Bunun içindir ki AKP en büyük bölücüdür. Akp zihniyeti Türkiye Cumhuriyeti’ne ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e düşmandır.

AKP zihniyeti bir tarihe dayanır. Nedir bu tarih? Bunların dayandıkları tarih, bunların zihniyeti Kerbela’ da İmam Hüseyin’in başını kesip Şam sokaklarında dolaştıran yezit zihniyetidir. Hallacı Mansur u “ Enel Hak “dediği için darağacına çeken zihniyettir. Nesimi’nin derisini diri- diri yüzen zihniyettir. Bunların zihniyeti; tıpkı Kerbela’ daki gibi Menemen’ de Teğmen Kubilay’ın kafasını kesen ve sokaklarda şeriat isteriz diye dolaştıran zihniyettir. Yine bu zihniyet; Maraş’ta, Çorum’da, Malatya’da Alevilerin evlerine, işyerlerine saldıran katleden zihniyettir. Sivas ta 35 canımızı diri diri yakan ve yakanları savunan avukatları meclise taşıyan milletvekili yapan AKP dir. Gezi parkında ve Haziran direnişinde ölen ve sakat kalan gençlerin tek sorumlusu bu iktidardır. AKP zihniyetidir.  

AKP ve ADAYI

Bu bildiğimiz olayları niçin hatırlatma gereği duydum. Çünkü bu gün Arguvan da bu AKP, Arguvan lı bir adayla karşımıza çıkmış oy istemektedir. Onun içindir ki hatırlatma gereği duydum. AKP den aday olan Arguvan lı dostumuz ve dostlarımız ne kadar iyi niyetli olurlarsa olsunlar yukarıdaki tarihi kanla sulanmış bir zihniyete hizmet etmektedirler. Yarın seçim sonrası Tayyip Erdoğan oy oranını, rakamını açıklarken işte milli irade, işte oyumuz derken bu oyların içerisinde Arguvan oylarının olması bizi yaralar, bizi üzer. Oylar kişilerin hanesine yazılmıyor, oylar partilerin hanesine yazılıyor. Ben kişilerle uğraşmam, kişilerin iyi niyetli olduğuna da inanırım. Ben olayları, durumu analiz ederek bu sonuçları çıkarıyorum.

HDP ve ADAYI

HDP de aday çıkarmıştır seçimlere katılmaktadır. BDP-HDP-PKK benzer çizgideki oluşumlardır. AKP iktidarı dönemi boyunca, her seçim öncesinde BDP ile anlaşma sağlamışdır, ateşkes yapmışlardır.(Yanlış anlaşılmak istemem bu yapılan ateşkesler kalıcı olmamıştır, seçimlerden sonra kan akmaya devam etmiştir. Çünkü konjektüreldir daha büyük kanların akmasına neden olmuştur.  AKP iktidarı daha da güçlenerek gelmiştir. Türkiye’nin başına diktatör olarak yerleşmiştir)Tayip Erdoğan meydanlarda bak, terörü biz bitirdik diye propaganda yapmış, oy toplamış ve terörü bitiren başbakan imajı yaratılmıştır. Ancak her seçimden sonra yine daha çok kan akmaya devam etmiştir. Ezilen, kanı dökülen, Türk ve Kürt vatandaşlar olmuştur.

Bu gün çözüm süreci dedikleri Türk ve Kürdü yakınlaştırmamış, üstelik ayrıştırmıştır. Açılım dedikleri Sünni ve alevi yi yakınlaştırmamış ayrıştırmıştır.

Belki de bu seçimler Türk-Kürt, Alevi-Sünni ayrımının giderilmeye çalışıldığı, Arguvan ‘da birlik beraberlik ve barış içerisinde yaşama iradesinin daha da güçlenmesi için bir fırsat olabilirdi diye düşünüyorum.

CHP ve ADAYI

Mehmet Kızıldaş dört yıl boyunca benim de kurucusu olduğum Arguvan Eğitim ve Kültür Vakfı’ nın başkanlığını yapmıştır. Bu süre zarfında kendisini tanıma imkânı buldum. Kendisi kolektif bir yönetim anlayışına sahiptir. Arguvan’ın kurumlarını ortak bir paydada, Arguvan için seferber etmeyi başarmıştır. Eleştiri ve önerilere açıktır. Belediye başkanlığı adaylığı olmasaydı muhtemel ki yeniden Vakıf başkanı seçilecekti.

Bizler gurbet ellerdeyiz. Yüreğimizin, canımızın yarısı Arguvan’dadır. Vakıf ve Dernekler olarak Arguvan’ımızın ve köylerimizin her türlü sorunlarına aklımız ve gücümüz yettiği ölçüde destek olmayı bir görev bildik. Köylerimizden muhtardan veya herhangi bir köylümüzden köylerimiz ve arguvan’ımız için bir talep geldiğinde gücümüz oranında elimizden gelen her şeyimizi vermeye çalıştık. Şu anda yaşadığımız durum da bir hizmettir. İstanbul’dan gidip Arguvan a hizmet etmek bir özveridir, fedakârlıktır diye düşünüyorum. Hiç kimsenin kişisel bir menfaati olmaz olmamalıdır da.

Kaldı ki Arguvan’lı CHP üyeleri de bunu böyle anlamıştır. Sandık konulmuştur yapılan ön seçimde Mehmet Kızıldaş en çok oyu alan aday olmuştur.

Büyük bir ihtimalle Arguvan’ın siyasi yapısını da dikkate aldığımızda Mehmet Kızıldaş’ın kazanma ihtimali yüksektir.

Yapmamız gereken bu seçim sürecini kırmadan dökmeden Arguvanlıya yaraşır olgunlukta geçirmemizdir.

Daha sonra da seçilen adayın etrafında kenetlenerek Arguvan a hizmet için çalışmamız. Bizlere ve Arguvanlıya yakışan da budur.

Bizim felsefemiz; her şey insan içindir, Önce insan. İnsanı mezhep ve etnik kimliğine göre değil, insan olduğu için sevmemizdir.

Gelin hep birlikte Halkçı bir belediye yaratalım, ölüme değil yaşama sarılalım. Maman da çocuklarımız toprakla oynarken toprak mezarlar yapmasınlar. Çocuklarımız çamurdan, topraktan; kuşlar, ağaçlar, çiçekler, hayvanlar yapsın. Abbas Genç ve Rıza Parlak kardeşimizde bunları resimleyip bizimle paylaşsın… Saygı ve Sevgilerimle…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56