ARGUVAN VAKFI VE KÖY DERNEKLERİ

Vakıf merkezinde 18 Şubat 2013 tarihinde vakıf ve köy dernekleri temsilcileri ile yapılan toplantıda yapmış olduğum konuşmayı düzenleyerek siz değerli Arguvanlılar ve Arguvan dostları ile paylaşmak istiyorum.
Kolektif yönetim anlayışı
Vakıf yönetiminin faaliyetlerini köy dernekleri ile birlikte organize etmesi katılımcı demokrasinin en güzel örneklerinden biridir. Vakıf yönetiminin kolektif yönetim anlayışı birlik ve beraberliğimizin sağlanmasında, güçlenmesinde önemli etken olmuştur.
Vakıf ve dernek başkanları, yönetim kurulu üyeleri toplumumuzun duyarlı, fedakâr, vefalı önder ve öncüleridir. Onun içindir ki bir adım öne çıkmışlardır.
Etkinliklere Arguvanlılar sahip çıkmıştır
Arguvan türkü festivali, Arguvan ses yarışması ve benzeri etkinlikler Arguvanlı tarafından benimsenmiştir. Birlik, berberlik, kaynaşma, dayanışma ve hasret gidermeye vesile olmuştur. Yapılan etkinliklere binler, on binler katılmıştır. Arguvanlı dünyanın neresinde olursa olsun tatilini festival günlerine göre ayarlamış ve Arguvan’a gelmiştir. Festival bir şenliğe ve şölene dönüşmüştür. Gurbetçilerimizle birlikte özellikle Arguvan’da yaşayan kadınların ve kızların ilgisi ve katılımı dikkat çekmiştir. Sık bulunamadıkları bu tür kültürel etkinlik bir moral ve heyecan kaynağı olmuştur.
Arguvan ve kültürü daha da zenginleşmiştir
İstanbul’da yapılan Arguvan ses yarışmasına binlerce Arguvanlı katılmaktadır. Gençlerimiz bu etkinlik sayesinde Arguvan’ı ve Arguvan kültürünü daha çok sevmeye ilgi duymaya ve araştırmaya başlamışlardır.
Şairlerimiz, yazarlarımız ve ozanlarımız bu etkinliklerdeki coşkuyla daha verimli ve etkin çalışmalara yönelmişlerdir.
Bu güzellikleri yaratan, ortamı sağlayan; kurumlarımızdır, başkan ve yöneticileridir. Arguvanlıların etkinliklere candan yoğun katılımı ise yöneticilere vefa ve teşekkür anlamındadır.
Yapılan etkinliklerin karşılığını bulmasının mutluluğu kurum yöneticilerine moral vermiş ve onları mutlu etmiştir.
Bu mutluluk ve şevkle daha büyük sorumluluklar alarak alternatif projeler planlamaya yönelmişlerdir.
Birlik ve berberliğimizi sağlayan çalışkan, özverili, fedakâr, vefalı kurumlarımız hizmet için yarışmaktadır. Bu birliktelik herkes için örnek alınacak değerdedir.
Göç veren değil göç alan Arguvan için
Arguvan artık göç vermekten kurtulmalıdır, Arguvan göç almalıdır.
Arguvanlı gençleri Arguvan’da köylerinde tutmalıyız.
Gurbetteki Arguvanlılar, emekliler yılın en az üç beş ayını köylerinde yaşamalılar.
Bunun sağlanması için Arguvan merkez ve köylerinin alt yapı eksiklerini giderebilecek projelere ihtiyaç vardır. Eksiklikler giderildiğinde köylerimiz bir çekim merkezi haline gelecektir.
Bu projeler Arguvan gönüllüsü öncüler tarafından düşünülmeli ve hayata geçirilmesi için çalışılmalıdır.
Daha güçlü daha mücadeleci bir Arguvan
Arguvanımızın toprağından yalnızca türküler değil, aynı zamanda madenler de fışkırıyor. On binlerce km uzaktan Çinli gelmiş Arguvan’a yatırım yapıyor, maden arıyor.
250 000 m2 toprağımız yabancılara satılmıştır.
Arguvan’ın kaynakları Arguvanlınındır; değerini bilelim…
Arguvanımızın kurumlarına sahip çıkalım…
Adliyemizi aldılar; tekrar istiyoruz…
Askerlik şubemizi aldılar; tekrar istiyoruz…
Birlik beraberlik içerisinde, omuz omuza, kol kola girerek daha aktif daha mücadeleci, hakkına hukukuna sahip çıkan, yedirmeyen bir mücadele yöntemi belirlemeliyiz.
Hata yapmaktan korkmayacağız. Hiçbir şey yapmayan hiç hata yapmaz; çok iş yapan çok hata yapar. Biz çok hata yapmalıyız; ancak o zaman doğru yapmayı öğreneceğiz.
Arguvan Türkiye’nin örnek ilçesi olmalıdır…
Arguvan’ın en zengin kaynağı insandır…
Her şey insanımız içindir…
Arguvanımızı güzelleştirelim…
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56