11.ARGUVAN TÜRKÜ FESTİVALİ ERTELENECEKMİ ?

11. Uluslarası Arguvan Türkü Festivalinin hazırlıklarına başlanması beklenirken festivalin ertlenmesinin gündeme geldiği öğrenildi.

11.ARGUVAN TÜRKÜ FESTİVALİ ERTELENECEKMİ ?
Toplumsal kaynaşmaya, toplumsal barışa, kardeşliğe, dostluğa her şeyden daha çok birlik ve beraberliği katkı sağlayan bunların yanında birçok sorununda gündeme getirilip görülmesi fırsatı tanıyan Arguvan Türkü Festivali on yıldır binlerce türkü severi Arguvan’da buluşturdu.
On yıldır yapılan bu organizasyonda Arguvan Vakfı ile Köy derneklerimizin her dönemdeki yönetim kurullarının yanında gönüllü bazı Arguvanlılar ciddi emek ve gayret sarf ederek bu başarıya imza attılar.
2013 yılında 11. Uluslarası Arguvan Türkü Festivalinin hazırlıklarına başlanması beklenirken 11.02.2013 tarihinde Arguvan Merkez Derneğinde yapılan toplantıda Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfının bir süredir devam eden vakfa yer edinme çalışması nedeni ile 2013 yılında yapılması beklenen 11. Festivalin  yapımına bütçe temin etme çalışmasını yapamayacağı ancak Festivale bütçe temin edilmesi halinde organizasyona destek vereceğinin gündeme getirildiği öğrenildi.
Arguvan Vakfı ve İstanbul’da faaliyet gösteren Köy dernekleri ile çok sayıda Arguvanlının katıldığı belirtilen toplantıda festivalin birçok olumlu ve olumsuz yönünün de gündeme getirilip tartışıldığı ancak  festivalin 2013 yılında ertelenip ertelenmemesi konusunda net bir karar verilmediği bu nedenle 18.02.2013 tarihinde yeniden toplanılarak konunun tekrar değerlendirilmesi kararı alındığı öğrenildi.

Arguvan Haber’den
Arguvanlıların dört gözle beklediği kim ne derse desin Türkiyedeki tek türkü festivali olmasının yanında her yönü ile Arguvanın ihtiyacı olduğu bir organizasyondur. Festival’in kesintiye uğraması Arguvanlıyı üzer, Arguvan Vakıf ve Derneklerin gönüllü yöneticileri de bunun bilincinde olan Arguvanlılardan oluşmaktadır.
Toplumsal kaynaşmaya, kardeşliğe, dostluğa her şeyden daha çok birlik ve beraberliğe katkı sağlayan Arguvan’ın birçok sorununuda gündeme getirilmesi fırsatı tanıyan Arguvan Türkü Festivali’nin kesintiye uğratılmadan gerekirse bütçesi daraltılarak bir günde olsa köy gezileri ile desteklenerek kesintisiz olarak devam ettirilmesini diliyoruz.
  
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
ALİ RIZA UGURLU
ALİ RIZA UGURLU - 10 yıl Önce

14. 02. 2013 ‘’geçen akşam saat 22/ 10 sularında (arguvanhaber.com) da okuduğum o haberi aslında kaleme alıp ‘’bu yazıyı yazmakta ne derece zorlandığımı tarif etmem zor.. Çükü; öylesi bir kararın alınacağına inanmamakla birlikte, düşünülmesi bile ‘’Arguvan’a bir haksızlık olur diye düşündüm… Şimdiye kadar beni o konuda kimse anlamak istemedi. Önemsemedim bile, çünkü ‘’Arguvan Türkü Festivali, oldukça önemini korumaya hatta artırmaya doğru da ilerliyordu..
Haber şu; ‘’ 2013, 11, Arguvan Türkü Festivali Ertelenmek İsteniyor’’
Onca çabalarımdan sonra ‘’27 Temmuz 2000 Pazartesi günü zamanın Belediye ‘’Başk. S. M. FİDAN ve zamanın kaymakamı Sayın Kemalettin SAKİN’’ ın makamında önerim de mutabık kalındığında Sayın, Kaymakam Kemalettin SAKİN Bey, şöyle bir şey söylemişlerdi, (Arkadaşlar öyle bir hazırlanmalıyız ki, yapacağımız etkinlik kalıcı olmalıdır…)
Sayın K.K. SAKİN Beyin o sözünün burada aralanmalarla noktalanacağını şimdiye kadar hiçbir kimse hayal bile etmemişti…
Festivalin 10, yapıldı, şimdiye kadar verilen emeğin ‘’manen de olsa’’ getirilerini düşünmek her Arguvan insanının asıl görevi olmalıdır diye düşünüyorum..
Sayın : Başk: Mehmet KIZILTAŞ Sayın : 2. Başk: Hasan AYDIN Sayın : Haydar KARAÇAM Ve sevgili : Yönetim Kurul Üyeleri, Denetim ve tüm yetki sahibi olan herkes…
Efendiler; Arguvan Türkü Festivali nin adı büyütülerek ‘Uluslar Arası Arguvan Türkü Festivali olarak da ilan edilmiştir..
Düşünerek kararınızın, gözden geçirileceğine inanıyor, saygılarımla diyorum. -Ali RIZA UĞURLU-

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56