3.ULUSAL ARGUVAN SEMPOZYUMU ANKARADA YAPILDI

3. Ulusal Arguvan Sempozyumu Ankara'da yapıldı. “Dün, Bugün, Yarın Arguvan” Sempozyum İki alt başlıktan oluştu

3.ULUSAL ARGUVAN SEMPOZYUMU ANKARADA YAPILDI
3. Ulusal Arguvan Sempozyumu Ankara'da yapıldı.

“Dün, Bugün, Yarın Arguvan”
 
    Sempozyum İki alt başlıktan oluştu
    - Markalaşma Açısından Arguvan
    - Arguvan Kültürü
Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği'nin düzenlediği 3. Ulusal Arguvan Sempozyumu Ankara Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konser Salonunda 06 Mart 2011 tarihinde yapıldı. Sempozyum bu yıl bir gün olarak gerçekleştirildi. Sempozyumun organizasyonu Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından yürütülmüştür.3. Ulusal Arguvan Sempozyumu’na Kültür Bakanlığı da destek vermiştir.
Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği'nin düzenlediği 3. Ulusal Arguvan Sempozyumu, Akademi çevresi konuşmacılarımızın Arguvan’ın sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koymaları acısından son derece önemliydi. Sempozyumun yapılmasında siyaset ve bilim dünyasından değerlerin bulunması, katılımcıların yanında Arguvan Ve Malatya’dan gelen misafirlerin katılımı dikkat çekiciydi. Özellikle Malatya‘da bulunan Arguvan Köy Dernekleri Başkanlarının ve Çeşitli Köy Muhtarlarının katılımı da çok önemliydi.
 
    06.Mart 2011 Pazar günü saat:12.00 de Gazi Üniversitesi Konser salonunda gerçekleştirilen 3.Ulusal Arguvan Sempozyumu Yağmur ve soğuğa rağmen yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Salona girişte Misafirleri Dernek Yönetimi ile Gençlik Kolu üyeleri karşıladı. Öyle ki katılımcılara yaka kartlarından sempozyum olması nedeni ile Kalem, not kağıdı ile Feramuz ÖZTÜRK’ ün “Magma” isim kitabı hediye edilirken bayanlara “Dünya Kadınlar Günü” nedeni ile birer karanfil dağıtıldı.
       Programa Geçmiş Dönem Milletvekillerimizden Muharrem KILIÇ, Mustafa YILMAZ, Osmaniye Vali Yardımcısı Hüseyin DOĞAN, Arguvan Kaymakamı Mehmet MARAŞLI,   Hâkimlerimizden Mehmet ÇAMUR, Mehmet ADIGÜZEL, Gani ALTUNTAŞ Ankara Cumhuriyet Savcısı Bülent YÜCETÜRK, Sümer Holding Genel Müdür Yardımcısı Recep KOYUNOĞLU, Öğretim üyeleri, Bankacılar ile çok sayıda iş adamı katıldı.
        Arguvan’dan, Arguvan Halk eğitim Müdürü Kazım GÜLCAN, Arguvan Atatürk İ.Ö.O. Müdürü Asker DOĞAN ile Yukarı Sülmenli Köyü Muhtarı Kemal ASLANTÜRK, Çakmak Köy Muhtarı Battal ÇİFTÇİ, Bozan Köyü Muhtarı Muharrem ÖZTÜRK, Akören Köyü Dernek Başkanı Yusufhan DOĞAN, Armutlu ( Kuşu) Köyü Dernek Başkanı Cemal AĞDAĞLI, Bozan Köyü Dernek Başkanı Ali İhsan ÖZTÜRK ve Bir grup Arguvanlı Arguvan Koop. İle Ankara’ya geldiler.İstanbul Sarıyer Malatyalılar Derneği Yönetim Kurulundan Serhan BİLGEN, İstanbul 2.Bölge Milletvekili adayı Aziz KILIÇ, Ahmet KAHAOĞLU ile Rıza PARLAK katıldı.
       Ankara da bulunan Malatya Derneklerinden Malatya Eğitim Vakfı Ankara Şube Başkanı Ekrem Dernek, Ankara Malatyalılar Dernek Başkanı Yakup DEMİR, Hekimhan Dernek Başkanı Celal KARADAĞ, Arapkir Dernek Başkanı M. Ferit KOTAN, Doğanşehir Dernek Başkanı Süleyman BİLGİLİ, Basak Dernek Başkanı Mehmet AKKAYA, Başkınık Dernek Başkanı Yrd. İbrahim EMİCİ, İğdir Dernek Başkanı Ali ÖZDEMİR, Sazlıca Köyleri Dernek Başkanı Haydar BAL katıldı.
       CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, Malatya Milletvekili F. Mevlüt ASLANOĞLU, Malatya Milletvekili Ömer Faruk ÖZ, Amasya Valisi H.İbrahim DAŞÖZ, Antalya Valisi Ahmet ALTIPARMAK, Malatya Valisi Dr. Ulvi SARAN, Doğanşehir Kaymakamı Barbaros BARAN ve Sanatçı Sabahat AKKİRAZ Telgrafları ile ayrıca farklı illerden 12 kişide çiçekleri ile katıldılar.
     
-Sempozyum kapsamındaki etkinliklerden şiir yarışması sonuçları açıklandı. Jüri üyeliklerini Yrd. Doç. Dr. Yusuf DOĞAN (Gazi Üniversitesi) – Garip TUNÇER (Emekli Öğretmen) – Erhan YILMAZ Sanatçı) yaptığı yarışmaya 20 şiir katıldı. 18 şiir değerlendirmeye alındı.
Buna göre;
Birinci-  Arguvan Güzellemesi-Nihat MALKOÇ   
İkinci-   Arguvan – Sevim EMİR
Üçüncü- Arguvanlıyız- Musa ASLANTAŞ
 
       -Yine Sempozyum kapsamın da Evliliğinde 50.yılını kutlayan 8 çifte Plaket verildi.
      
- Volkan ASLAN (Araştırmacı–Yazar) Tarafından hazırlanan Yöresel kıyafetlerden oluşan defilesi sunuldu. Büyük ilgi gören defileyi Ankara Arguvanlılar Derneği Gençlik Kolu üyelerinden Öykü ÖZDEMİR hazırladı ve Merve Turan – Damla BOYRAZ- Hazal KALUÇ- Bahar BURAN ile Can KALUÇ sundu.

- Ali Abbas ASLANTÜRK tarafından Arguvan Türkü dinletisi sunuldu.
Yöresel yemek ikramlarının yapılmasıyla etkinlik sonuçlanmış olup, temennilerle ayrılıyoruz.
 
NOT: Dernek yönetiminden öğrendiğime göre;
- Ankara’nın 20 tane üstgeçit köprüsüne pankart asılmış.
- Özgür radyo 15 gündür günlük 17 kez reklam vermiş.
- Ankara’ nın muhtelif semtlerine 200’ün üzerinde Afiş asılmış
- Sempozyum Ulusal basın ile yerel basında yer almıştır.
 
Ayrıca sempozyum ve şiir yarışmasında şiirleri dereceye girenlerle ilgili olarak notlarımı daha sonra düzenleyerek paylaşmak istiyorum.
 
Kaynak: Ali İhsan Öztürk-Fotoğraflar:Rıza Parlak
 
www.arguvanhaber.com

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56