3.ULUSAL ARGUVAN SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ

06 MART 2011 Pazar Günü Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Konser Salonunda düzenlenen “Dün, Bugün, Yarın Arguvan” konulu 3.Ulusal Arguvan Sempozyumu Sonuç Bildirgesi.

3.ULUSAL ARGUVAN SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ
06 MART 2011 Pazar Günü Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Konser Salonunda düzenlediğimiz “Dün, Bugün, Yarın Arguvan” konulu 3.Ulusal Arguvan Sempozyumu Sonuç Bildirgesi aşağıdaki gibidir.
Bilgilerinize sunulur…
Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Adına
 
Asım AYDOĞDU-Başkan
 
1.OTURUM  ARGUVAN KÜLTÜRÜ

KONUŞMACILAR:
- Yrd. Doç. Dr. Bülent YILMAZ (İnönü Üni. Güzel Sanatlar ve Tasarım Dekan Yardımcısı)
- Yrd. Doç. Dr. Armağan ELÇİ ( Gazi Üni. Öğretim Üyesi)
- Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali ÖZDEMİR (Marmara Üni. Öğretim Üyesi) KATILAMADI
       Arguvan, Türkiye'de önemli bir yere sahip kültür yörelerinden biridir. Buna önemine karşın ilçenin gelişimi istenilen düzeyde değildir. Türküleriyle ön plana çıkan Arguvan'ın bu özelliğini, alternatif organizasyonlarla güçlendirmesi gerekmektedir. Arguvan yöresinde ve yakın çevresinde bulunan tarihi ve dini öneme sahip birçok cami ve türbe, özellikle yöre halkının manevi dünyalarının başlıca inanç odaklarıdır. Bu bakımdan bölge, inanç turizmi bakımından önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin değerlendirilebilmesi ise sivil toplum örgütlerinin ve yerel yönetimlerin bu konuya verecekleri öneme bağlıdır. İnanç turizmi kapsamında önemli unsurlara sahip yörenin, bu kapasitesinin ayrıntılı olarak saptanması ve geliştirilmesi; sosyal, kültürel, fiziksel ve ekonomik yönden ilerlemeyi sağlayacaktır.
      Oturumda vurgulanan diğer bir konuda Arguvan'daki aşıklık geleneği, aşıklar ve bu geleneğin günümüzdeki temsilcilerinin çalışmalarıdır. Bu bağlamda özellikle Arguvan kültürünün öne çıkmasında büyük önemi olan Şah Sultan, Derviş Muhammed ve Ahmet Aşıki'nin felsefesi ve eserleri ortaya konulmalıdır. Günümüzde bu çizgide devam eden ozanlarımızdan Erhan Yılmaz ve Hasan Basri Kılıç'ın da Arguvan kültüründeki çalışmalarının önemi vurgulanmalı ve bu yönde araştırmalar yapılmalıdır.
 2.OTURUM  MARKALAŞMA AÇISINDAN ARGUVAN  
KONUŞMACILAR:
-Prof. Dr. Yalçın KARATEPE (Ankara Üni. Siyasal Bilgiler Fak. Dekan Yardımcısı)
-Prof. Dr. Alemdar YALÇIN (Gazi Üni. Öğretim Üyesi)
-Öğ. Gör. Kazım YALÇINOĞLU (ODTÜ- Sanayici )
                
       Son yıllardaki gelişmelere baktığımız zaman şehirlerden marka yaratmanın oldukça öne çıktığını görüyoruz. Küreselleşmeye paralel olarak, artan rekabet ortamında, şehirler kendilerinden marka yaratarak şehirde yaşayan halkın gelir ve refah seviyesini artırmaya yönelik ciddi gayret göstermektedirler.
       Önceleri ülkeler tanıtılmaya çalışılırken şimdi daha küçük bölgelerin, özellikle şehirlerin, ilçelerin ve diğer yerleşim yerlerinin doğrudan tanıtımına yönelik gayretler dikkat çekmektedir.
       Bu bağlamda, Arguvan ilçemizin de yaratılacak “Arguvan” Markası altında tanıtımının yapılması büyük önem taşımaktadır.
       Hali hazırda, kültürüyle ve özellikle türküleriyle, önemli bir marka değeri taşıyan Arguvan ilçemizin daha tanınır ve bilinir hale gelmesi ve buna bağlı olarak ekonomik gelişmesine destek sağlanabilmesi için yapılması gerekenler şöyle sıralanabilir;
1.    Arguvan markasının yaratılabilmesi için, başta yerel yöneticiler olmak üzere, Arguvan’ın tüm paydaşlarının marka yaratma sürecine aktif olarak destek sağlaması gerekir.
2.    Öncelikle, Arguvan kültürünü marka yaratma sürecinin odağına alarak, markalaştırma çalışmasında kullanılabilecek tüm unsurların belirlenmesi ve bu unsurların tanıtılması için gerekli çalışmalara derhal başlanılması gerekmektedir.
3.     Temel ekonomik faaliyetlerin tarım alanında yoğunlaştığını dikkate alarak, Arguvan’da yetiştirilen tarımsal ürünlerin pazarlanabilmesi için yönetiminde kadınların söz sahibi oldukları bir kooperatif kurulmalı ve bu kooperatif aracılığıyla yerel ürünlerin, özellikle internet aracılığıyla, satış ve pazarlamasının yapılması gerekir. Bu kooperatifin kurulmasına Arguvanlı YALÇINOĞLU ailesi hem kurucu üye olarak hem de ekonomik, teknik ve diğer alanlarda destek vermeyi taahhüt etmiştir.
4.    Arguvan tarihinde de önemli yeri olduğu vurgulanan ipek kozacılığı çalışmalarına destek verilmeli, bu çerçevede dut yetiştiriciliği geliştirilmeli ve önemli bir katma değere sahip olan ipek üretiminin yapılabilmesi için gerekli girişimlerin bir an önce başlatılması gerekir.
5.    Özellikle inanç turizminin artan önemi dikkate alınarak Arguvan ve yakın bölgelerdeki yatır, kümbet vb. unsurların ziyaret edilmesini kolaylaştırmak için gerekli girişimlerin yapılması gerekir. Bu çerçevede belirli güzergâhları içeren tur organizasyonların düzenlenmesi ve bunların pazarlanması için gerekli önemlerin alınması gerekir.  
6.       Günümüzdeki teknoloji kullanımını dikkate alarak, Arguvan’la ilgili internet sitelerinin özellikle içerik ve grafik tasarımı açısından zenginleştirilerek insanların Arguvan’ı merak etmelerini ve ziyaret etmelerini sağlayacak şekilde hazırlanmasının bir an önce tamamlanması gerekmektedir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56