9. Arguvanlı Ozanları Anma Etkinliği düzenlendi.

9. Arguvanlı Ozanları Anma Etkinliği düzenlendi.

9. Arguvanlı Ozanları Anma Etkinliği düzenlendi.
Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği ile Arguvan Belediyesi tarafından organize edilen 9. Arguvanlı Ozanları Anma Etkinliği, Arguvan Abdal Musa Kültür Merkezinde yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi. Etkinliğe İstanbul, Ankara ve Malatya’nın yanı  sıra Arguvan ve köylerinden de türkü severlerin yoğun bir katılımı oldu.

Sunuculuğunu Murat Üstün’ün yaptığı programda ilk olarak Ali Abbas Ekici’nin kardeşi Abdullah Ekici ağabeyini anlatarak birlikte yaşadıkları acı- tatlı günleri ve ağabeyinin Almanya’daki gurbet yıllarından bahsetti. Cihan Ekici Kılıçdoğan ise babası Ali Abbas Ekici’ye ait bir şiiri seslendirdi.

Daha sonra sahneye çıkan Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Asım Aydoğdu konuşmasında “Arguvan, dünyanın neresinde olursa olsun bir Arguvan türküsü dinlediğinde duygulanan insanların; lafları ekonomik kullanan, roman yazılarak anlatılabilecek duyguları bazen 2-3 kıtada bazen bir cümlede anlatabilen türkülere sahip insanların memleketidir. İşte bu türküleri bizlere ulaştıran, onları birer arı misali toplayıp bizlere sunanlar halk ozanlarımızdır. Yaşamını halkla birlikte idame ettiren ozanlarımız halkın sesinin birer yansıması olmuş; temsil ettikleri toplumun sorunlarını, mesajlarını sazlarıyla ve sözleriyle anlatmışlardır. Arguvanlı ozanlarımız da toplumun değerlerini kuşaklar boyu tanıtmakta önemli aracı olmuş ve bunları kalıcı kılmışlardır. Yaşadıkları dönemlere göre her ozanımızın farklı bir yeri vardır. Ama tüm halk ozanlarımızın buluştuğu yer, halkın gönlüdür” dedi.

Daha önce 8 kez Ankara’da düzenlenen bu etkinliğin 9.’sunun Arguvan’da yapılıyor olmasının öneminin çok büyük olduğunu ve Arguvanlı ozanları doğdukları yerde; temsil ettikleri toplumun önünde anmanın değerinin tarif edilemez olduğunu belirten Aydoğdu; etkinliğin Arguvan’da yapılmasında büyük emeği olan Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş şahsında Arguvan Belediyesi’ne ve etkinliğe yoğun katılımlarından dolayı Arguvan halkına teşekkür etti.

Sahneye çıkan Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ise ““Arguvan’da kültürel faaliyet çalışmaları yürüteceğimizi, Arguvan’ın bulunduğu durumu hak etmediğini hep ifade etmiştik. Arguvan kültürünü ve türkülerini dünya markası yapma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Arguvan’da olmazsa olmazımız Arguvan Türkü Müzesini yapacağımızı söylediğimiz zaman çok uzak bir zaman değildi şu anda ise çalışmalar sona doğru yaklaşmış durumda. Arguvan’da Ali Abbas Ekici’yi anıyor olmak bizim için önemlidir. Ben buradan ailesini selamlıyorum ve programı izlemek için buraya gelen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’ın konuşmasının ardından Ali Abbas Ekici’nin hayatını anlatmak için hazırlanan kısa bir film yayınladı. Ekici’nin kızı Canan Ekici Babacan ise babasına ait türküler seslendirdi. Daha sonra Antropolog Hüseyin Şahin Gurbetteki Gönül Pınarı Ali Abbas Ekici adlı bilimsel bir sunun gerçekletirdi.

Etkinliğin son bölümünde ise Arguvan türkülerinin iki önemli ismi Dr. Gani Pekşen ve Erhan Yılmaz sahne alarak Arguvanlılara türkü dolu bir gece yaşattılar.
Programa; Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Enver Kiraz, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Hekimhan Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları, Arguvan Vakfı Başkanı Hasan Aydın ve yönetim kurulu üyeleri, Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Asım Aydoğdu ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Arguvan İlçe Başkanı Ulaş Çopur, CHP Arapgir İlçe Başkanı Hüseyin Akşahin, CHP Malatya İl Kadın Kolları Başkanı Güllü Tuncer,  Arguvan Belediye Başkan Yardımcısı Kanber Yıldırım, Hekimhan Belediye Başkan Yardımcısı Metin Şahin ve Hekimhan Belediye Meclis Üyesi Emin Kılıçaslan, Ali Abbas Ekici'nin ailesi, dernek temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak.İbrahim Özgür Bektaş

 

 

İbrahim Özgür BEKTAŞ

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2017, 07:09

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56