ALMANYA PARLEMENTOSUNDAKİ ARGUVANLI MEMET KILIÇ ALEVİLERİ AĞIRLADI

Arguvan Karahüyük köyünden hemşehrimiz Almanya Yeşiller Partisi Milletvekili Memet Kılıç ile ve Ekin Deligöz, Almanya ve Türkiye'den gelen çeşitli Alevi toplumu temsilcilerini mecliste ağırladı.

ALMANYA PARLEMENTOSUNDAKİ ARGUVANLI MEMET KILIÇ ALEVİLERİ AĞIRLADI
                       Alman Yeşiller Partisi Federal Meclis (Bundestag) üyeleri Memet Kılıç ve Ekin Deligöz, Almanya ve Türkiye'den gelen çeşitli Alevi toplumu temsilcilerini mecliste ağırladı
Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu toplantı salonunda yaklaşık 50 davetliye konuşan ve kendisinin de Alevi olduğunu söyleyen Ekin Deligöz, bugüne kadar Alevilerin, kimliklerini sakladığı için dışarıya fazla açılıp kendilerini tanıtamadığını, oysa her insanın kendi geleceği için kimliğini bilmeye hakkı olduğunu belirtti.
Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Başkan Yardımcısı da olan Deligöz, Alevilere daha yoğun bir şekilde politikaya atılmaları çağrısında da bulunarak: "Saklanıp, kaçmayalım. Kendi kimliğinizi bilin ve savunun." dedi.
Arguvan Karahüyük köyünden hemşehrimiz Almanya Yeşiller Partisi Milletvekili Memet Kılıç ise:
Aleviler, Almanya'da tahmin edilenden daha fazla tanınıyor. Birçok eyalette dini bir cemaat olarak kabul de görüyor. Asıl sorun, hükümetin daha çok sorun yaratabilecek dini gruplarla ilgileniyor oluşudur. Aleviler, barışçı bir topluluk olarak görüldüğünden hükümetler, Alevilerin üzerine fazla düşmüyor.” şekilde düşüncelerini ifade etti.
Berlin Alevi Toplumu Başkanı Ahmet Taner de sorunlarının çözümü için politikacılarla bir araya gelmek istediklerini belirterek, Türkiye'de var olan sorunları unutmadan, Almanya'da yaşayan Alevilerin sorunlarını da çözmek istediklerini söyledi.
Hiç kimseyi kırmak, incitmek istemediklerini; ancak kimliklerinin de tanınmasını istediklerini ifade eden Taner, Almanya genelinde daha fazla Türkiyeli milletvekiline de sahip olmak istediklerini kaydetti.
Berlin Alevi Toplumu Başkan Yardımcısı Erdal Çağlar da genelde Alevilerin Alman toplumuna iyi bir şekilde uyum sağladığının söylenmesinin, dikkate alındıklarının bir işareti olduğunu belirterek, çalışmalarında başka dinlerin gölgesinde kalmamaları gerektiğini söyledi.
Toplantıya katılan diğer Alevi topluluklarının temsilcileri,  kendi kültürlerini Almanya'da da özgürce yaşamak istediklerini, Alevilerin daha fazla tanıtılmasını istediklerini, tüm partilerdeki milletvekillerine de eşit mesafede davrandıklarını, tüm politikacıların davetini kabul etmeye hazır olduklarını bildirdi.
Memet Kılıç ve Ekin Deligöz’ün davetine Berlin Alevi Toplumu'nun yanı sıra Varto Derneği, Omcalı Derneği, Bahadınlılar Derneği, Dersim Cemaati, Al-Dersimspor, Çorumlular, Sivaslı Canlar ve Gaziantep Cepniler'den temsilciler katıldı.
Sultan KILIÇ - Malatya
 Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56