ANKARA ARGUVAN DERNEĞİNDEN ARGUVAN'DA YAPILAN ÇALIŞTAY SONUÇ BİLDİRGESİ

Arguvan Ekonomik açıdan kendi yeterliliğinin sağlanması” konulu Çalıştayın sonuç bildirgesi aşagıdaki gibidir.

ANKARA ARGUVAN DERNEĞİNDEN ARGUVAN'DA YAPILAN ÇALIŞTAY SONUÇ BİLDİRGESİ
27 Kasım 2010 Cumartesi günü Arguvanda yapılan “Arguvanın Ekonomik Açıdan Kendi yeterliliğinin sağlanması” konulu çalıştayın sonuç bildirgesi aşağıdadır.
       Bilgilerinize…
Ankara Arguvanlılar Kültür ve
Dayanışma Dernegi a.
Asım AYDOĞDU
Başkan
 
                                 Sonuç Bildirgesi
        27 Kasım 2010 Cumartesi günü Arguvan’da Sayın Arguvan Kaymakamı Mehmet MARAŞLI ile Sayın Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin TAŞTAN’ ın evsahipliğinde gerçekleştirilen “Arguvan Ekonomik açıdan kendi yeterliliğinin sağlanması” konulu Çalıştayın sonuç bildirgesi aşagıdaki gibidir.
        Oturum Başkanlığını Sayın Kaymakamımız Mehmet Maraşlı’nın yaptığı çalıştayda, Kaymakamımız başta olmak üzere, Belediye Başkanı Hüseyin Taştan, Ankara Arguvanlılar Derneği Başkanı Asım Aydoğdu, İl Meclis üyeleri Mustafa Mengüç ve Naki Düzova,  Celal Tunçer, İsmail Üstündağ ,Hidayet Çelik, Asker DOĞAN ve Kazım Yalçınoğlu değerli görüşlerini aktarmış ve aşağıda sizlere sunduğumuz sonuç bildirgesi ortaya çıkmıştır. 
        Daha önce yapılan birçok toplantıda dile getirildiği gibi Arguvan ve Köylerinin ekonomik olarak kalkınmasının temelinde Tarım ve Hayvancılığın yattığı aşikârdır. 
        Sulu tarıma geçilmesi, Arguvan’a özgün ürünlerin ortaya çıkarılarak marka oluşturulması ve bu alanda çeşitliliğin geliştirilmesi ana hedefimiz haline gelmiştir.  
        Ancak genç nüfus azlığı, tarım yapılan arazilerin susuz ve miras yönüyle sorunlu olması, modern tarıma geçilememesi,  Arguvan dışından yatırmacının bölgeye gelmemesi, konut açığı ve kooperatifleşmenin oluşamaması, ulaşımda Arguvan-Arapkir ve Hekimhan bağlantısının yapılamaması gibi ana sorunlarımız vardır. 
         Bu sorunları aşmak için yapılması gerekenler şu şekilde özetlenebilir.  
         Sulu tarıma geçiş yapılabilmesi ve gerekli kaynağın oluşturması için kamu kaynaklarının hedeflenmesi.
          Ülkemiz genelinde Tarım ve Hayvancılığın gelişmesi için birçok teşvik ve kaynak yaratılmıştır. Bu teşviklerden nasıl yararlanabileceğini hususunda Arguvanlıların ve diğer yatırımcıların süratle bilgilendirilmesi gerekmektedir.
           Bireysel sermaye eksikliği göz önünde bulundurulduğunda, çok ortaklı bir Kooperatif kurularak bir örnek teşkil edilmelidir. 
           İvedilikle yapılması gerekenlerin başında bir ÜST DANIŞMA KURULU oluşturulmasına karar verilmiştir.
          Kurul Sayın Kaymakamımız başkanlığında ve Sayın Belediye Başkanımızında içerisinde bulunduğu sekiz kişiden oluşturulması karara bağlanmıştır. (Kurul üyeleri daha sonra açıklanacaktır.)
           Arguvan ve Köylerinin Ekonomik kalkınması için yol haritası ve uygulama detaylarını belirleyecek olan bu üst kurulun Arguvanımıza ve Arguvana gönül veren tüm dostlara hayırlı olmasını diler,
           Bilgilerinize arz ederiz.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56