ANKARA ARGUVAN DERNEĞİNİN DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Mart ayı olağan Danışma Kurulu toplantısı 26 Mart 2013 Çarşamba günü dernek merkezinde yapıldı.

ANKARA ARGUVAN DERNEĞİNİN DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Mart ayı olağan Danışma Kurulu toplantısı 26 Mart 2013 Çarşamba günü dernek merkezinde yapıldı.
 Yoğun katılıma sahne olan ve iki bölümden oluşan toplantının ilk bölümünde şimdiye kadar Ankara Arguvanlılar Derneği’ne destek veren ve etkinliklerini ulusal boyuta taşımada yardımcı olan Cumhuriyet, Milliyet, Hürriyet ve Darendeli gazeteleri ile derneğin faaliyetlerinde yardımlarını esirgemeyen İşadamı Battal YILDIZ’a Danışma Kurulu huzurunda teşekkür plaketleri verildi. İkinci bölümde ise bir önceki toplantıda alınan kararlar gözden geçirildi ve yeni gelişmeler değerlendirildi.
Dernek Başkanı Asım AYDOĞDU’nun basın kuruluşlarına teşekkür etmesi ve dernek faaliyetleri hakkında bilgi vermesi ile başlayan toplantı, basın mensuplarının Arguvan ve dernek hakkındaki sorularının cevaplandırılması ile devam etti. Daha sonra Cumhuriyet Gazetesi adına Selda GÜNEYSU’ya plaketini Mustafa YILMAZ, Milliyet Gazetesi adına Ömür ÜNVER’e plaketini Rahmi ORHAN ve Darendeli Gazetesi adına Cengiz ÖZER’e plaketini Hüseyin DOĞAN takdim etti. İşadamı Battal YILDIZ’a ise plaketini Garip TUNÇER verdi. Mazereti nedeniyle toplantıya katılamayan Hürriyet Gazetesi’nden Eray GÖRGÜLÜ’nün plaketi ise daha sonra kendisine verilecek.
 Toplantının ikinci bölümünde ise daha önceden takip edilen ve yeni belirlenen konular değerlendirildi. En önemli gündem maddesi olan Uluslararası Arguvan Türkü Festivali konusunda bilgi veren Başkan AYDOĞDU, dernek olarak Arguvan Belediyesi’ne resmi bir yazı ile başvurulduğunu ve bu yazıya henüz cevap gelmediğini belirtti. Arguvan Belediyesi’nden maddi anlamda bir beklentileri olmadığını belirten AYDOĞDU, sadece belediye hizmetleri (çevre temizliği, güvenlik vb. hizmetler) anlamında bir istekleri olacağını ve Arguvan Belediyesi’nden olumlu bir yazı gelmesi durumunda festival ile ilgili çalışmalara hemen başlayabileceklerini söyledi. Bu konuda Arguvan Belediyesi’nden gelecek cevabın beklenmesine ve bu cevaba göre yeni bir toplantı yapılmasına karar verildi.
Toplantının diğer gündem maddesi olan Arguvan’daki Telekom Müdürlüğü’nün kapanma tehlikesi konusunda ise Emekli Vali Yardımcısı Hüseyin DOĞAN’ın yapmış olduğu çalışmalar değerlendirildi. DOĞAN, bu konuda Türk Telekom Genel Müdürlüğü’ne gerekçeli bir dilekçe yazıldığını ve bu dilekçede asayiş, eğitim, sağlık ve coğrafi nedenlerle Arguvan’daki Telekom Müdürlüğü’nün kapatılmasının yanlış olacağının belirtildiğini söyledi. Bu dilekçenin cevabının beklenmesine ve konuyla ilgili olarak Arguvan Kaymakamlığı ve Malatya Valiliği ile de koordinasyon içerisinde olunmasına karar verildi. Ayrıca Arguvan Kaymakamlığı’ndan alınan bilgilere göre; Arguvan’daki Telekom Müdürlüğü’nün şu anda mülkiyeti PTT’de olan bir  büroda faaliyet gösterdiği, bu büronun Eylül ayına kadar boşaltılması ve bu zamana kadar bir yer bulunması gerektiği, personellerden birisinin emekli olmasından sonra kurumun 1 kişi ile faaliyet göstermek zorunda olduğu ve yeni bir personel ataması yapılmazsa kurumun kapanacağı ve Arguvan’daki işlemlerin Malatya merkez, Yazıhan ve Arapgir üzerinden yapılmak durumunda kalacağı belirtildi.
Akören Köyü yakınlarında açılması planlanan bakır madeni ile ilgili konuda daha önce kurulan komisyon üyeleri bilgi verdiler. Buna göre; maden hakkındaki ÇED Raporu’nun henüz çıkmadığı ve bu raporu almak için çalışmalara devam edildiği anlatıldı. Ayrıca maden yetkililerinin 2 Nisan 2013 Salı günü yörede yaşayanlara yönelik bir Bilgilendirme Toplantısı yapacağı belirtildi ve bu toplantı hakkında neler yapılabileceği tartışıldı. Maden hakkında kurulan komisyonun çalışmalarının hızlandırılmasına karar verildi.
Toplantının son iki gündem maddesi eğitim ile ilgiliydi. İlk olarak, Arguvan’a bir Meslek Yüksekokulu kazandırılması için ne yapılabileceği ve bu konunun olası etkileri tartışıldı. Buna göre, Arguvan’a eğitim fakültesine bağlı müzik ile ilgili bir bölüm veya tarım ile ilgili bir bölümün açılmasının faydalı olabileceğine karar verildi. İkinci olarak, Arguvan Lisesi’nin kapatılarak Çok Programlı Lise’ye dönüştürülmesinin gündemde olduğu belirtildi. Bunun Arguvan’daki eğitime zarar verebileceği ve bunun yerine mevcut lisenin Anadolu Lisesi’ne veya Güzel Sanatlar Lisesi’ne dönüştürülmesinin daha faydalı olacağı konusunda görüş birliğine varıldı. Konu ile ilgili olarak 19. Dönem Milletvekili Mustafa YILMAZ’ın bir çalışma yapmasına ve bu çalışmanın sonuçları hakkında derneği bilgilendirmesine karar verildi.
Toplantıda tartışılan konuların takip edilmesine ve herhangi bir gelişme olursa tekrar toplantı yapılmasına karar verilerek toplantı sona erdirildi.
 Kaynak: İbrahim Özgür BEKTAŞ
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56