ANKARA ARGUVANLILAR DERNEĞİ OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Ankara Arguvanlılar Derneği başkanlığına Asım Aydoğdu yeniden seçildi.

ANKARA ARGUVANLILAR DERNEĞİ OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
       Ankara Arguvanlılar Derneği başkanlığına Asım Aydoğdu yeniden seçildi. Genel kurulda üyelerin kendisini yeniden başkanlığa layık gördüğünü belirten Asım Aydoğdu,yaptığı açıklamada, 5 yıldır bu görevi sürdürdüğünü Amaçlarının Arguvan'ın gelişmesi olduğunu belirten Aydoğdu, bu yıl 30 civarındaki öğrenciye burs vermeyi planladıklarını söyledi. Arguvan'ın kalkınması için, Ankara'da yaşayan Arguvanlılar olarak her zaman katkı sağlayabileceklerini vurgulayan Asım Aydoğdu, bu konu ile ilgili önümüzdeki günlerde geniş katılımlı bir toplantı düzenlemeyi arzu ettiklerini aktardı ve katılımcılara teşekkür ederek el birliği ile ilçe için çalışacaklarını belirtti.
 
Genel Kurula Üyeler haricinde Mehmet MARAŞLI Arguvan Kaymakamı, Sami ÖZFIRAT Yargıtay Hâkimi, Mehmet ADIGÜZEL Hâkim, Yakup DEMİR Ankara Malatya Dernek Başkanı, Ali ÖZDEMİR İğdir Köyü Dernek Başkanı, Mehmet AKKAYA – Basak Köyü Dernek Başkanı, Araştırmacı-Gazeteci - Süleyman ÖZEROL’ Katıldı.


ANKARA ARGUVANLILAR KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
18.DÖNEM FAALİYET RAPORU
 
 20.12.2009 tarihinden itibaren Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımla beraber bugüne kadar;
      
Eğitime katkı sunmak ve öğrencilerimize destek vermek amacı ile 2009 – 2010 eğitim öğretim yılı SBS ve ÖSS sınavına hazırlanıp maddi imkânsızlıktan dolayı dershaneye gidemeyen öğrencilerimizi dershaneye gönderdik.
     
Yine 2009 – 2010 eğitim-öğretim döneminde Üniversitede okuyan ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilerimize imkânlarımız ölçüsünde burs almalarını sağladık.
      
Dernek büromuzda Bağlama, Satranç, Folklor ve ses kurslarının yanında İngilizce, Matematik, Türkçe, Fen Bilgisi ile Sosyal Bilgisi derslerinden etütler vermeye devam ediyoruz.  
      
17 Ocak 2010 tarihinde Hacı Bektaş Kültür Vakfında 700 kişinin katılımı ile Birliğin, beraberliğin dayanışmanın, ortak üretimin ve hakça bölüşümün sembolü olan Abdal Musa Birlik Cemi ile Aşure lokması yaptık.
 
(2)
 
14 Mart 2010 tarihinde Arguvanlı Ozanları Anma Ekinliğinin dördüncüsünde ölümünün 15.Yılında Şemsi BELLİ’yi andık.Anma Etkinliğimizi düzenlemekteki amacımızın geçmişten günümüze Kültürümüzün aktarılmasında büyük emekleri olan ve bugün aramızda  bulunan veya bulunmayan değerlerimize yani Şair, Ozan ve Âşıklarımıza kısacası kültür elçilerimize sahip çıkmak olduğunu. Onlara karşı bir nebzede olsa vefalı olmak adına bu anma törenlerini düzenliyoruz.
 
-Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz 2.Ulusal Arguvan sempozyumunun  konuşulandan öteye geçmesi ve amacına ulaşabilmesi için çalıştaylar oluşturulması gerekliliğini Sempozyumda duyurduk.
 
-Bu çalıştaylarda İlçe Kaymakamının, İlçe Belediye Başkanının, Arguvan Vakfının, Derneklerin ve bu çalıştaya katkı sunabilecek her Arguvanlının mutlaka katılması gerektiğini duyurduk.
      
-Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı başta olmak üzere İlçedeki kamu kuruluşlarına sivil toplum örgütlerine Köy ve İlçe mahalle muhtarlarına Sempozyum sonuç bildirgesini ve ekindeki bu önerilerimizi sunduk. Çalıştaylar oluşturulurken gönüllü hemşehrilerimizin yanında mutlaka olması gereken hemşehrilerimizi de biz davet ettik. Buna göre çalıştaylarımız şu isimlerden oluştu.
 
(3)
 
“Arguvan Müziğinin Türk Folkloru içerisindeki yeri” Konulu Çalıştay üyeleri -Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali ÖZDEMİR -Yrd. Doç. Dr. Murat BULGAN-Yrd. Doç. Dr. Müslüm AKDEMİR-Opr. Dr. Hasan Basri KILIÇ-Dr. Gani PEKŞEN- Erhan YILMAZ- Erol KÖKER- Hurşit ARI- Ali Abbas ASLANTÜRK- Volkan ASLAN- Ali Ekber GÜLBAŞ- Süleyman ÖZEROL- Hüseyin ŞAHİN
 
“Arguvan’ın ekonomik açıdan kendi yeterliliğinin sağlanması” konulu çalıştay üyeleri Arguvan Kaymakamı Aslı Aynaoğlu KUZULU- Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin DOĞAN- Öğ. Gör. Kazım YALÇINOĞLU- Celal TUNÇER- Mustafa MENGÜÇ- Naki DÜZOVA- Asker DOĞAN- Hidayet ÇELİK- Zeynel ADIGÜZEL-Ruhi ADIGÜZEL- Sabri ADIGÜZEL- - İsmail ÜSTÜNDAĞ
(4)
 
Buna göre 14.02.2010 tarihinde Dernek büromuzda Arguvan MüziğininTürk Folkloru içerisindeki yeri konulu çalıştay toplanılmış sonuç bildirgesi aşağıdaki gibidir.
      
Arguvan Türküleri Kültür ve Musikisi Çalıştayına katılan Çalıştay üyeleri,Başkan Hasan Basri KILIÇ üyeler Armağan ELÇİ, Erhan YILMAZ, Ali Abbas ASLANTÜRK, Müslüm AKDEMİR, Erol KÖKER, Ali Ekberi GÜLBAŞ, Süleyman ÖZEROL, Volkan ASLAN ve Murat BULGAN Mazeretleri nedeniyle katılamayan üyeler Mehmet Ali ÖZDEMİR, Gani PEKŞEN, Hurşit ARI ve Hüseyin ŞAHİN.
      
Toplantı neticesinde Arguvan Kültürünün tüm yönleriyle tespit edilerek Araştırılıp Arşivlendirilip koruma altına alınması ve yayımlanması, gelecek nesillere aktarılması konusunda çalışmalar yapılmasına karar verildi.Bu çalışmaların Malatya İnönü Üniversitesi Merkezli olarak Arguvan Kaymakamlığı, Arguvan Belediye Başkanlığı, Arguvan Vakfı ve Arguvan Dernekleri ile ortaklaşa yapılmasına ayrıca Çalıştayların Arguvan sempozyumlarına ve diğer toplantılara ışık tutacak yönde sürdürülmesine karar verildi.
 
(5)
       Çalışmaların Projelendirilmesi konusunda, Erol KÖKER, Murat BULGAN, Volkan ASLAN ve Müslüm AKDEMİR görevlendirildiler. Çalıştayın İletişiminin Sağlanması Konusunda, Ankara Arguvanlılar Derneği Gençlik Komisyonu üyeleri Duygu BOYRAZ, Damla BOYRAZ ve Ezgi ASLAN görevlendirildiler.
         
Arguvan Ekonomik Açıdan Kendine Yeterliliğinin Sağlanması konulu çalıştay ise toplantısını 21.02.2010 tarihinde yine Derneğimizin bürosunda gerçekleştirildi. Buna göre sonuç bildirgesi; 
      
Arguvan Ekonomik Açıdan Kendine Yeterliliğinin Sağlanması Çalıştayına katılan Çalıştay üyeleri, Başkan Kazım YALÇINOĞLU üyeler Mustafa MENGÜÇ, Naki DÜZOVA, Hidayet ÇELİK, Zeynel ADIGÜZEL, Ruhi ADIGÜZEL, Celal TUNÇER, Hasan Hüseyin DOĞAN ve İsmail ÜSTÜNDAĞ İsimli üyeler toplandı.
Mazeretleri nedeniyle katılamayan üyeler ise Arguvan Kaymakamı Aslı AYANOĞLU KUZULU, Ali ŞAHİN, Sabri ADIGÜZEL ve Asker DOĞAN.
 
Toplantı neticesinde, Tarımsal ve Hayvancılık ile ilgili girişimlerin kalkınması ana unsuru olduğu konusunda mutabık kalınmıştır.
Bu yönde yapılacak girişimlerin tarım ve hayvancılık ile ilgili tüm teşviklerin mevcut hallerinin uygunluğu araştırılmasına karar verilmiştir.
 
Çok ortaklı yapıların kurulması teşvik edilmelidir (Kooperatifleşme, Şirketleşme ve Kalkınma ajanslarının kurulması gibi) Tüm bu girişimlerin kurulacak bir üst koordinasyon kurulu vasıtası ile yönlendirilmesi gerekmektedir.
 
(6)
      
Çalıştayın İletişiminin Sağlanması Konusunda, Ankara Arguvanlılar Derneği Gençlik Komisyonu üyeleri Ezgi ASLAN, Hüseyin ZENGİN ve Hazal BAL görevlendirildiler.
      
2.Ulusal Arguvan Sempozyumu Kitap haline gelmiş olup hemşehrilerimizin hizmetine sunulmuştur.
      
Bu dönem içerisinde de Danışma Kurulu, Kadınlar komisyonunu, Gençlik komisyonu değerlendirme toplantıları yapılmıştır.
         
Şimdiye kadar yaptığımız etkinliklerin kamuoyuna duyurulmasında hep yanımızda olan Radyo, TV, Yerel ve Ulusal basınımıza;
         
Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar bize vermiş olduğunuz maddi-manevi destekleriniz için size teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönemde de bu desteğin artarak devam etmesini diler, faaliyet raporumuzu takdirlerinize sunarım.
 
Asım AYDOĞDU-
Başkan                            

Ramazan Taştaş-Arguvan (AA) Temsilcisi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56