ANKARA ARGUVANLILAR DERNEĞİNDE ARGUVAN KONULU TOPLANTI YAPILDI

Toplantıda Arguvanlılara özellikle emeklilerin ikametgâhlarını Arguvan’a veya köylerine almalarını Arguvan nüfusu için önemli olduğu belirtildi.

ANKARA ARGUVANLILAR DERNEĞİNDE ARGUVAN KONULU TOPLANTI YAPILDI
 Toplantı Dernek Başkanı Sn. Asım Aydoğdu’nun açılış konuşması ile saat 19.20’de başladı. AYDOĞDU toplantının gündem maddelerini belirtti. Buna göre;

-Büyükşehir Yasası ve bu yasa neticesinde nüfusu 10.000 altında kalan ilçelerin kapatılması konusunun görüşülmesi.

-Yasa tasarısının Arguvan'a olası etkileri
      
-Arguvan'ın mevcut nüfus yapısı

-Arguvan nüfusunun 10.000’ in üzerine çıkarılması için neler yapılabileceği.  
       Bu gündem maddeleri belirlendikten sonra AYDOĞDU nüfusun artırılması ile ilgili yaptıklarını anlattı. “ Gerek Ankara’da gerekse Malatya’da bulunan hemşehrilerimize, dostlarımıza konunun çok önemli olduğunu ve özellikle emeklilerimizin ikametgâhlarını Arguvan’a veya köylerine almalarını Arguvan nüfusu için önemli olduğunu belirttik. Dernek Yönetim Kurulu üyelerimizden üç kişiyi Arguvan’a gönderdik. Bu komisyonun görevi kendi ikametgâhlarını Arguvan’a aldıkları gibi Ankara’dan Arguvan’a gidemeyen hemşehrilerimizin noterden vekâletle ikametlerini alıp Arguvan’a götürmeleri ve Arguvan’da da yetkililerle görüşme yapmalarıdır. Bu çalışmalar hakkında gerekli bilgiyi birazdan vereceğim.” dedi.
       Rahatsızlığı nedeni ile toplantıya telefonla katılan Arguvan Belediye Başkanı Sn. Hüseyin TAŞTAN’ da “Sağlık sorunu nedeni ile aranızda bulunamadığım için çok üzgünüm. Arguvan nüfusunun artmasının önemli olduğunu herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini Ankara’daki Arguvanlıların bu konuda çok duyarlı olduklarını gerek yaptıkları çalışmalarla gerekse bu toplantıya katılımları ile bunu gösterdiler. Detayları Dernek Başkanımız Asım AYDOĞDU ile telefonda görüştük o sizi bilgilendirecek ” dedi.
       Toplantıya Katılan CHP Malatya Milletvekili Sn. Veli AĞBABA başta yasa tasarısı olmak üzere gündem maddeleri hakkında bilgiler verdi. Daha sonra “Arguvanlıların Arguvan’a sahip çıkacağına inanıyorum ve bu konuda hiçbir endişe yaşamıyorum. Ayrıca Arguvan’ın kapatılmasına da biz müsaade etmeyeceğiz” dedi. Toplantıya katılanlar AĞBABA’ ya Arguvan’ın sorunları ile ilgili sorular sordu. AĞBABA’ da bu soruları cevaplayarak katılanları bilgilendirdi..
      Dernek Başkanı Sn. Asım AYDOĞDU Gerek Arguvan’a giden Yönetim Kurulu üyelerimizin gerek Arguvan Belediye Başkanı Sn. Hüseyin TAŞTAN’ ın gerekse Arguvan Vakfının yaptığı tespitleri (Vakıf Başkanı Sn. Mehmet KIZILDAŞ’ ın gönderdiği bilgiler) ile vekâletle ikametgâhların nasıl yapılacağını, aile reislerinin kendilerinin gitmeleri durumunda neler yapacağı konusunda detaylı bilgi verdi. Malatya Derneklerinin Malatya dışından gelen misafirleri terminalden alıp Arguvan’a götüreceklerini bildirdi.
       Ayrıca Dernek Yönetim Kurulu üyelerimizden bir kişi Ankara’dan Arguvan’a gidemeyenlerin noter vekâletlerini alıp hafta sonu Arguvan’ a götüreceğini bildirdi.
       Yoğun bir katılımla yapılan toplantı Saat: 21.15 de sona erdi.
Ankara Arguvanlılar Kültür ve
Dayanışma Derneği adına 
Ali Askar ŞAHİN
Sayman

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56