ANKARA ARGUVANLILAR DERNEĞİNİN 20. YILINDA TÜRKÜ ŞÖLENİ YAPILDI

Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği kuruluşunun 20. yılını Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezinde '' 20. Yıl Türkü Şöleni '' ile kutladı.

ANKARA ARGUVANLILAR DERNEĞİNİN 20. YILINDA TÜRKÜ ŞÖLENİ YAPILDI
   Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği kuruluşunun 20. yılını Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezinde '' 20. Yıl Türkü Şöleni '' ile kutladı. 

              Sunuculuğunu Gülhan Birsöz'ün yaptığı türkü şöleni dernek başkanı Asım Aydoğdu'nun açılış konuşması ile başladı. Aydoğdu konuşmasında '' Bildiğiniz üzere, Arguvan deyince ilk akla gelen şey türkülerdir. Arguvanlı olanların aklına ise türküler ile beraber memleketleri de gelir. Peki, bu kadar anlatıp durduğumuz, üzerine düştüğümüz, hayalini kurduğumuz Arguvan neresidir?   Üzerine bu kadar türkü yazıldığına bakıp, Arguvan deyince aklınıza yemyeşil dağları, yer altı zenginlikleri, gürül gürül akan suları, kuşları böcekleri, deniz kıyısı, tarihi yapıları olan bir yer gelmesin; öyle bir yer değil Arguvan. Bunu şu yüzden belirttim; Arguvan, türkülerinde öyle bir anlatılır ki sanırsınız cennet.    İşte Arguvan, gönül gözü ile bakanlar için bütün bu anlatılanlardan çok daha güzel bir yerdir. Tüm kuraklığına, çoraklığına, tenhalığına, yalnız öten kuşlarına, garipliğine rağmen bizim için dünyanın en güzel yeridir. "

             Daha sonra sahne alan Çankaya belediyesi Hoy-Tur halk dansları topluluğu, Can Aydoğdu, Ebru Kayhan, Erhan Yılmaz ve Güler Duman sahne alarak katılımcıların keyifli dakikalar geçirmelerini sağladılar.

              Programa CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, 22. dönem CHP Malatya Milletvekili Muharrem Kılıç, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abidin Temel, MEB Strateji geliştirme Başkanı Nurettin Konaklı, Yargı Mensupları, Ulusal ve Yerel basın mensupları ile Ankara da faaliyet gösteren Malatya dernek başkanları ile çok sayıda Arguvan ve Arguvan Sevdalıları  katıldı.

          Telgrafları ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,  CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, AKP Malatya Milletvekili Ö.Faruk Öz, AKP Malatya Milletvekili H.Cemal Akın,   Manisa Valisi H.İbrahim Daşöz, Antalya  Valisi Dr.Ahmet Altıparmak, Antalya Vali Yardımcısı Turan Eren destek verdiler.  

          Çiçekleri ile CHP İstanbul Milletvekili F.Mevlüt Aslanoğlu, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi,Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan, Ankara Malatyalılar Derneği, Karaşarlılar Derneği,Doğan Çiçekcilik destek verdiler.

Kaynak:İbrahim Özgür BEKTAŞ


Habere Bir Yorum

Celal Koç-[email protected]

ARGUVAN DERNEK  ÇALIŞMALARINI  TAKTİR  Hk.

Değerli Dostlar,

Sayın Asım AYDOĞDU ile telefonla konuştuktan sonra 20 Eylül 2012, 12:38’da davetiyenin altına aşağıdaki yorumu yaparak katkı vermeye çalışmıştım. Aynen kopyaladım buraya taşıdım.

 “Değerli Türkü Dostları,

Bir araya gelmenin, bir olmanın, duygularımızı, hasretimizi, yaşadığımız acılarımızı telkin etmeninin ve YÜREĞİMİZİN SESİNİ DİNLEMENİN tam zamanı olduğunu düşünüyorum.

BU HASRET BİZİM,

BU MEMLEKET BİZİM,

BU DAVET HEPİMİZİN...

GELİN CANLAR BİR OLALIM...

Bu şölen: Türkü tadında, Arguvan Markasında olacaktır.

Çevremizde ulaşabildiğimiz herkesi DAVET edelim.

Duygularımızı kabartacak enfes güzelliğe birlikte gidelim...”


Okuduğunuzu düşünerek sözlerime yeni yorumumla devam etmek istiyorum.

Dostlar, ben az bile yazmışım. Neden mi? Birlikte bakalım, nedenlere, anlamına, önemine, bu organizasyonun güzelliklerine ve birleştirici yapıcı yanlarını dile getirelim.

Bu gecede ön görülü olarak yazdıklarımın kat kat fazlasını buldum.

Kültürel dayanışmanın, cem etmenin, bir olmanın, bir marka ve bir payda da türküleri paylaşmanın yaşandığı bir geceyi tattım.

20. Yılında 1600 Biletin satıldığı ve tamamına yakın katılımın olduğu Türkü Şölenine Arguvan dışından da katılımlar vardı. Millet Vekilleri ve çok sayıda bürokrat, iş adamı, eğitimci ile hemen her meslekten hemşehrilerimiz saatler öncesinden salonu doldurdular.

Marka olmanın, saygın bir topluluk yaratmanın, en güzel örneği bu salondaydı.

Biriken hasretlere özlemlere rağmen: Türkülere katılımlar dışında sessiz ve saygın bir duruş sergileyen Arguvanlıların bu konuda da örnek olduklarını dile getirmeliyim... Uğultu ve gürültü kirliliği yaratmadan, dedi-kodu etmeden adeta, CEM havasında, tadında, terbiye, kalite ve disiplin içerisinde eğitimli toplum davranışı içerisindeydiler...

BİRSÖZ ile başladı, türkü şöleni.

Bir AYDOĞDU Ankara’ya. Geceyi aydınlatan,

Anlamlı, mesaj dolu konuşması ve örnek faaliyetleriyle...

 

HOY-TUR horonlarla Karadeniz rüzgarını estirdi.

CAN ile canlandı, herkes coştu, gururlandı.

Ebru, türküleri ile ebruli gibi sahneyi renklendirdi.

Tüm davetliler YILMAZ’a eşlik etti. Amanı bol Arguvan ağzı türkülere...

GÜLER ile güldü yüzlerimiz, Erzurum'ada uzandık .Başladı halayımız...

Gece boyunca: Nazım Hikmet RAN olduk hepimiz. Kültür Merkezinde: “Yaşamak; bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine ...” vecizesindeki ağaç gibi herkes, tek ve hür, tek yürek ve bir orman olduk.

Pir Sultan, Karacaoğlan, Aşık Mahsuni, Neşet Ertaş, ve daha nice ozanlarımız eserleri, deyiş ve söylemleri ile aramızda konuk oldular. Türkülerimizde dillendiler ve hep bir ağızdan söyledik.

Gerçekten duygularımız kabardı. Acıyan, kanayan yüreklerimiz ferahladı. Hepimiz mutlu olduk.

Aramızda olamayanlar çok büyük bir şöleni kaçırdılar...

Yerel ve ulusal basınımızdan gelemeyenler de duyamadılar, tadamadılar, yazamadılar.

Onlar için de benzer haberlerden değişik bir başlık olacaktı, kaçırdılar...

 

Değerli dostlar, GEÇMİŞE hayıflanmayın, GELECEKTEN endişe duymayın.

Sn. ASIM AYDOĞDU ve Ekibi bizlere bu güzellikleri eminim, tekrar yaşatacaklardır.

Türkü gözesi olmak, marka olmak, hasret, aşk, doğa, insan ve canlı sevgisi olan herkese hitap etmek kolay değil. Bu özellikte ARGUVANIMIZA aittir ve hastır.

Emeği geçenleri, ilgi duyanları saygı ile selamlıyorum. Sağlık ve sevgi ile kalınız...

Celal Koç

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56