ANKARA ARGUVANLILAR DERNEĞİ'NİN DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği'nin Danışma Kurulu toplantısı 04 Mart Pazartesi günü dernek merkezinde gerçekleştirildi.

ANKARA ARGUVANLILAR DERNEĞİ'NİN DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği'nin Danışma Kurulu toplantısı 04 Mart Pazartesi günü dernek merkezinde gerçekleştirildi.
Dernek başkanı Asım AYDOĞDU'nun açılış konuşmasıyla başlayan ve 18 kişinin katıldığı toplantıda Arguvan'ı ve Ankara Arguvanlılar Derneği'ni ilgilendiren konular görüşüldü ve tartışıldı.
Başkan Asım AYDOĞDU, geçtiğimiz hafta Arguvan'da düzenlenen Arguvan İlçe Çalıştayı hakkında Danışma Kurulu'nu bilgilendirildi. Çalıştay'da gündeme getirilen ana başlıklar değerlendirildi ve ilgili konularda Ankara Arguvanlılar Derneği'nin üzerine düşen her türlü desteğin verilmesine karar verildi.
Toplantının en önemli başlığı Uluslararası Arguvan Türkü Festivali'nin 2013 yılında düzenlenmeme ihtimali oldu. Danışma Kurulu üyeleri, 10 yıldır düzenli olarak yapılan Türkü Festivali'ne ara verilmesinin Arguvan'a zarar vereceğini belirttiler ve küçük çaplı da olsa Festival'in bu sene de düzenlenerek devamlılığın sağlanması gerektiğini konusunda görüş birliğine varıldı. Bu konuda, daha önce yapmış olduğu etkinliklerle kendisini ispatlamış olan, Ankara Arguvanlılar Derneği'nin öncülük yapmasına, Arguvan Kaymakamlığı ile Arguvan Belediyesi nezdinde gerekli girişimlere başlanmasına ve ilk olarak Arguvan Belediyesi'ne resmi bir başvuru yapılmasına karar verildi.
Toplantının diğer bir konusu ise Arguvan'da kapatılan kamu kurum ve kuruluşları oldu ve bu konu hakkında neler yapılabileceği konuşuldu. Adliye ve Askerlik Şubesi'nden sonra Türk Telekom Müdürlüğü'nün de kapatılması tehlikesi bulunduğu; bu gidişle Arguvan'da devlet kurumunun kalmayacağı ve Arguvan'ın ilçe statüsünün tehlikeye gireceği vurgulandı. Kapatılan ve kapatılma tehlikesi bulunan kurumlar hakkında neler yapılabileceği değerlendirildi ve Arguvan'daki kurum ve kişilerin de bu çalışmalara destek vermesi gerektiği belirtildi.
Toplantıda son olarak, Akören Köyü yakınlarında faaliyete geçmesi planlanan bakır madeni değerlendirildi. Bu konuda daha önce kurulan komisyonun ÇED Raporu hakkında bir çalışma yapmasına ve bu rapor doğrultusunda gerekli adımların atılmasına karar verildi.
Danışma Kurulu toplantısının her ay düzenli olarak yapılmasına karar verilerek toplantı sona erdirildi.

Kaynak: İbrahim Özgür BEKTAŞ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Ersoy Eren
Ersoy Eren - 10 yıl Önce

Ankara Arguvanlılar derneğinin 04 Mart Pazartesi günü Arguvan’ın ilgilendiren konuları görüşmesi ve bunu basınla paylaşıp elbette ki sevindirici ve umut vericidir. Ancak basına gönderilen açıklamada bazı konularda kullanılan kelimeler dikkatimi çekti bunları da paylaşmak istedim.

1-Türkü festivalimizin ertelendiği konusunda 19 Şubatta açıklama yapılmışken ve yine 2014 yılına komisyon oluşturulduğu belirtilmişken. Ankara Arguvanlılar derneğinin Festivali'nin 2013 yılında düzenlenmeme ihtimali oldu. Açıklamasını anlamakta zorlandım ve halende anlamdım çünkü festival ertelendi, açıklamada yapıldı açıklama tarihinden bu güne kadar herhangi bir sivil toplum örgütümüzden aksi bir açıklamada görmedim duymadım.

2- Ankara Arguvanlılar derneğinin Adliye ve Askerlik Şubesi'nden sonra Türk Telekom Müdürlüğü'nün de kapatılması tehlikesi bulunduğu açıklamasını da anlamış değilim çünkü bu kurumda kapatıldı. Kapatılma ihtimali lafı açık olan bir kurum için kullanılabilir Arguvan’da bu kurumda diğer kurumlar gibi yok yani kapatıldı.

Ersoy Eren

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56