ARGUVAN 8. ULUSLARARASI TÜRKÜ FESTİVALİ YAPILDI

8. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali 24-25 Temmuz 2010 tarihlerinde yapıldı

ARGUVAN 8. ULUSLARARASI TÜRKÜ FESTİVALİ YAPILDI
8. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali 24-25 Temmuz 2010 tarihlerinde yapıldı. Festivalin İlk gününde Çayırlı (Arakel) köyünde buluşan katılımcılara köy muhtarlığı Çayırlı köyü derneği organizesi ile özenle hazırlanan kahvaltı ikram edildi. Daha sonra Koyuncu (Gürge) köyüne gidildi. Yine köy muhtarlığı ve Koyuncu köyü derneği işbirliği ile organize ettikleri etkinlik başladı. Köye gelen misafirler davul zurna ile karşılandı, halaylar çektiler daha sonra köyün doğal güzelliklerinden birisi olan çeşmeleri gezildi. Çeşme başlarında ikramlarda bulunulduktan sonra köyde öğle yemeği ikram edildi. Sokak tiyatro gösterisi yapıldı. Öğle yemeğinden sonra Arguvan’a dönüldü.
Arguvan’da festival Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilçeye gelmesi ile birlikte başladı. Arguvan Vakfı Başkanı Mehmet Kızıldaş ve Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan’ın konuşmalarından sonra Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını yaptı.
Daha önce belirlenen festival programı kapsamında başlayan festival’e katılan sanatçıların türküleri eşliğinde katılımcılara türkü ziyafeti sunuldu sokak tiyatroları yapıldı. Festival alanında açılan stantlar ziyaretçiler tarafından ziyaret edildi. Hasan Aydın’ın Moderatör olduğu “Toplumsal Barış” konulu panel düzenlendi. Geç saatlere kadar süren festivalin birinci ve ikinci gününde festivale katılımın oldukça kalabalık olduğu gözlendi.

Festivale Onur konuğu olarak katılması açıklanan Arif Sağ ulaşımda yaşanan sorundan dolayı festivale katılamadı. Sabahat ASLAN’ın sunduğu festivale sanatçılar Cengiz ÖZKAN, Nurettin RENÇBER, Yeninur ADA, Haydar ULAŞ, Seval EROĞLU, Ali ÖZEL, Zeynep KARABABA, Ayla KARACAN, Zuhal, Grup MAVRA, Semra ASLAN, Barış CİRİT, Eda EREN, Metin Erbek, Ahmet Turan ERCAN,Yunan Halk Müziği Grubu, Azerbeycan Halk Müziği Grubu,Ermenistan Halk Müziği Grubu,Hindistan Halk Müziği Grubu katıldılar.

Arguvan Türkü Festivali 2 gün boyunca gece saat 24.00’e kadar olan bölümü YOL TV naklen yayınlandı.
www.arguvanhaber.com 

Fotograflar:Rıza Parlak-Ramazan Taştaş

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56