ARGUVAN KAYMAKAMI OKULA GÖNDERİLEMEYEN KIZLARIN AİLELERİNİ ZİYARET ETTİ OKULA GİTMELERİNİ SAĞLADI

Arguvan’da Göçeruşağı ve Tatkınık köylerinde okula gitmeyen kızların olduğu bilgisini alan Kaymakam Mehmet Maraşlı, ailelerin evlerini tek tek ziyaret etti.

ARGUVAN KAYMAKAMI OKULA GÖNDERİLEMEYEN KIZLARIN AİLELERİNİ ZİYARET ETTİ OKULA GİTMELERİNİ SAĞLADI
Arguvan’da  Göçeruşağı ve Tatkınık köylerinde okula gitmeyen kızların olduğu bilgisini alan Kaymakam Mehmet Maraşlı, yanına İlçe Milli Eğitim Müdürü Adnan Gönültaş'ı da alarak ailelerin evlerini tek tek ziyaret etti. Maraşlı, ilk olarak Göçeruşağı köyündeki Hıdır Çabuk'un evine gitti. 15 yaşındaki Kızı Özlem Çabuk, Kaymakam Maraşlı'yla yaptığı 2 saatlik sohbette, maddi durumları yetersiz olduğu için babasının okula gönderemediğini söyledi. Şimdiye kadar hiç şehri görmediğini göz yaşı dökerek anlatan Çabuk, ''Biz farklı insanları ancak televizyondan görüyoruz. Ne ilçemize, ne de Malatya'ya hiç gitmedim'' dedi. 

Kaymakam Maraşlı, daha sonra okula devam edemeyen 15 yaşındaki Duygu Genç'in evine gitti. Maraşlıya çocuğunu maddi sıkıntılar nedeniyle okula gönderemediğin söyleyen baba Sadık Genç, durumunun buna imkan vermediğini anlattı. 

Buradan Tatkınık köyüne geçen Kaymakam Maraşlı, ilköğretim çağından sonra çocuklarını okula gönderemeyen Mehmet İnan, Halil Kaya ve Mehmet Aslan'ın evlerini de ziyaret ederek sebebini sordu. 
Çocukların babalarından, maddi sıkıntılar nedeniyle çocuklarını okula göndermediklerini öğrenen Maraşlı, tüm öğrencilerin masraflarının kaymakamlık tarafından karşılanacağı sözünü verdi. 
   
Babalarının izin verdiği Ebru İnan, Nurgül Kaya ve Zekine Aslan'ın kayıtları diğer köydeki kızlarla birlikte Arguvan Lisesi'ne yapıldı.Tüm ailelerin maddi imkânsızlık nedeniyle çocuklarını liseye gönderemediğini öğrenen Maraşlı, çocukların eğitim ve giysi masraflarının kaymakamlık tarafından karşılanacağı sözünü vererek aileleri ikna etti. 
     
  İLK KEZ SİNEMA VE EĞLENCE YERLERİNİ GÖRECEKLER- 
    
İlçe Milli Eğitim Müdürü Gönültaş'a da talimat veren Maraşlı, bir servis aracı tahsis edilerek, Arguvan ve Malatya'yı hiç görmeyen kız çocukları için bir gezi düzenlenmesini istedi. 
    
Gezi sonrasında bir değerlendirme yapan Maraşlı, şöyle konuştu: 

''Arguvan'ın köylerinde, ailelerin maddi imkânsızlıklar nedeniyle çocuklarını liseye gönderemediğini öğrenince köylere gezi düzenlemeye karar verdim. Göçeruğaşı ve Tatkınık köylerinde 5 kızımızın Arguvan Lisesine kaydını yaptırdık. Kızlarımız okulun pansiyonunda kalacak. Bu sene okula alışma ve hazırlık dönemi olacak. Özel olarak görevlendireceğimiz öğretmenleriniz ilgilenecekler. Malatya'yı ve Arguvan'ı hiç görmediğini söyleyen kızlar beni çok duygulandırdı. Bu kızlarımız için de, bir gezi düzenleyerek onları Malatya'da sinemaya ve eğlence yerlerine götürüp moral motivasyonlarını arttıracağız.''

Ramazan Taştaş-Arguvan (AA) Temsilcisi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56