ARGUVAN NEDEN KÜLTÜR BAŞKENTİDİR BİLİRMİSİNİZ ?

Arguvan kültür başkenti olmaya devam ettirilecekse, Arguvan’lıya eziyet edin, Arguvan da yaşayamaz hale getirin, yaşayanları da yaşayamaz hale getirin siz o zaman görün kültür patlamasını, türküleri, seyreyleyin filmleri o vakit.

ARGUVAN NEDEN KÜLTÜR BAŞKENTİDİR BİLİRMİSİNİZ ?

Arguvan neden kültür başkentidir bilirmisiniz ?

Çiftçi ekin eker olmaz , kaysı diker olmaz,koyun güder olmaz ,inek yayar olmaz, bir sene olur beş sene olmaz, hayaller emekler boşa gider . 

Hayat zordur, okula gidecek, evlendirilecek, karnı doyurulacak, giydirilecek çocuk vardır, ihtiyacı çok olan ev külfeti vardır, anası vardır evde gün görmemiştir, babası vardır çalışmıştır ömür boyu tarlada bahçede dağda yaylada umutsuzdur, hastadır. 

Bir kız sever başkasına verir zalim babası, kızını düşünür babadır nede olsa kızının hayatını kurtarmasını ister. Sılaya gider çalışmaya uzaktır ait olduğu yerden sevdiklerinden ailesinden, hayellerine rahata kavuşmak isterken uzaklaşmıştır her şeyden.

Hayatın tüm zorlukları biner üstüne, dertler bir türkü olur, dökülür dilden. O türküdür ki yüz yıllara meydan okur, çünkü orada hiç bir şey değişmemiştir. Bir kaç arkadaş bir araya gelir sözde eğlencedir, o eğlencede bile en kederli Arguvan havası dökülür dilden, değişen bir şey, en ufak bir şey yoktur. Bu sebeptendir ki (dertten) Arguvan kültür başkentidir.

Ve Arguvan kültür başkenti olmaya devam ettirilecekse, Arguvan’lıya eziyet edin, Arguvan da yaşayamaz hale getirin, yaşayanları da yaşayamaz hale getirin siz o zaman görün kültür patlamasını, türküleri, seyreyleyin filmleri o vakit.

Anlayamıyorsunuz ….


Barış Gönül- Arguvan-
2014

www.arguvanhaber.com

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56