ARGUVAN TÜRKÜ FESTİVALİ SABOTEMİ EDİLMEK İSTENİYOR ?

Malatya Kültür ve Turizm İl Müdürü ‘Malatya’nın tüm yörelerinin türkülerini tanıtmak amacıyla uluslararası katılımlı bir festivalin hazırlıklarına başladık’ dedi.Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan konunun takipçisi olacaklarını detaylı açıklamanın kamuoyuna yapılacağını belirtti.

ARGUVAN TÜRKÜ FESTİVALİ SABOTEMİ EDİLMEK İSTENİYOR ?

Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan, Arguvan Habere yaptığı açıklamada; konuyu akşam geç saatte öğrendiğini ve Malatya Valisi Sayın Ulvi Saranla telefonla görüştüğünü, Sayın Valinin Malatya’da ‘Kültür Sempozyumu’ gerçekleştirmeyi planladıklarını, sempozyum içinde türkülerinde söylenmesinin düşünüldüğünü belirttiğini açıkladı. Taştan konunun takipçisi olacaklarını detaylı açıklamanın kamuoyuna yapılacağını belirtti.

Malatya Haber’de yayınlanan haber

Bu da Nereden Çıktı Şimdi?!
 
İlki 2003 yılında gerçekleştirilen, 24-25 Temmuz 2010 tarihleri arasında ise 8. düzenlenen ve geleneksel hale getirilen Arguvan Türkü Festivali’nin ardından, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Uluslararası Malatya Türkü Festivali’ni organize etmeye hazırlanıyor. Bu girişim, Türkiye'deki ilk ve tek "Türkü" festivali olma özelliği taşıyan, bu yönüyle gündeme gelen Arguvan ilçesinin karşısına Malatya'nın çıkarılması olarak değerlendirilip, tepki gördü.

İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, kurumun yatırımları hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm İl Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, ‘Malatya’nın tüm yörelerinin türkülerini tanıtmak amacıyla uluslararası katılımlı bir festivalin hazırlıklarına başladık’ dedi.

Vali Saran’da Kültür Bakanlığı’nın desteği ile sonbaharda Malatya’da ‘Kültür Sempozyumu’ gerçekleştirmeyi planladıklarını ve hazırlıklarına başladıklarını belirtti.

Arguvan'da yapılana destek sağlamak yerine Malatya'da aynı amaçla bir organizasyon yapılması düşüncesinin, bir ilçe kültürünü ve etkinliğini "sabote etmeye yönelik" bir girişim olarak değerlendirileceği belirtiliyor.

Malatya Valiliği'nin diğer ilçelerde yapılan festival ve benzeri kültür etkinliklerine de müdahale edip etmeyeceği merak konusu oldu.
 
Kaynak: Malatya Haber

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56