ARGUVAN TÜRKÜLERİ SES YARIŞMASI HABERİ BİRGÜN GAZETESİNDE YAYINLANDI

12. Arguvan Türküleri Ses Yarışması etkinliğini kaleme alan Azmi Tulunay’ın yazısı Birgün Gazetesinde yayınlandı.

ARGUVAN TÜRKÜLERİ SES YARIŞMASI HABERİ BİRGÜN GAZETESİNDE YAYINLANDI
12. Arguvan Türküleri Ses Yarışması etkinliğini kaleme alan Azmi Tulunay’ın yazısı Birgün Gazetesinde yayınlandı. Birgün gazetesinde yayınlanan haber.
Arguvan türküleriyle buluştu
Arguvan Türküleri Ses Yarışması, Arguvanlıları İstanbul’da bir araya getirdi. Yarışmada Arguvan türküleri söylendi, Arguvanlılar hep bir yürekten türkülerine eşlik etti
Azmi TULUNAY
12. Arguvan Türküleri  Ses  Yarışması yapıldı. Bu yıl 12.’si düzenlenen Arguvan Türküleri Ses Yarışması İstanbul Ataşehir’de Yeditepe Üniversitesi’nde yapıldı. Bağlamanın ustası Erdal Erzincan, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi M. Ali Özdemir, İTÜ Öğretim Üyesi Süleyman Şenel gibi önemli isimlerin jürisinde yer aldığı yarışmada daha önceden yapılan elemelerden finale kalan on yarışmacı katıldı. Arguvan yöresine ait birbirinden güzel parçaların seslendirildiği yarışmada, finalist yarışmacılarda birincilik yarışında heyecanlı anlar yaşadı. Orkestrasının Seval Eroğlu’nun yönettiği yarışmada, sırayla sahneye çıkıp türkülerini seslendiren on yarışmacı arasından, jüri, birinciliğe Hüseyin Ceylan’ı, ikinciliğe Hüseyin Duman’ı ve üçüncülüğe Uğur Öz’ü layık gördü. 
İstanbul’da yapılan yarışmanın sunuculuğunu Birsen Çolak Kıratlı yaptı. Ev sahipliğini ise ‘Arguvan ve köyleri eğitim ve kültür vakfı’ gerçekleştirdi. Vakıf, gelenekselleştirdiği yarışmayla halk müziğine önemli katkılar sunmaya devam ediyor. Malatya’ya bağlı Arguvan ilçesi türküleriyle bilinen ve önemli halk ozanlarının yetiştiği bir yer. Arguvan tüm kültürleri bir arada yaşatmayı başarmış, bir arada yaşamayı en güzel örnekleriyle sunmuş ve bu özelliğini türkülerine taşımış bir ilçe. Vakıf Başkanı Mehmet Kızıldaş yarışmanın başında yaptığı konuşmada Arguvan’ın bu önemli kültürel, sosyal yönüne değinerek, “Türküleri yapanlar kanunları yapanlardan daha güçlüdür” dedi. Kızıldaş konuşmasında şu düşüncelerini ifade etti: “Bugün burada sizleri, bizleri bir araya getiren, yıllar geçmesine rağmen, her yıl artarak devam eden coşkuyla katılmanız Arguvanlıların kendi kültürlerine sahip çıkışı, aynı zamanda, bizim türkülerimizin bizi birbirimize ne kadar bağladığının göstergesidir.”
Arguvanlıların ve Arguvan dostlarının salonu doldurduğu yarışmada,  15 dk. Ara bölümün de, Aşık Ercan’ın sesinden yöresel söylenen türkülere de salonda sık sık hep bir ağızdan eşlik edildi.  Arguvan ve köyleri eğitim ve kültür vakfı tarafından yapılan açıklamada bu etkinliğin ardından 10. Arguvan türkü festivalinin hazırlık çalışmalarına başlandığı açıklandı.
Yarışmaya Malatya ve Arguvanlı kurumların dışında çeşitli sivil toplum örgütler, siyasi parti temsilcileri ve Arguvan kaymakamı katıldı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56