ARGUVAN TÜRKÜLERİ SES YARIŞMASI YAPILDI

Arguvan Türküleri Ses Yarışması yapıldı. Yoğun bir katılımla yapılan yarışmada Hakan Çakmak birinci oldu.

ARGUVAN TÜRKÜLERİ SES YARIŞMASI YAPILDI

Arguvan ve Köyleri eğitim ve kültür vakfı tarafından düzenlenen Arguvan Türküleri Ses Yarışması 24 Nisan 2011 Pazar günü İstanbul Yeditepe Üniversitesi Konferans Salonunda yapıldı. Yoğun bir katılımın yaşandığı  yarışmada Hakan Çakmak birinci, Gülistan Mola İkinci, Canan Sevinç Üçüncü oldular. 

   Etkinlik saz grubunun dinletisi ile başladı. Vakıf başkanı Mehmet Kızıldaş açılış konuşmasında etkinliğin amacını anlattı. Müziğin evrensel bir dil olduğunu insanların en kolay iletişimi müzik ile kurabildiğini ve bu anlamda Arguvan türkülerinin çok özel bir yere sahip olduğunu belirttikten sonra kitapların daha basılmadan yasaklandığı,  sinemaların kapatıldığı, tiyatroların oyunlarını sergileyemediği, gazetecilerin yazı yazmaktan korktuğu, insanların telefonda konuşmaktan çekindiği bir süreçte Arguvan vakfı olarak kültürümüze, türkülerimize sahip çıkmanın gururunu yaşadığımızı belirterek tüm katılımcılara  teşekkürlerini iletti.

Daha sonra Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan bir konuşma yaptı.

Sıra ile 14 yarışmacı Jüri üyelerine ve izleyicilere seçtikleri Arguvan türkülerini seslendirdiler. Jürinin değerlendirme arasında katkılarından dolayı Hayat Colour firması sahibi Mehmet Ustaya ödülünü Ali Kılıç, İsmail Özmeral'a ise ödülünü Arife Kalender takdim etti. 

Yarışmada İlk Üç Dereceye Girenler 

1-HAKAN ÇAKMAK
2-GÜLİSTAN MOLA
3- CANAN SEVİNÇ
Yarışmanın birincisinin Tokat'lı olduğu öğrenildi.
 
Ödül töreninden sonra kültürümüzün önemli emekçilerinden ayrıca Jüri üyesi olan Hacı Engüzel kendine has yorumu ile söylediği Arguvan türküleri izleyicileri coşturdu.
       
 Kaynak ve Foto: Arguvan Vakfı

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56