ARGUVAN TÜRKÜLERİ SES YARIŞMASI YAPILDI

12. Arguvan Türküleri ses yarışması yapıldı. Hüseyin Ceylan (Tokat) Birinci, Hüseyin Duman (Ankara) İkinci, Üçüncü Uğur Öz (Tunceli, Mazgirt) Üçüncü oldu.

ARGUVAN TÜRKÜLERİ SES YARIŞMASI YAPILDI
Arguvan Köyleri Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan 12. Arguvan Türküleri ses yarışmasının finali, Birsen Çolak Kıratlının sunumu ve Seval Eroğlu’nun yönetimi ile başarılı bir şekilde yapıldı.
Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Konferans salonunda 29 Nisan 2012 tarihinde yapılan yarışma Birsen Çolak Kıratlının açılış konuşması, yarışmacılara eşlik edecek saz heyetini takdimi ve ön elemede olduğu gibi finalde de yarışmayı başarılı bir şekilde yöneten Seval Eroğlu’nu sahneye davet edilmesiyle başladı.
Sahneye davet edilen saz heyeti katılımcılara Seval Eroğlu’nun yönetiminde birbirinden güzel türküleri enstrümantal olarak sundular. Daha sonrada otantik türküler okuyan Arguvanlıların görüntülerinden oluşan slayt katılımcılara izletildi.
Slayt gösterisinden sonra yarışmanın jüri üyeleri katılımcılara tanıtıldı. Mehmet Ali Özdemir, Erdal Erzincan, Ahmet Turan Ercan, Nihat Erdağ, Yasemin Yurdeşen, Süleyman Şenel, Özhan Emiroğlu jüride yer aldılar Jüri başkanlığını Mehmet Ali Özdemir (Arguvan, Yeniköylü) yaptı.
Jürinin tanıtımından sonra Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Kızıldaş bir konuşma yaptı. Kızıldaş; konuşmasında her yıl artarak devam eden coşkuyla etkinliğe katılımın devam etmesi Arguvanlıların kendi kültürlerine sahip çıkışının ve aynı zamanda, bizim türkülerimizin bizleri birbirimize ne kadar bağladığının göstergesi olduğunu vurguladı. Konuşmasının sonunda yarışmada emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ettikten sonra rahatsızlığı dolayısı ile yarışmaya gelemeyen Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan’ın mesajını da katılımcılara iletti.
Mehmet Kızldaş’ın konuşmasından sonra Arguvan Kaymakamı Mehmet Maraşlıda bir konuşma yaparak bu tür çalışmaların devam etmesinin önemini vurgulayıp Arguvanlılarla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti.  
Daha sonra 10 yarışmacı Fatma Cırıt (Arguvan), Mehmet Ali Yıldırım (Arguvan), Hüseyin Ceylan (Tokat) , Ebru Yaman (Akçadağ), Hüseyin Duman (Ankara) , Uğur Öz (Tunceli Mazgirt) , Önder Çubuk (Arguvan) , Gani Eren (Arguvan) , Hüsniye Mehtap Sezmiş (Arguvan) , Elif Ayhan’ın (Erzincan, Refahiye)finalist olarak katıldıkları yarışmaya geçildi. Yarışmanın bitiminde jürinin değerlendirme yapması için 10 dakika ara verildi.
Verilen aranın ardından Ahmet Turan Ercan sahneye çıkarak katılımcılara türkü okudu. Daha sonrada yarışan yarışmacılara katılım belgeleri ve jüri üyelerine katkılarından dolayı hediye verilip sonuçlar açıklandı.
Yarışmada;
Hüseyin Ceylan (Tokat) Birinci
Hüseyin Duman (Ankara) İkinci
Üçüncü Uğur Öz (Tunceli, Mazgirt) Üçüncü oldu.
 
Birincinin ödülünü Arguvan Kaymakamı Mehmet Maraşlı verdi. İkincinin ödülünü CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, Üçüncünün ödülünü de Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Nimet Karabulut Verdi.
Yarışmaya Arguvan Kaymakamı Mehmet Maraşlı eşi İle birlikte Arguvan’dan, Ankara Arguvanlılar Dernek Başkanı Asım Aydoğdu eşi ile birlikte Ankara’dan, Malatya’daki Arguvan Köy Derneklerini Temsilen Malatya Akören Dernek Başkanı Yusufhan Doğan Malatya’dan gelerek Katıldı. Yarışmaya İstanbul’da faaliyet gösteren Köy dernekleri ile birlikte çok sayıda Sanatçı, Yazar, Şair ve Gazeteciler katılarak destek verdiler.
Yarışmanın sonunda Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Konferans salonunu dolduran katılımcılar anlamlı bir etkinliğe katılmanın keyfi ile salondan ayrılırken kendi aralarında yarışmanın sonuçlarını değerlendirmeleri dikkati çekti. 

Yarışmanın görüntüleri 02 Mayıs 2012 Çarşamba günü Türkiyem Tv’de saat 20’00’de yayınlanacak.
www.arguvanhaber.com
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56