ARGUVAN VAKFI GENEL KURULU YAPILDI

Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfının 12. Genel kurul’u 29 Ocak 2012 Pazar günü kurucu üyeleri, köy dernek başkanları ve misafirlerin katılımı ile yapıldı. Kurucular, yönetim kurulunun titiz ve özverili çalışmalarından dolayı yönetim kuruluna teşekkür ettiler.

ARGUVAN VAKFI GENEL KURULU YAPILDI
Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfının 12. Genel kurul’u 29 Ocak 2012 Pazar günü kurucu üyeleri, köy dernek başkanları ve misafirlerin katılımı ile yapıldı.

Genel kurulda geçtiğimiz dönemde başarılı çalışmalar yapan yönetim kurulu yeniden yönetim kuruluna seçildiler.

Genel kurul Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kızıldaş’ın hoş geldiniz konuşması ile başladı daha sonra saygı duruşu yapılıp divan heyetinin seçimine geçildi. Genel kurulca divan başkanlığına Sadık Semih Kayhan, Başkan Yardımcılığına Nimet Karabulut, Yazmanlıklara Hüseyin Kızıldaş ve Şahap Güven getirildi.

Vakıf Başkanı Mehmet Kızıldaş tarafından okunan ve anlatılan faaliyet raporu Haydar Karaçam ve Veysel Karahan tarafından önceden titizlikle hazırlanan yazılı ve görüntülü hali ile projeksiyon cihazından da ayrıca sunuldu.

Faaliyet raporunun okunmasından sonra denetim kurulu raporunuda Zeynel Suna okudu. Daha sonra söz alan kurucular, yönetim kurulunun titiz ve özverili çalışmalarından dolayı yönetim kuruluna teşekkür ettiler. Vakıf Başkanı Mehmet Kızıldaş Yönetim Kurulu adına, kuruculara gösterdikleri güvenden dolayı teşekkür etti. Vakfın tahmini bütçesini Celal Yıldırım okudu. Daha sonra yönetim ve denetim kurullarının seçimi yapıldı. Divan Başkanı, önerge veya aday olup olmadığı hususunu genel kurula sordu bunun üzerine. Divan Başkanlığına bir önerge sunuldu Başkan başka önerge ve aday çıkmayınca verilen tek önergeyi oylamaya sundu oy birliği ile yönetim kurulu belirlenmiş oldu.

YÖNETİM KURULU ASİL LİSTESİ
MEHMET KIZILDAŞ, HASAN AYDIN, ALİ HAYDAR KARAÇAM, VEYSEL KARAHAN, H. YUSUF MOLA, EROL ÇAKMAK, SEYDİ DEĞİRMENCİ
 
YÖNETİM KURULU YEDEK LİSTESİ
SAKİNE YILDIRIM, FATMA KILIÇ, AZİZ FİDAN, AHMET FIRAT, MUHARREM KORKMAZ, GÜNEŞ SUNA, ZÜLBENT ÖZBAKIR
 
DENETİM KURULU ASİL LİSTE
ZEYNEL SUNA, METİN ÖZTÜRK, ALİ İHSAN CÖMERT
 
DENETİM KURULU YEDEK LİSTE
ALİ EKBER ÖZDEMİR, ALİ İHSAN KAPLAN
 
Temenniler maddesinde, Kurucular söz alarak çeşitli önerilerde bulunup düşüncelerini belirttiler. Yeniden yönetim kuruluna seçilenlerle yönetime yeni katılanlara başarılar dilediler. Kurucular Vakfın yer edinmeyle ilgili bir çalışma var mı sorusunu sordular Vakıf Başkanı da bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini kesinleşen bir durumun olmadığını belirtti.
 
Arguvan vakfının son iki yılda yaptığı ve genel kurula Vakıf Başkanı Mehmet Kızıldaş tarafından sunulan çalışmalardan bazıları. 

ARGUVANLI KURUMLAR İLE ORTAK ETKİNLİKLER DÜZENLEMEK AMACI İLE TOPLANTILAR YAPILDI

  
Köy dernek yönetimleri ile tanışma ve birlikte yapılabilecek ortak projeler hakkında görüşüldü. Arguvanlı gençler ile tanışma toplantısı yapıldı. Çobandere (Şotik) Köyü Derneği’nde Derneklerle yaptığımız toplantıda vakıf ve dernekler yapacakları faaliyetlerde ortak hareket etme kararı alındı. Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan’ın vakfı ziyaretinde derneklerle ortak toplantı yapılıp, Arguvan ekonomisi ve festival ile ilgili görüşmeler yapılıp festivalin birlikte yapılması kararlaştırıldı. Yazıbaşı (Narmikan) Derneğinde, dernek Yönetim Kurulları ile yapılan toplantıda daha önceki toplantılarımızda almış olduğumuz karar gereği birlikte düzenleyeceğimiz 8.Uluslararası Arguvan Türkü Festivali Düzenleme komitesi ve Çalışma Komisyonları oluşturuldu. Vakıf Merkezinde Köy dernekleri ile Arguvan Türküleri Ses Yarışması Organizasyonu için toplantı yaptık. Kınık Köyü Derneği’nde festival hazırlıkları ile ilgili derneklerin bilgilendirilmesi ve festivale yönelik önerilerinin alınması isteklerinin dinlemesiyle ilgili toplantı yapıldı. Dernek başkanlarıyla ortak toplantı yapılıp, Festival değerlendirilmesi ve gelecek yıl yapılacak festivale yönelik öneriler ve görüşler belirtildi. Kuyudere Köy Derneğinde vakfımızın 2011 yılı faaliyetlerini dernek yönetimleriyle paylaştık onların düşünce ve görüşlerini alındı. Köy dernekleri ile vakıf merkezinde buluşarak 2011 yılı festival çalışma komisyonlarını oluşturuldu, toplantıda CNR fuar merkezinde düzenlenen Malatya tanıtım günleri ve festivale yönelik fikir alışverişinde bulunuldu.  Köy derneklerimizle toplanarak festivalin değerlendirilmesi ve eğitim bursuna yönelik düzenlenecek geceye yönelik değerlendirme yapıldı. Çakmak Köyü derneğinde tüm köy dernekleri ile festival ön hazırlıkları kapsamında Arguvan da yapılacak toplantı öncesi görüş alışverişi ve toplantıya dernekleri temsilen katılacak isimlerin belirlenmesi amacıyla toplantı yapıldı. Malatya’da vakıf yönetimden arkadaşlar ve İstanbul’da ki derneklerin temsilcileri ile Malatya Yukarı Sülmenliler Derneğinde Malatya'da örgütlü Arguvan Köy Dernek Başkan ve Yöneticileri ile Türkü Festivalinin 10. yılını birlikte organize etmek amacıyla bir toplantı yapıldı. Arguvan da geniş katılımlı Malatya'da ki    derneklerin başkan ve yöneticileri, Ankara Arguvanlılar Derneği Başkanı, Arguvan da ki    okulların müdürleri, Arguvan Halk Eğitim Müdürü, okulların okul aile birlik başkanları, Arguvanlı siyasi partilerin temsilcileri Arguvan Belediye  Başkanının ev sahipliğinde bir araya geldik.festivale yönelik değerlendirmelerde bulunduk.

DOSTLARIMIZA ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRDİK 
 
Ataşehir belediye başkanı Battal İlgezdi ve belediye başkan yardımcısı Sadık S. Kayhan’ı Maltepe belediyesi Başkan Yardımcısı Nimet Karabulut ve Arguvan kültürünün tanıtılması amacıyla Anadolu Kültür A.Ş. ziyaret edildi. Değişik tarihlerde vakıf kurucularına , Arguvanlı hemşehrilerimize  ve dostlarımıza ziyaretler gerçekleştirdik.

ARGUVAN KÜLTÜRÜNÜ TANITMAK, VAKFIMIZIN FAALİYETLERİNİ KAMOYUNA DUYURMAK AMACIYLA, TV VE RADYO PROĞRAMLARINA KATILDIK 

Yön Radyoda Arguvan Ağzı Türkü yarışmasının duyurusu için ‘’DOSTANE’’ Programına Yönetim kurulu üyemiz Yusuf Mola ve Sanatçımız Hıdır Göksu ile birlikte katıldık. Özgür Radyoda Arguvan Ağzı Türkü yarışmasının duyurusu için ‘’İSLİ ÇIRALAR’’ programına Yönetim kurulu üyemiz Veysel Karahan ile birlikte katıldık.  Ekin Tv’ de Arguvan Türkü Festivalinin program ve içeriğine yönelik tanıtım için Haydar Ulaş'ın programına konuk olduk. Yön Radyo da Festivalimizin duyurulması ve programın tanıtılması için festival komitesi üye arkadaşım Latif Adıgüzel ve sanatçılardan sorumlu Muharrem Temiz ile birlikte katıldık. Malatya da gazeteciler cemiyetinde Belediye Başkanı Hüseyin Taştan ve Muharrem Temiz'in de katıldığı 8.Uluslararası Arguvan Türkü Festivali’ne yönelik basın açıklaması yaptık. Cem radyoda Arguvan türküleri ses yarışmasını duyurmak amacıyla Başak İkizin programına konuk olduk. Özgür Radyoda Funda Salman'ın Yeni sesler proğramına Arguvan Türküleri Ses Yarışması birincisi Hakan Çakmak ile birlikte katıldık. Malatya'da Gazeteciler Cemiyetinde basın açıklamasıyla 10. Uluslar arası Arguvan Türkü Festivalinin 14-15-Temmuz 2012 de yapılacağını kamuoyu ile paylaştık. Malatya’da Türkiyem Tv.de Aşık Ercan’nın sunduğu Arguvan ezgileri programına konuk olduk.

BASINDA ARGUVAN VAKFI

Yaptığımız etkinlikler; Birgün gazetesi, Cumhuriyet gazetesi,  Hürriyet gazetesi, Ataşehir gazetesi, Alaşehir’de Gündem gazetesi, Kadıköy gazetesi ve Malatya yerel gazete ve internet sitelerinde yer aldı. Bizimle her alanda birlikte olan, her haberimizi sitesinde yayınlayan Arguvan Haber’de yer aldık.

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADIK
 
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü vakıf merkezinde kutladık. Günün önem ve anlamını Yönetim Kurulu üyemiz Sakine Yıldırım ve Fatma Kılıç sundu. Altın Portakal ödüllü Gündelikçiler belgeseli izlendi, Halk evleri Yönetim Kurulu üyesi Semra Ocak Türkiye’de ve Dünyada’ki kadın hareketleri üzerine konuştu.2. Yıl Hatice Eroğlu Akdoğan konuşmacı olarak katıldı kadın eylemliklerini konu alan resimler sergilendi. Etkinliklerin sonunda Yasemin Eroğlu, Özlem Özdemir ve Ebru Kayhan’dan Türküler dinlendi.

ARGUVAN TÜRKÜLERİ SES YARIŞMASI DÜZENLEDİK 

10. ARGUVAN TÜRKÜLERİ SES YARIŞMASI'  için ön eleme Vakıf merkezinde Mehmet Sarıaltun başkanlığındaki jüri tarafından yapıldı ön elemelere 43 yarışmacı katıldı.   10. Arguvan Türküleri Ses Yarışması Zübeyde Hanım Ögretmenevinde Geniş Katılımla Yapıldı.      Yarışma sonucunda Erol Parlak başkanlığındaki jurinin değerlendirmesi neticesinde Metin Erbek 1.ci, Songül Demir 2.ci, Barış Cırıt 3.cü oldu. Vakıf merkezimizde Arguvan türküleri ses yarışmasında birinci olanları, bir araya getirdik. Hazırlanan slayt gösterisi yarışma öncesi gösterildi.

11. ARGUVAN TÜRKÜLERİ SES YARIŞMASI'  yoğun bir katılım ile Yeditepe Üniversitesi Konferans salonunda gerçekleştirdik. Jüri Başkanlığını İstanbul Üniversitesi Konservatuar Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Prof.Ali Yılmaz'ın yaptığı ses yarışmasına yöremiz değerli sanatçılarından Hacı Engüzel de katıldı. Arguvan belediye Başkanımızın da katıldığı ses yarışmasında 1.Hakan Çakmak 2.Gülistan Mola 3.Canan Sevinç olarak seçildiler.

ULUSLARARASI ARGUVAN TÜRKÜ FESTİVALİ 

24-25 Temmuz 2010 Tarihinde
8.Uluslararası Arguvan Türkü Festivali; Arguvan Belediyesi, Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı ve Köy Derneklerinin ortak organizasyonu olarak düzenlendi. Festival, Çayırlı (Arakel) Köyü’nde kahvaltı buluşması ile başladı, Sokak Tiyatrosu gösterimi yapıldı, Panel düzenlendi,  Resim sergisi açıldı.

23-24 Temmuz 2011Tarihinde
9.Uluslararası Arguvan Türkü Festivali; Arguvan Belediyesi, Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı ve Köy Derneklerinin ortak organizasyonu olarak düzenlendi. Festival, Çavuş Köyü’nde Kahvaltı buluşması ile başladı, Bozan Köyü Şah Sultan dergâhı ziyaret edildi, Şairler Buluşması yapıldı, Nasıl bir anayasa Paneli düzenlendi, Sokak tiyatrosu gösterileri sergilendi, Sahne Tiyatrosu sergilendi, Köylerde Tiyatro gösterileri yapıldı,  Canlı performans ile Ebru sanatı çalışmaları yapıldı.

Vakıf Yönetim Kurulu, eşleri, Köy dernek yönetim kurulu ve eşleriyle birlikte tanışmak, birlikteliği pekiştirmek için ortak bir akşam yemeği düzenledi.

KAHVALTILI TOPLANTILAR DÜZENLENDİ

Birlikteliği pekiştirmek, gücümüzü ve dayanışma ruhumuzu daha sağlam zeminlerde atabilmek için farklı alanlarda ve farklı zeminlerde bir arada olmak adına, kahvaltılı toplantılar düzenlendik.

Zübeyde Hanım Öğretmen evinde yönetim kurulu üyeleri, dernek başkanları ve eşleri ile birlikte kahvaltı yaptık,  Zübeyde Hanım Öğretmen evinde vakıf kurucularımız ve vakıf yöneticilerimizle yapılan kahvaltıya Arguvan Belediye başkanı Sn.Hüseyin Taştan da katıldı.      Yöremiz sanatçılarını, hep bir arada görmek ve birlikte hareket etmek için kahvaltıda bir araya getirdik.

Bostancı Sporyum tesislerinde, Yadinbey Restaurant da Köy dernek Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte kahvaltıda buluştuk. Tarihinde Bostancı Sporyum Tesislerinde, Yadinbey Restauranta vakıf kurucularımızla kahvaltıda bir araya gelerek vakıf faaliyetleri konusun da düşüncelerimizi paylaştık. Olağan genel kurul öncesinde genel kurula yönelik değerlendirmelerde bulunduk.

EĞİTİM İÇİN DOSTLUK VE DAYANIŞMA GECELERİ DÜZENLENDİK
 

16.10.2010 Tarihinde Salon Vals de Arguvan Kaymakamı, Arguvan Belediye Başkanı, çok sayıda Arguvanlı ve Arguvanlı dostunun katıldığı kalabalık ve coşkulu bir gece düzenledik.    Eğitim bursu için buluştuğumuz gecemizde çok sayıda hemşehrilerimiz ve dostlarımız eğitim bursuna katkıda bulundu. 2010 yılında Vakfımızdan, maddi durumu iyi  olmayan, 76 üniversite öğrencisine burs verdik.

19. 11. 2011 Tarihinde Ümraniye Salon Prenses de yoğun bir katılımla, dostluk ve dayanışma gecemizi gerçekleştirdik. Geceyi yüksek öğrenimde okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilerimize burs verebilmek amacıyla düzenledik. Gecede hemşerilerimiz ve dostlarımız burs bağışı vermede oldukça önemli katkılar sundular. Gecemizde, işvereninden esnafına, işçisinden emeklisine memurundan bürokratına kadar herkes gücü oranında katkı sundu. Bu katkı Arguvanlıların eğitime ne kadar önem verdiğini göstermektedir. Bu yılda 111 üniversite öğrencisine burs verdik. Arguvan lisesine coğrafya ve tarih dersliklerine yönelik malzeme, harita, projeksiyon cihazı ve bilgisayar aldık. Taşımalı sistem ile eğitim veren Cumhuriyet İlköğretim okuluna yemekhane yapımı için 5000 TL maddi katkıda bulunduk. Atatürk İlköğretim Okuluna akıllı tahta bağışında bulunduk.

SÖYLEŞİLER VE DİNLETİLER DÜZENLENDİK                     
 

Yansı Kültür Sanat ve Beşik Halk Oyunları Derneği ile ortak Yedi Tepe Üniversitesi Konferans Salonunda, kurs alan öğrencilerimiz, gösterilerini ailelerine ve seyredenlere sergilediler. Gitar öğrencilerimiz vakıf merkezinde dinleti verdiler. Vakıf merkezinde düzenlenen söyleşinin konuğu, hemşehrimiz şair yazar Arife Kalender oldu. Söyleşiyi Kadir İncesu yönetti. Kalabalık bir dinleyici kitlesinin olduğu toplantıya sanatçımız Muharrem Temiz türküleriyle renk kattı. Yansı Kültür Sanat Merkezini, Vakıf Merkezine taşıdık.Vakıf Merkezinde Yöremiz Şair ve sanatçısı Muzaffer Özdemir'in son çıkan «Dalından Işık  Kopardım» isimli şiir kitabı üzerine şöyleşi ve ardından dinleti sunuldu.

ETKİNLİKLERE KATILDIK    
          
Ataşehir Dilek Sabancı Meslek Lisesinde düzenlenen, Turizm Haftası etkinliğine katılarak stant açtık. CNR Expo fuar merkezinde düzenlenen, Malatya Tanıtım Günlerine; Arguvan Kaymakamlığı, Arguvan Belediyesi ile birlikte katıldık. Zorunlu Din Derslerinin kaldırılması için yapılan mitinge katıldık. Kürecikte konuçlandırılması kararlaştırılan füze kalkanına karşı, Taksimde düzenlenen basın açıklamasına yönetim kurulu olarak katıldık. Sendikaların ve Demokratik kitle Örgütlerinin düzenlediği 1 Mayıs İşçi Bayramına katıldık.  Yöremiz Derneklerinin düzenlediği; gece, piknik, Abdal Musa ve tüm etkinliklerine katıldık. Tarihinde Hrant DİNK davasında verilen kararı protesto etmek amacıyla düzenlenen mitinge katıldık.

ZİYARETLERİ KABUL ETTİK 
    
2011 yılı Genel seçim öncesi siyasi partiler ve bağımsız adaylar vakfımızı ziyaret ettiler. CHP Malatya Milletvekili Veli Agbaba, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Öğüt ve Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan vakfımızı ziyaret ettiler. Dostluk ve yardımlaşma vakfı yöneticileri ve farklı sivil toplum örgütleri de vakfımızı ziyaret edenler arsındaydı.

VAKFIMIZIN YAYIN ORGANI ARGUVAN OLGUSU DERGİSİNİ DÜZENLİ OLARAK YAYINLANDI.
 

Vakıf yönetim kuruluna yeni çalışma dönemlerinde de başarılar dileriz.
 
Fotoğraflar: Rıza PARLAKYorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56