ARGUVAN VAKFINDA DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI

Arguvan Vakfı merkezinde Kadın Komisyonunun hazırladığı ’8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ‘ kutlaması yapıldı.

ARGUVAN VAKFINDA DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI
Arguvan Vakfı merkezinde Kadın Komisyonunun hazırladığı ’8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ‘ kutlaması yapıldı.

Kadın komisyonunun hazırladığı ikramlar katılımcılara ikram edilirken kutlama programı başlayana kadar güzel sohbetler edildi.

Kutlama Programı Sakine Yıldırımın açılış konuşması ile başladı. Daha sonra Vakıf Başkanı Mehmet Kızıldaş bir konuşma yaptı. Kızıldaş yaptığı konuşmasında ülkemizde ve dünya’da  kadınların; emperyalizmin, emek sömürüsünün, antidemokratik tutum ve yapının, töre ve geleneklerin, ayrımcılığın, ırkçılığın, yabancılaşmanın, eşitsizliğin var olduğu her alan’da sorunların ağırlaşarak yaşamakta olduğunu belirtip, hak mücadelesinde her zaman için kadınlarımızın yanında olduğumuzu söyledi. Türkiye’deki iktidarın kadınları eve kapatmak için bir çok bahaneler üretmeye çalıştığını ve son olarak kadınlar ile ilgili yasanın meclisten geçerken iktidar eliyle nasıl kuş’a çevrildiğini anlatarak konuklara bu etkinliğe katılımlarından dolayı teşekkür ederek tüm kadınları temsilen Gülşen Kılıç’a verdi Emekçi Kadınlar gününü kutladı.

Vakıf Başkanı Mehmet Kızıldaş’ın konuşmasından sonra  Zülbet Özbakır günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Daha sonrada sinema yönetmeni ve yapımcısı Serpil Güler sahneye gelerek günün tarihi ile ilgili bilgiler verdikten sonra Kadınlara  uygulanan şiddete değindi, hergün öldürülen, tecavüze uğrayan, şiddet uygulanan yüzlerce kadın olduğunu belirtti. Annelerin çocuk yetiştirirken dikkat etmeleri gereken konulara değindikten sonra çalışma yaşamında kadınların karşılaştıkları zorluklara değinerek. Türkiye Yazarlar sendikasının isteği ile Prof. Dr. Büşra Ersanlının 8 Mart dolayısı ile kaleme aldığı yazıdan alıntılar yaptı. Daha sonra herkesi hüzünlendiren, bir o kadar da işkencecilere, faşistlere ve onları koruyan düzene karşı öfkelendiren; Fatma Tokmak adlı Kürt kadın mahküm’ün Cumhurbaşkanı’nın Eşine yazdığı mektubu okudu.Serpil Güler’in konuşmasının ardından Slayt gösterisi yapıldı.

Dinleti bölümünde, Şehriban Keleş, Hakan Çakmak ve Hıdır Göksü katılımcılarında eşlik ettiği türküleri seslendirdiler.  

Kaynak: Arguvan Vakfı web sitesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56