ARGUVAN VE KÖYLERİ DOĞAL HAYATI KORUMA DERNEĞİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneğinin açılışı yapıldı, açılış sonrasında doğaya keklik salımı da yapıldı.

ARGUVAN VE KÖYLERİ DOĞAL HAYATI KORUMA DERNEĞİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneğinin açılışı 30.10.2013 Çarşamba günü yapıldı, açılış sonrasında doğaya keklik salımı da yapıldı.

Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneğinin açılışına Arguvan Kaymakamı Zafer Oktay, Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, Malatya İl Şube Müdürü Abdullah Koç ve çok sayıda dernek üyesi ve Arguvanlılar katıldı.

Açılış öncesi katılımcılara Arguvan Abdal Musa Kültür Derneğinde yemek verildi. Yemekten sonra Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneğinin açılışı yapıldı.

Açılışta Dernek Başkanı Muharrem  Bayram yaptığı konuşmasında derneğe kuruluşundan itibaren yakın ilgi gösteren Arguvan Kaymakamı Zafer Oktay ve 15.Malatya Doğa Koruma Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, Malatya İl Şube Müdürü Abdullah Koç başta olmak üzere, Üyelerine ve Arguvanlılara desteklerinden dolayı teşekkür ederek katılımcılara hoş geldiniz dedi.

Bayram konuşmasına kendi yazdığı aşağıdaki şiirle başladı

Kurak Ama,

Alın Terini toprağa dökerek

Buğdaya can suyu veren

Arguvanlılara selam olsun.

Kıraç Ama,

Yeni doğan buzağıya tiksinmeden

Hayat öpücüğü veren

Arguvanlılara selam olsun.

Yüreğimin sızladığı,

Fakat terk edemediğim

Arguvan’a selam olsun.

Selam olsun yüreğinde

Arguvan sevdasını taşıyanlara

Selam olsun.

Dağlarındaki kınalı kekliklere

Umut olan Arguvanlılara 

Şiirden sonra Muharrem  Bayram Biz dünyayı atalarımızdan miras almadık ödünç aldık Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneğinin amacı da bu ödünç’e sahip çıkmak ve korumaktır derneğimiz Malatya bir ilk olarak kurulmuştur

 Amacımız;

-Arguvan ve Köylerinin var olan doğal kaynakların farkındalık yaratılarak korunması akılcı kullanımına yönelik insanlarda bilinci oluşturmak. 

-Hasara uğratılmış ilçe merkezindeki parklara kararlılıkla sahip çıkmak

-Köylerin ve ilçe merkezinin kanalizasyon ve çöpleri çevreye dönüşü olmayan zararlar vermektedir bunlar önlenmeye çalışılacaktır.

 -Yurt içi ve yurt dışı maden şirketleri Arguvan’ı tapulamış içme sularımızı, tarlarımızı ve yaban hayvanlarımız için büyük tehlike oluşturmaktadır Bu konuda Arguvan halkını bilgilendirme çalışmaları yapılacak konu önemsenecektir.

Arguvan’da av sezonu açılıyor doğal dengemiz önlem alınmazsa her yıl olduğu gibi bu yılda bozulmaya devam edecektir. Dağlarımızdaki yabani hayvanlar, keklikler adına spor denilerek zalimce kıyıma uğratılmaktadır Arguvanlıların Malatya ili av haritasına bakması halinde görecekleri gibi haritada yalnızca Arguvan’ın rengi farklıdır (Ava açık yani özel avlak bölgesi ilan edilmiştir) Bizde dernek olarak rengimizin kırmızıya boyanmasını özel avlak bölgesinden çıkartılarak ava yasaklanmasını istiyoruz bu konuyu özellikle tüm kamuoyunun dikkatini çekmek  istiyorum. Arguvan’da av yapacak, doğanın dengesini bozmaya çalışan kim olursa olsun karşında olacağız dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz’de konuşmasında 2 Kasım itibariyle hem keklik hem de tavşan avı sezonu başlayacağını yeni sezonun hayırlı olmasını diliyorum dedi. Deligöz burada av sezonun başlaması nedeniyle 40911 sayılı kararlı kanunun merkez av kurulmuş kararları doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğini bunun aksine hareket edilmesi durumunda gerekli müdahalelerin yapılıp ceazi müeyyide  uygulanacağını  belirtip özellikle kaçak avlanmaya karşı ciddi önlemler alacaklarını vurguladı.

Arguvan Kaymakamı Zafer Oktay’da konuşmasında doğanın koruması için hepimize görev düşmektedir av yapacak olan avcılarımızın da Kuralara titizlikle uymaları gerektiğini söyledi.

Açılıştan sonra Arguvan Kaymakamı Zafer Oktay, Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, Malatya İl Şube Müdürü Abdullah Koç, İlçe Jandarma Komutanı Özcan Durmaz, İlçe Emniyet Amiri Doğukan Özer ve diğer katılımcılar Çevreli (Musu) Köyü civarında doğaya çok sayıda keklik salımı yaptılar.

www.arguvanhaber.com

Fotograflar Ramazan Taştaş 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56