ARGUVAN YOK EDİLMEK İSTENİYOR

Arguvan'ın ilçe statüsünü kaybetme riskinin değerlendirilmesi amacıyla İstanbul'da faaliyet gösteren Arguvan Merkez derneğinde toplantı yapıldı. Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan Arguvan’ın yok edilmeye çalışıldığını, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’da Arguvan’ın ilçe statüsünü kaybetmesine müsaade etmeyeceklerini Arguvan’a sahip çıkmanın kendileri için bir namus borcu olduğunu belirtti.

ARGUVAN YOK EDİLMEK İSTENİYOR
Arguvan'ın ilçe statüsünü kaybetme riskinin değerlendirilmesi amacıyla 20 Mayıs Pazar günü saat 20.00 de İstanbul İçerenköy de faaliyet gösteren Arguvan Merkez derneğinde toplantı yapıldı. Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan’ında katıldığı toplantıya Arguvan Vakfı ile Köy dernekleri ve çok sayıda Arguvanlıda katıldı.
Toplantıya ev sahipliği yapan, Arguvan Merkez Derneği yoğun katılım olmasına rağmen tüm katılımcılara yöresel yemeklerden oluşan ikramları ile güzel bir misafirperverlik örneği gösterdiler.
Toplantı Arguvan merkez dernek başkanı Hüseyin Ülkü’nün hoş geldiniz konuşması ile başladı daha sonra Arguvan Vakfı Başkanı Mehmet Kızıldaş toplantının amacı hakkında bilgi verdi.
Rahatsızlığına rağmen konunun ciddiyetini dikkate alarak toplantıya eşi ile birlikte katılan Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan yaptığı konuşmasında sağlık sorunlarına rağmen Arguvan söz konusu olunca her şeyi bir tarafa bırakıp toplantıya katılmak istediği belirtti. Taştan konuşmasında Arguvan’ın yok edilmeye çalışıldığını Arguvan’ın ilçe statüsünü kaybetmemesi için, çalışmaları ve girişimleri devam ettireceklerini hazırlanan Büyükşehir Yasasındaki  bazı değişikliklere Malatya’da  Arguvan, Doğanyol, Kale ve Kuluncak ilçelerinin ilçe statüsünü kaybetme riski bulunduğunu belirtip konuya duyarlılık gösterenlere, toplantıya katılan Kurumların yönetim kurullarına ve Arguvanlılara teşekkür etti.

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’da yaptığı konuşmada Hükümetin bir yasa getirmeye çalıştığını bu çalışmalardan kendilerinin haberdar olmadığı gibi iktidar partisinin milletvekillerinin de haberdar olmadığı gerçeği ile karşı karşıya olduklarını birilerinin bir şey yapmaya çalıştığını Türkiye’yi kendilerine göre dizayn etme gayretinin devam ettiğini belirtti. Ağbaba Arguvan’ın ilçe statüsünü kaybetmesine müsaade etmeyeceklerini Arguvan’a sahip çıkmanın kendileri için bir namus borcu olduğunu belirtip bu konuyu her yönü ile incelemeye devam ettiklerini belirtti. 

Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın konuşmalarından sonra toplantıdan ayrıldılar. Daha sonra toplantıya devam edildi Arguvan Vakfı Başkanı Mehmet Kızıldaş katılımcılara Arguvan'ın ilçe statüsü durumu hakkında edinilen bilgileri katılımcılarla paylaştı. Kızıldaş toplantıya davet edilmemelerine rağmen duyarlılık gösterip yoğun bir katılım sağlanmasının Arguvanlıların birlikteliğinin de bir göstergesi olduğunu belirtip katılımcılara teşekkür.
Daha sonra katılımcılar Arguvan Vakfı Başkanı Mehmet Kızıldaş’a Arguvan ve köylerinde  ikamet etmek isteyenlerin İkametlerini nasıl alabileceklerini sordular. Kızıldaş bunun üzerine yaptığı açıklamada daimi ikametgâhların şahsın kendisinin Arguvan’a gitmesi ile gidemeyeceklerinde Noter aracılığı ile verilecek vekâletle bu işlemi yapabileceklerini vekâlette verilecek adresin önemini belirtip köylerde kapı numarasının olmasının gerektiğini belirtip kapı numaralarının muhtarlıklarda olduğunu, Vekâletlerin toplu veya bireysel olarak verilebileceğini detaylı bilgilerin Arguvan Vakfından, Köy Derneklerinden ve Muhtarlıklardan alınabileceğini belirtti.
Arguvan Haber olarak izlediğimiz toplantı ve toplantı öncesi gelişmeler dikkate alındığında tüm Arguvanlıların bu konuda bir yasa çıkmasını beklemeden hızlı bir şekilde hareket ederek Muhtarlıklarla ve Derneklerle görüşerek destek olabilirler. Arguvan ve Köylerinde yaşayan, özellikle uzun bir süre kalıp daimi ikametgâhı başka yerlerde olanlarla Emekliler başta olmak üzere ikamet kayıtlarını Arguvan’a almaları her yönü ile Arguvan’a gelecekte katkı sağlayacaktır.
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56