ARGUVANDA ARICILIK ÇALIŞMASINA ÖRNEK OLACAK PROJE

Armutlu köyünde yaşayan Barış Gönül 80 ana arı kovanı ve 100 arı kovanı ile arcılığı geliştirmeye çalışıyor.

ARGUVANDA ARICILIK ÇALIŞMASINA ÖRNEK OLACAK PROJE
Arıcılık potansiyelinin bilinçli ve teknik olarak yapılabilmesi amacıyla Arguvan Kaymakamlığı, 2011 yılında Halk Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile arıcılık kursu meyvesini veriyor.
 
Arguvan Kaymakamı Mehmet Maraşlı Arguvan’da arıcılığın gelişmesi için SODES kapsamında örnek bir proje yapılmasına karar vermiş bu proje kapsamında bal  süzme makinesi, dinlendirme kazanı, sır teknesi, 80 adet polen tuzaklı kovan, bu kovanların her birine birer tane olmak üzere ana arı ızgarası, propolis tuzağı ve ana arı üretimi için ruşet kovan ve ana arı kutuları alınarak Arguvan Armutlu (Kuşu köyünden) Barış Gönül’e verilerek üretim döneminde ana arı, polen, propolis, arısütü, bal çeşitleri, yapay oğul üretimi için kullanması sağlanmıştı.  
 
Kaymakamı Mehmet Maraşlı Barış Gönül’ü Armutlu (Kuşu) Köyünde üretim döneminde aralıklı olarak ziyaret ediyor,  yapılan işleri ve ürünleri yerinde görüp arı muhafazalı elbisesini giyerek arıları kontrol ediyor. 

Mehmet Maraşlı bu çalışmada çıkacak olumlu sonucun diğer vatandaşları da teşvik edeceğine inandığını bu nedenle bu çalışmaya özel önem verdiklerini belirtti.
 
Armutlu köyünde yaşayan Barış Gönül 80 ana arı kovanı ve 100 arı kovanı ile arcılığı geliştirmeye çalışıyor.

 
 
 

Ramazan Taştaş-Arguvan (AA) Temsilcisi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56