ARGUVAN'DA ÇALIŞTAY YAPILDI

“Arguvan'ın Ekonomik Açıdan Kendine Yeterliliğinin Sağlanması ” konulu çalıştay toplantısı Arguvan’da yapıldı.

ARGUVAN'DA ÇALIŞTAY YAPILDI
Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen “Arguvan'ın Ekonomik Açıdan Kendine Yeterliliğinin Sağlanması ” konulu çalıştay toplantısı Arguvan’da yapıldı.
Çalıştaya katılanlara Eymir Köyünde Muhtarlık tarafından kahvaltı verildi sohbet edildi daha sonra Arguvan’a gidilerek çalıştay başlatıldı.
Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştanın ev sahipliği yaptığı çalışta’ya Arguvan Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Ankara Arguvanlılar dernek Başkanı Asım Aydoğdu, İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Mengüç ve Naki Düzova, Eymir Muhtarı Abdullah Tatar, Ali Rıza Uğurlu, İsmail Üstündağ, Avukat Celal Tuncer, Ali Asgar Şahin, Asker Doğan, Duygu Boyraz Ezgi Aslan katıldılar.     
Ankara Arguvanlılar dernek Başkanı Asım Aydoğdu toplantının Arguvan sorunlarını gündeme getirmek ve neler yapabiliriz’i tartışmak amacıyla yaptıklarını Arguvan türkülerinin ülke sınırlarını çoktan aştığını bundan ekonomiye katkı sağlayacak alternatifler üretilmesi gerektiğini, Arguvanın kavunu, bulguru, ayranı, sütü, yoğurdu, balı ve balığı ile ilgili kişisel çalışmaların yapıldığını belirtip bu konularda acilen markalaşmaya yönelik projelerin geliştirilmesi gerektiğini, en önemlisinin Arguvan Köylerinde kısa zamanda sulu tarıma geçilmesi için yoncalı barajının yapılarak faaliyete geçirilmesi gerektiğini belirtip Arguvan’da  konut yapımına öncelik verilmesi gerektiğini belirtti.
İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Mengüç’de Yoncalı barajının yapımı için yapılan çalışmaları yeterli görmediğini 15 yıldan beri barajın yapılmasının beklendiğini sürekli olarak gündemde tutulmasına rağmen çalışmaların başlatılmadığını bundan sonra da yapılacağı hususundaki açıklamaların pek inandırıcı gelmediğini belirtti.
Arguvan Kaymakamı Mehmet Maraşlı bu toplantının Arguvan’a hayırlı olmasını Arguvan’da hep beraber el ele vererek Arguvan’ın gelişmesine katkıda bulunmak gerektiğini belirtti.
Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan şöyle dedi; Arguvan’da konut yapımının önemini belirtip bunun olmazsa olmazlardan birisi olduğunu konut yetersizliğinden memurların Malatya’ya gidiş geliş yaptıklarını memurların Arguvan’da oturmaları halinde ekonomik açısından Arguvan’a katkı sağlayacağını konut yapımı için Belediye olarak çalışmaları olduğunu ancak yeterli müracaat olmadığını belirtti. Taştan Arguvanlı iş adamlarına çağrıda bulunarak Arguvan’a birer ev yapmalarının önemini belirtip konut yapımı ile birlikte nüfus kaybının önleneceğini ilçeye ekonomik yönden büyük yarar sağlayacağını belirtti. Bu toplantımızda gündeme gelen projelerin bazılarını Arguvan dernekleriyle birlikte faaliyete geçirilmesini beklediklerini toplantının hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.
Diğer toplantıya katılan katılımcılara konuşulan konularda görüşlerini dile getirdiler. Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan misafirlere yemek ve çay ikramında bulundu.

Haber Kaynağı: Ramazan Taştaş-Arguvan (AA) Temsilcisi






Ramazan Taştaş-Arguvan (AA) Temsilcisi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56