ARGUVANDA EN GÜZEL KAVUN YARIŞMASI YAPILDI

Arguvan Bahçeli Köyü'nden Hüseyin Alp birinci, yine aynı köyden İbrahim Alp ikinci, Karahüyük Köyü'nden Elif Kılıçaslan ise üçüncü oldu. Dereceye giren üreticiler altınla ödüllendirildi.

ARGUVANDA EN GÜZEL KAVUN YARIŞMASI YAPILDI

Arguvan’da En Güzel Kavun Yarışması yapıldı. Yarışmada dereceye giren üreticiler ödüllendirildi.

Arguvan ilçesinde İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün organize ettiği, 28 üreticinin katıldığı 'En Güzel Kavun Yarışması' Arguvan Kaymakamlık Konferans Salonu'nda yapıldı.

Düzenlenen etkinlikte konuşan Arguvan Kaymakamı Zafer Oktay, "Arguvan'a bağlı 45 köyümüz var. Bu köylerimizin hemen hemen hepsinde kavun üretimi yapılmaktadır. İlçemizin gelir kaynağının büyük bir kısmını tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. İlçemizle özdeşleşen kavunu tüm Türkiye'ye tanıtmak için büyük emek sarf etmeliyiz. Zaten Arguvan kavununu bilen büyük illerimiz yoğun rağbet göstermektedirler. Bu organizasyonun ve yarışmanın önümüzdeki yıllarda da devam edeceği temennisi ile emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi ise şunları söyledi: "Malatya her ne kadar kayısı ile anılsa da Arguvan kavunuyla, Yeşilyurt kirazıyla,Doğanşehir elmasıyla, Arapgir üzümüyle Malatya tarımına değer katıyor. Bu yıl ilkini düzenlediğimiz En Güzel Kavun Yarışması vasıtasıyla Arguvan kavununun daha farklı bölgelerde tanıtılmasına vesile olmak görevlerimizdendir. İlçemizin Kıraçtarlalarda yetiştirilen bu kadar sulu ve aromalı kavununun pazarlama konusunda sıkıntılı olduğunu biliyoruz. Yapmamız gerekenleri ilgili arkadaşlarla bir araya gelerek çözüm üretmeye çalışacağız. Üreticilerimizin tarım ve hayvancılık konularında her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyorum" ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından 28 üreticinin katılımıyla gerçekleşen yarışmada en iyi kavunu seçmek için jüri değerlendirmesine geçildi. Jüride, başkan olarak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İdari ve Mali İşler Şube Müdürü İbrahim Özer, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri Hayat Çiçek ve Seracettin Boran ile Meyvecilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Nihat Özkan görev aldı.

Değerlendirme sonucunda Bahçeli Köyü'nden Hüseyin Alp birinci, yine aynı köyden İbrahim Alp ikinci, Karahüyük Köyü'nden Elif Kılıçaslan ise üçüncü oldu. Dereceye giren üreticiler altınla ödüllendirildi.

Basından

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021, 20:34

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56