ARGUVAN’DA FESTİVAL ÇALIŞMASINI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.

Arguvan Türkü Festivali ve Malatya Park AVM’de yapılacak olan Arguvan Tanıtım Günleri içerisinde “ADLİYEMİZİ GERİ İSTİYORUZ” adı altında imza kampanyası yapılması ve bir çalışma başlatılması önerisi uygun bulundu.

ARGUVAN’DA FESTİVAL ÇALIŞMASINI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.
Arguvan Belediye Başkanı, Arguvan ve Köyleri Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Vakıf Yönetim Kurulu Üyeleri, Köy Muhtarları, Ankara Arguvanlılar Dernek Başkanı, Malatya’da bulunan Arguvan Köy Dernekleri Başkanları ile birlikte Belediye toplantı salonunda ortak bir toplantı düzenlendi.
Toplantının ana gündem maddesi Arguvan Türkü Festivali olmasına rağmen, Arguvan’da Askerlik Şubesinin kaldırılması ile birlikte, Adliye Binasının da kapatılması, hem yöre açısından yaşanacak sıkıntılar yanında ekonomik boyutu ile de yöreye zarar vereceği tartışılmıştır. Her ne kadar bu hususta Arguvan’ın son zamanlarda yaşadığı sıkıntılar ve gözden düşürülmesi siyasi bir manevra olarak görülse de, yöre insanının tutarlı olması bu çabaları boşa çıkaracağı yöndedir. Toplantıya katılan Ersoy Eren tarafından Arguvan Türkü Festivali ve Malatya Park AVM’de yapılacak olan Arguvan Tanıtım Günleri içerisinde “ADLİYEMİZİ GERİ İSTİYORUZ” adı altında imza kampanyası yapılması ve bir çalışma başlatılması önerisi uygun bulunmuştur. Ve toplantıya katılan herkes tarafından da destek görmüştür. Kamuoyu oluşturulması ve destek sağlanması için bu çalışmanın şart olduğu benimsenmiştir.
Ayrıca tanıtım etkinlikleri kapsamında 11.07.2012 tarihinde yapılacak olan basın toplantısı sonrasında, saat 14.00 ile 15.00 saatleri arasında Motokros yarışçılarından oluşan 20 kişilik bir gurup tarafından FAHRİ KAYAHAN BULVARI’nda gidiş ve dönüşlü olmak üzere bir gösteri yapılacaktır. Bu gösteri esnasında Arguvan Türkü Festivali afiş ve broşürleri dağıtılacaktır. Daha sonra bu motokros ekibi Malatya-Arguvan-Kömürlük Köyü’ne kadar giderek burada gösterilerine devam edecek ve Arguvan merkeze geri dönerek gösterilerini tamamlayacaklardır.
”10. ULUSLARARASI ARGUVAN TÜRKÜ FESTİVALİ” kapsamında, festivalle ilgili olarak yapılacak etkinlikler ile Malatya Park AVM’de 7-8 Temmuz 2012 tarihleri arasında yapılacak olan tanıtım günleri içerisinde Fotoğraf Sanatçısı Rıza Parlak tarafından “Fesli Kadınlarımız” konulu bir fotoğraf sergisi, “Etnografya Müzesi Sergisi” düzenlenmesi ve yöresel yemek kültürümüzün vazgeçilmezi olan kömbe ve yoğurtlu çorba (gendime çorbası) konuklara ikram edilmesi konuları yanında, yöresel sanatçıların  katılacağı canlı müzik eşliğinde tanıtımı ile etkinliklere devam edilmesine karar verildi.
Festival, 14 Temmuz’da saat 08.30’da Aşağı Sülmenli Köyü Kültür Evi açılışı yapılacak ve konuklara kahvaltı verilerek başlayacaktır. 
Festival kapsamında “Edebiyat ve Özgürlük” söyleşisine konuşmacı olarak Orhan Aklaya, Tuhan Günay ve Suzan Samancı katılacak. Söyleşi 14 Temmuz, saat:14.30’da Arguvan merkezde yapılacak.
Yine festival kapsamında “Yargı Nereye Gidiyor?” paneli yapılacak. Panel 15 Temmuz’da saat 15.00’da Arguvan merkezde yapılacak. Panelin modaretörlüğü’nü Birsen Çolak Kıratlı yapacak.
Panele konuşmacı olarak ilhan Cihaner ve Sırrı Süreyya Önder katılacak.


Kaynak: Ali İhsan Öztürk

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56