ARGUVANDA GÜVERCİN YETİŞTİRİYOR

Arguvan'da, çeşitli türlerde 100'e yakın güvercin besleyen Topçu 30 yıldan bu yana güvercin beslediğini ifade ederek, beslediği iki çeşit güvercinlerini yılda yaklaşık 1 ton yem ile beslediğini söyledi.

ARGUVANDA GÜVERCİN YETİŞTİRİYOR
Arguvan'da, çeşitli türlerde 100'e yakın güvercin besleyen Vahap Topçu, onları kedilerden Kangal köpeği sayesinde koruyor.
Topçu açıklamasında 30 yıldan bu yana güvercin beslediğini ifade ederek, beslediği iki çeşit güvercinlerini yılda yaklaşık 1 ton yem ile beslediğini söyledi. Buğday, Mısır, kendir tohumu, mercimek, pirinç ve nohudu harmanlayarak güvercinlere yem olarak verdiğini anlatan Topçu, güvercinlerin evine çok sadık olduğunu dile getirdi. Topçu, "Güvercinlerimden bazıları beyaz ve ayakları perdeli. Çok iyi Oyun oynama özelliğine sahipler. Havada takla atıyorlar. Bildiğim kadarıyla bu ırktaki güvercinler bir tek Arguvan'da bulunur. Yıllar önce Suriye'den Türkiye'ye geldiği söylenir. Bazıları ise siyah güvercinler. Seferi oynar, baş yaparlar. Güvercinlerimin bazıları 18 yaşında. Genelde güvercinlerin ömürleri 20 ile 24 yıl arasında değişiyor" dedi.
Evinde bir de Kangal köpeği beslediğini aktaran Topçu, güvercinlerine korumalık yaptığını belirterek, "Güvercinlerim en çok kediden korkuyor. Kangal köpeğim sayesinde onları kedilerden koruyorum" diye konuştu. Her yıl, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa'daki güvercin yarışlarına katıldığını dile getiren Topçu, güvercinlerinin fiyatının 50 ile 3 bin lira arasında değiştiğini söyledi.
Vahap Topçu, ailesinden sonra en iyi dostlarının güvercinleri olduğunu vurgulayarak, en büyük sıkıntısının ise veterinerlerin güvercin hastalıklarını bilmemeleri olduğunu, aşılarını kendisinin yaptığını, ilaçlarını da kendisinin verdiğini kaydetti.
  
 
 

Ramazan Taştaş-Arguvan (AA) Temsilcisi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
fatih öksüz
fatih öksüz - 10 yıl Önce

senin allahına kurban vahap abı kral kuşcuuu

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56