ARGUVAN'DA KAVUN SUYU VE PESTİLİ

Arguvan'da bir kavun üreticisi, elinde kalan ürünleri kavun suyu ve pestil olarak değerlendiriyor.

ARGUVAN'DA KAVUN SUYU VE PESTİLİ

Arguvan'da kavun üreticiliği ve kahvaltı salonu işletmeciliği yapan Muharrem Bayram, eşi Gülsen Bayram ile "kavun pestili" üretti. Müşteriler, genelde kayısı, üzüm, erik, dut, kuşburnu gibi çeşitli ürünlerden yapılan pestilin kavunla üretilen yeni tadını leziz buldu. Bayram çiftinin kahvaltı salonuna uğrayan müşteriler, kavun suyu ve pestiline rağbet gösteriyor.

Arguvan'da yaklaşık 26 yıldır hayvancılık, arıcılık ve çiftçilikle uğraştıktan sonra kahvaltı salonu işletmeye başlayan Muharrem Bayram, yaptığı açıklamada Arguvan’da bal ve süt ürünlerinin yoğun ilgi görmesi dolayısıyla eşiyle kahvaltı salonu açmaya karar verdiğini söyledi. Kavun yetiştiriciliği de yaptığını dile getiren Bayram, geçmişte İstanbul başta olmak üzere pek çok ilde satılan Arguvan kavununun, artık eskisi gibi rağbet görmemesi nedeniyle tarlada kalabildiğini belirtti.

Kahvaltı salonu açtıktan sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Memi'nin önerisiyle tarlalarında kalan kavunu değerlendirmeye karar verdiklerini ifade eden Bayram, burada fark yaratmak için kavun pestili ve kavun suyu satışlarına başladıklarını söyledi.

Ezip kazanlara doldurdukları kavunu nişasta ve unla karıştırarak kaynattıklarını anlatan Bayram, 3 gün güneşin altında beklettikleri kavun pestilinin tamamen doğal olduğunu vurguladı. Doğal pestilleri ile balla buluşturdukları kavun suyunun müşterilerden büyük ilgi gördüğünü dile getiren Bayram, sadece ilçedekilerin değil Malatya dışındaki illerden gelenlerin de kavun suyu ve pestili denediğini ifade etti.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56