ARGUVANDA KAVUN ÜRETİCİLERİ EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYOR

Bu yıl Arguvan kavunu beklenenin altında ilgi gördü. Üreticiler şikâyetçi.

ARGUVANDA KAVUN ÜRETİCİLERİ EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYOR
 Üreticilerden Ziya Topal “Yağmurların fazla yağmasından dolayı diğer bölgeler de hasadın gecikmesi Arguvan kavununu etkiledi diğer bölgelerde kavunlar tükendikten sonra piyasaya sürülen Arguvan kavunu yoğun alıcı bulurdu. Bu yıl hasadın gecikmesi olumsuz etki yaptı” dedi.
Verimliliği ve tadı açısından sorun olmayan kavunlardan günde yaklaşık 15 kamyon kavun yüklense de tüketici fiyat ve ilgiden memnun değil. İlgi geçen yıla kıyaslandığın da beklenenin altında olunca üretici zor durumda kaldı.
Bu yıl kavun tarlalarına dadanan domuzların da üreticiye büyük zararı oldu. Domuzlar olgun kavunları parçalayıp, çekirdeklerini yiyerek zarar veriyor. Üreticiler bir yandan gece tarlada kavunlarını bekliyor. Diğer yandan beklenen fiyatlara ürününü satamamanın sıkıntısını yaşıyor.
Tarlada kavunun kilosu 30 Kuruş ile 50 Kuruş arasında fiyatlara alıcı buluyor Arguvan kavununu sorunu pazarlama da tüketiciler arasında kooperatif kurulması konusunda söylemlerini dillendirilse de, henüz her hangi bir girişim söz konusu değil.  
 
                           

RIZA PARLAK

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56