ARGUVAN'DA MUTLU BEBEKLER PROJESİ BAŞLATILDI

Arguvan Kaymakamlığı'nca hayata geçirilen "Mutlu Bebekler Projesi" çerçevesinde, 0-12 aylık bebeği olan 23 aileye, aile hekimleri ve hemşireler tarafından çocuk yetiştirme eğitimi veriliyor.

ARGUVAN'DA MUTLU BEBEKLER PROJESİ BAŞLATILDI

Arguvan Kaymakamlığı'nca hayata geçirilen "Mutlu Bebekler Projesi" çerçevesinde, 0-12 aylık bebeği olan 23 aileye, aile hekimleri ve hemşireler tarafından çocuk yetiştirme eğitimi veriliyor.

Arguvan Kaymakamlığı'nca hazırlanan "Mutlu Bebekler Projesi", Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın bütçesinden sağlanan ödenekle uygulamaya konuldu. Proje çerçevesinde, Arguvan Toplum Sağlığı Merkezi'nde görevli aile hekimleri ve hemşireler, 0-12 aylık bebeği olan aileleri evinde ziyaret ederek, çocuk yetiştirme eğitimi veriyor.

Sağlık ekipleri, bebeklerin ailelerine, içinde ıslak mendil, pişik kremi, şampuan, sabun, bebe yağı ve pudranın bulunduğu Bebek seti ile çocuk bezi, Bebek küveti ve filesi, banyo havlusu, ateş ölçer, tırnak makası, mama, pijama, tulum, yelek, bere, 3 çorap ve Bebek battaniyesi gibi ürünleri de ücretsiz dağıtıyor.

Kaymakam Zafer Oktay ve eşi Canan Oktay, ilk aile ziyaretinde sağlık ekiplerine eşlik etti. Kaymakam Oktay, yaptığı açıklamada, projeyle, sosyal dayanışmayı ve bütünleşmeyi sağlamayı, hoşgörü ve diyalog kültürünü geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Projenin ilçe merkezindeki 4 mahalle, 46 köy ve 72 mezrada uygulandığını kaydeden Oktay, bu çerçevede 23 ailenin 0-12 ay arasındaki bebeklerine Bebek bakım seti verildiğini, bebeklerin gerekli sağlık taramalarının da yapıldığını belirtti. Ailelere verilen eğitimlerin, bebeklerin sağlıklı ve uzun yaşamalarına katkı sağlayacağını vurgulayan Oktay, böylece yoksul ailelerin bebeklerinin yaşam kalitesinin yükseltilmesinin amaçlandığını aktardı.Projenin ekonomik, sosyal ve kültürel uyum sorunlarının azaltılması amacıyla hazırlandığına işaret eden Zafer Oktay, eğitimlerin, ailelerle Kaymakamlığın iletişimini ve işbirliğini de güçlendireceğini belirtti.

-Yeni doğan bebekler de projeye dahil edilecek-

Proje hakkında bilgi veren Oktay, şunları kaydetti: "Aile ekonomisine ek bir külfet getirmeden 6 ay yetecek çocuk bakım malzemeleri projeyle temin edildi. Böylece ailelerin bebeklerinin sağlık ve hijyen kuralları içerisinde büyümesi sağlanacak. Projemiz eğitim amaçlı. Aile eğitimleri İlçe Toplum Sağlığı Merkezi tarafından sürekli hale getirilecek." Oktay, 2 yıl sürecek proje kapsamında, ailelere biten Bebek malzemelerinin 6 ayda bir verileceğini, bu süreçte yeni doğan bebeklerin de projeye dahil edileceğini sözlerine ekledi.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56