ARGUVANDA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER

Ücretli öğretmenler 700-TL maaş alıyorlar, köyde kalma imkânı olmayan öğretmenler kendi imkanları ile her gün Malatya’dan okula gelip gidiyorlar, ayda 300-TL civarında yol ücreti ödüyorlar.

ARGUVANDA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER
Arguvan’da bazı öğretmenler hiçbir güvencesi olmayan ücretli öğretmen statüsünde çalışıyorlar.
 
Atmalılar Dernek Başkanı ve aynı zamanda emekli öğretmen olan, M. Ali Başıbüyük tarafından verilen bilgiye göre, ücretli öğretmenler 700-TL maaş alıyorlar, köyde kalma imkânı olmayan öğretmenler kendi imkanları ile her gün Malatya’dan okula gelip gidiyorlar, ayda 300-TL civarında yol ücreti ödüyorlar, öğlen yemekleri de olmayan öğretmenlere köylülerce öğlen yemeği desteği vererek yardımcı olmaya çalışıldığını belirtip ciddi sıkıntıları olan öğretmenlerin sorunlarına çözüm üretilmesi gerektiğini belirtti.
 
Türkiye’deki öğretmenler Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarına göre ortalama 180 saat daha fazla çalışmalarına karşın meslektaşlarının yaklaşık yarısı kadar ücret alabiliyor. Türkiye’de atanmayı bekleyen öğretmenlerin sayısı 400 bine yaklaşırken, görev yapan öğretmenlerin 67 bini sözleşmeli ve 66 bini ise hiçbir güvencesi olmayan ücretli öğretmen statüsünde çalışıyor.
 
 
 

Ramazan Taştaş-Arguvan (AA) Temsilcisi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56