ARGUVANLI RESSAM GÜLNAZ ZENGİN VAROL KİŞİSEL RESİM SERGİSİNİ AÇTI

Arguvan Halpuz (Dolaylı) doğumlu olan Gülnaz Zengin Varol ilk kişisel resim sergisini Ankara Çankaya Çağdaş Sanat Galerisi’nde açtı.

 ARGUVANLI RESSAM GÜLNAZ ZENGİN VAROL KİŞİSEL RESİM SERGİSİNİ AÇTI
            Arguvan Halpuz (Dolaylı) doğumlu olan Gülnaz Zengin Varol, ilk kişisel resim sergisini açtı. 24 Kasım 2010 tarihinde Ankara Çankaya Çağdaş Sanat Galerisi’nde düzenlenen kokteylle resim sergisinin açılışı yapıldı. Sanatçıların ve sanatseverlerin yoğun ilgi ve beğenisini toplayan 67 eserle açılan sergi, sanatçının ilk sergisi değildi; ama ilk kişisel resim sergisiydi.
Gülnaz Zengin Varol kimdir?
Gülnaz Zengin Varol, 1954, Malatya’nın Arguvan ilçesine bağlı Halpuz (Dolaylı) doğumludur. İlkokulu Karahöyük köyü ilkokulunda, ortaokulu da Arguvan’da okuduktan sonra parasız yatılı öğretmen okulu sınavını kazanarak, Maraş Kız İlköğretmen okuluna gitti. Öğretmen okulundaki resim öğretmeni İsa Sevinç, öğrencilerine resim sevgisi aşılayabilen, yeteneklerin ortaya çıkarılmasını hedefleyen öğretmenlerdendi. Gülnaz Zengin, içinde uyuyan ressamı uyandırır gibi olmuşken, okulu bitirdi; evlenerek Ankara’ya yerleşti. 26 yıl sınıf öğretmenliği görevini sürdürdü. Bu arada Müge ve Barış adlarını verdikleri iki de çocukları oldu. 1999 yılında öğretmenlikten emekli oldu.
Öğretmenlikten emekli olan, çocuklarını da büyütmüş olan Gülnaz Zengin Varol, içindeki devin dürtüsüyle yeniden resme yöneldi.  Yaşama ve doğaya olan tutkusu, bir ifade yolu bulmalıydı. Bu tutkuyu ifade etmenin en doğru yolu, renklerle biçimlerin dansı olan resimle mümkündü. Böylece kendini resim atölyelerinde buldu. Çankaya Kadınlar Lokali’nde Tülay Sokullu’nun eğitimiyle sürdürülen karakalem, pastel boya ve naturalizm tekniklerini çalıştı. Bu çalışma iki yıl sürdü.  İki yıl da Dali Sanat Galerisi’nde Ressam Ertuğrul Önalp’ten yağlıboya teknikleri kursu aldı. Bir yıl, Ressam Sabri Akça’ dan suluboya teknikleri ve resim teknikleri eğitimi aldı. Bir yıl da Çankaya Halk Eğitim Merkezi resim kursuna devam ederek sertifika aldı. Dört yıldır Arel Sanat Galerisi’nde Ressam Tülay Sokullu ile çalışmalarını sürdürüyor.
Gülnaz Zengin Varol, peyzaj ve natürmort resimlerinde başarısını kanıtlamış. Resimlerinde kullandığı renkler, sıcak ve sevimli bulunuyor. Resim atölyelerine devam ederek resim eğitimi aldığı hocalarının kendisiyle gurur duyduklarının bilinciyle bundan sonra daha çok ve şevkle çalışacağını söylüyor. Kişisel resim sergisinden önce karma sergilerde eserleri sergilendi. İda Sanat Galerisi Resim Heykel Müzesi’nde karma resim sergilerinde resimleri sergilendi ve beğeni topladı. Bu son sergisi ise kişisel resim sergisiydi. Altmış yedi adet birbirinden güzel tabloyla sanatçıların ve sanatseverlerin karşısına çıktı. Gülnaz Zengin Varol’un resimleri büyük beğeni topladı. Arguvanlı sanatçı, yeni resimlerle yeni sergilerde sanatseverlerle buluşmayı hedefleyerek çalışmalarını sürdürüyor.
 
Sultan KILIÇ   

                                     
 

SULTAN KILIÇ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56