ARGUVANLILAR FESTİVALE HAZIRLANIYOR

Arguvanlılar şu sıralar ilçenin tarihine geçecek işler yapıyorlar. Erhan Kızlyar'ın Arguvanlılar tarih yazıyor isimli yazısı.

ARGUVANLILAR FESTİVALE HAZIRLANIYOR
Arguvanlılar tarih yazıyor

Erhan KIZILYAR

Arguvanlılar şu sıralar ilçenin tarihine geçecek işler yapıyorlar. Düzenledikleri festival ulusal boyutları aşarken, İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde de ilk defa bir festival yürüyüşü düzenlediler. Türküler eşliğinde yürüyen Arguvanlılar Taksim Anıtı önünde basın açıklaması yapıp dağıldılar.
Haziran ayının 24’ünde gerçekleştirilen yürüyüş NTV, Kanal D, Ulusal Kanal ve yerel kanallarda haber olarak verildi. Birgün Gazetesi geniş şekilde Arguvan Türkü Festivalini duyururken, Cumhuriyet Gazetesi’de Festivalle ilgili habere yer verdi.
Arguvanlıların düzenlediği o yürüyüşte ben de vardım. Bazı köylülerimiz ile birlikte katıldık. Milletvekili Veli Ağbaba, CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanı Fahrettin Kayhan, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan, Vakıf Başkanı Mehmet Kızıldaş, Vakıf Yönetim kurulu üyeleri , çok sayıda köy derneği yöneticisi ve Arguvanlıların katıldığı yürüyüş çevrede toplanan yabancı ve yerlilerin de büyük ilgisini çekti.
Bu yıl ki festivale katılmak için bizim köylülerimizden de çok sayıda vatandaş Arguvanın yolunu tutmuş bulunuyor. Oldukça değerli sanatçıların sahne alacağı bu yılki festivale katılacak. Ben geçen yıl Arguvan’a gitmiştim. Bu yıl kısmet diyelim. Ancak birçok köylümüz de şu anda Festivale katılmak üzere köye gitmiş bile.
Bu arada geçen gün Çatalca’da Çatalca Belediyesi’nin düzenlediği festivale katıldım. Belediye Başkanı Cem Kara beni görünce takılmaya başladı. ‘Arguvan festivali ne zaman’ dedi. ‘Bu hafta sonu’ diye yanıt verdim. Sonra yanındaki CHP Milletvekili Süleyman Çelebi ile selamlaştım. Başkan Kara, Çatalca Kaymakamını tanıttı. Bir baktım yanında Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu. Başkan Kara konuklarını loş ışıklı bir çadırda ağırlıyordu. İnsanları hemen fark edemiyorsun doğal olarak. Aslanoğlu’na ‘Festivale katılıyormusun ‘ diye sordum. ‘Evet, Süleyman Bey ile birlikte katılacağız’ yanıtını aldım.
Anlayacağınız Arguvan Festivali öylesine geniş bir alanda gündemde konuşuluyorki örnek olsun diye yazıyorum bunları.
Başta Arguvan Vakfı Başkanı Mehmet Kızıldaş olmak üzere vakıf yöneticilerinin buradaki köy deneklerinin Arguvan’ın sesini duyurmak için gösterdikleri çabaları biliyorum. Benim bildiğim yerlerin yanı sıra; Ankara’da, Malatya’da, Almanya’da, İzmir’de ve kim bilir nerelerde Arguvan’ın sesini duyuranlara selam olsun buradan. O ırmağa bir damla su katmanın sevincini yaşamak ne güzel.

Bu arada Rıza Parlak sana da bir selam arkadaş. Festival programındaki fesli kadınlar sergini çok önemsiyorum. Bu ilk sergin galiba. Gelirsen göreceğim. Ama görmez isem bu sergiyi gelecek yıl İstanbul’da bazı festivallere de katmayı hedef olarak belirleyelim. Çok güzel resimlerin var biliyorum.
Bu arada bir selamda Mehmet Uçar’a. ‘Gelmeyen, huma kuşu’ o ne güzel yazıdır Mehmet. Yazını yarın Gerçek Gazetesi’ndeki köşeme alıyorum.
Festival programı içerisinde yer alan Ersoy Eren’in Etnoğrafya Müzesi çalışmasının içeriğini bilmiyorum ama merak ediyorum. Her ne olursa olsun yöremiz insanlarının çalışmasının festival programında yer alması da güzel.
Arguvanlılar helal olsun size. Ne güzel şeyler yaratıyorsunuz. Umarım bu sene de gelirim. Henüz açıklanmadı ama bir TV canlı yayınlayacaktır. Mutlaka izleyeceğim.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56