ATMALILAR 4 HAZİRANDA AĞRI DA BULUŞUYOR

İlk defa 2010 yılında Arguvan da yapılan Türkiye de ki Atmalılar toplantısı bu yıl Ağrı’nın Hamur ilçesinde 4-5 Haziran da gerçekleşecek.

ATMALILAR 4 HAZİRANDA AĞRI DA BULUŞUYOR
İlk defa 2010 yılında Arguvan da yapılan Türkiye de ki Atmalılar toplantısı bu yıl Ağrı’nın Hamur ilçesinde 4-5 Haziran da gerçekleşecek. Toplantı Hamur Atmanikiler Dernek Başkanı Fesi Cömertsylu tarafından organize edilecek. Türkiye de ki Atmalıların yanı sıra bu toplantıya Suriye, İran ve Irak’ta bulunan Atmalıların da davet edilecek.  
4 Haziran sabahı Vali Recep Yazıcıoğlu Parkın da toplanacak olan Atmalılar burada konuşmalarını yapacaklar daha sonra Ağrı da bulunan Atmalıların yoğun yaşadığı yerleşim alanlarından olan Eladağ köyleri ziyaret edilecek.
5 Haziranda Doğubayazıt’ta bulunan Ahmedi Xane Külyesi ve İsakpaşa Sarayı ziyaret edilecek. Kalan zamanda yine Patnus’daki Atmanki köyleri gezilecek. Akşama doğru dışarıdan gelenler gidecekleri veya ziyaret edecekleri bölgelere dağılacaklar.
Atmalıların yörelerine göre farklı adlandırılmalar söz konusu. Atmalılar, Atmankiler Atmariler ve Atmaniler,  olarak telaffuz edilse de aynı aşiretten oldukları söylenmektedir. Ağrı da bulunan Atmankiler Pınaşi, Mamğuri, Hamdıki, Şeh Hasanan ve Haydaranlar bu bölgede ki Atmalıları temsil ediyor.
Rıza PARLAK
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56