ATMALILAR ARGUVAN'DA GENİŞ KATILIMLI TOPLANTI YAPTI

Bizleri ve amacımızı doğru yorumlamayan yada anlamayan, acımasızca eleştiren akrabalarımızı hoş gürü ile karşılıyor ve hiç bir zaman hoşgörüden vazgeçmeyeceğiz, herkesin amacı birliği etkin kılmaktır bu nedenle herkese sabırla kapımızı açıyoruz.

ATMALILAR ARGUVAN'DA GENİŞ KATILIMLI TOPLANTI YAPTI
Aralarında Malatya’nın da bulunduğu 20 il de ağırlıklı olarak yaşayan Atmalılar tarafından kurulan Atmani Eğitim Kültür Çevre ve Yardımlaşma Vakfı Pazar günü Arguvan Kömürlük Köyündeki Atmalılar İlköğretim Okulu önünde geniş katılımlı güzel ve anlamlı bir toplantı yaptı. 

Toplantı konuşmalarla başladı konuşmaların ardından katılımcılara yemek ikram edildi. Daha sonrada Elbistandan gelen,  Bektaş Tat, Hüseyin İpek. Mersinden gelen Cemal Kayhan, Malatya’dan Sırrı Kıroğlu ve Gurup Yurdum katılımcılara türkülerini seslendirdiler.

Atmalılar İlköğretim Okulunun yapımında katkıda bulunan Kaymakam Zafer Oktay, Güler Ses, Hasan Hüseyin Gedik, Mehtap Düzova, Mehmet Ali Düzova, Kazım Başıböyük, Mevlüt Aslanoğlu, Seyfettin Polat, Sadık Semih Kayhan, Battal İlgezdi, İbrahim Yücel Okulları, Basri İlhan, Taçses, Rüştü Aslan, Mehmet Engin, Kazım Aksoy ve Ali Şahin’e plaket verildi.

Toplantıda yapılan konuşmalardan özetler

BAŞIBÖYÜK; TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Atmalılar Vakfının tün Atmalıların bir araya getirdiğini kaydeden Atmalılar Derneği Başkanı Mehmet Ali Başıbüyük, “Okul yaptıktan sonra amcaoğullarımızla tanıştık. Farklı inançlara da sahip olsak amcaoğullarımızla bir araya geldik, kaynaştık ve Dernek aşamasını bir kenara bırakarak Vakıflaşmaya karar verdik. Sizlerin de desteğiyle Türkiye’ye örnek olacak Vakfımızı kuruyoruz” dedi.

HALİT SEYFİ YÜCEL;  VAKIF TÜM ATMALILARA HİZMET VERECEK

Halit Seyfi Yücel Dernekçiliğin artık misyonunu doldurmak üzere olduğunu her ne kadar derneklerle faaliyetler sürse de, bir üst aşamaya geçebilmenin, hizmetleri daha iyi sürdürebilmek için vakıf bir ihtiyaç haline geldiğini Atmani Eğitim Kültür Çevre ve Yardımlaşma Vakfının büyük bir önem arz ettiğini ülkedeki tüm atmalılara hizmet verecek şekilde örgütlenmeye çalışılan vakfın bir ihtiyacın sonucu kurulduğunu belirtti.

MUSTAFA YÜCEL;  ACIMAZSIZCA ELEŞTİRENLERİ HOŞGÖRÜ İLE KARŞILIYORUZ

Vakıf Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yücel’de  yaptığı konuşmada vakfın yönetimi konusunda bilgi verdikten sonra  kurulan vakfın bin yıllık geçmişi olan Aşiretin nice yıllar daha barış kardeşlik duyguları ile hoş görünün esas olduğu bir büyük aile olarak hep devam etmesini sağlayacağını vurgulayıp  Bilinmelidir ki, bizler tüm farklılıklarımıza rağmen, yaşanan sıkıntılara rağmen, kimseye farklı bir nazarla bakılmadığını ve bakılmayacağını da , Bizleri ve amacımızı doğru yorumlamayan yada anlamayan, acımasızca eleştiren akrabalarımızı hoş gürü ile karşılıyor ve hiç bir zaman hoşgörüden vazgeçmeyeceklerini, herkesin amacının birliği etkin kılmak olduğunu  bu nedenle Herkese sabırla kapımızı açıyoruz dedi.

KEMAL DÜZOVA 

Vakfin kurucu Başkanı Kemal Düzova’da konuşmasına Türkçe ve Kürtçe hoşgeldiniz mesajı ile başladı Saygıdeğer büyüklerim kadınlarımız gençlerimiz amcazadeler ve misafirlerimiz hoş geldiniz Sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum

Heja mevanen jinen ciwanen pismam ù dotmamen hun bixer hatin ser seran ser çavan hatin

Kemal Düzova daha sonra yaptığı konuşmada Vakıf kurma çalışmalarının hızla devam  edecektir bu çalışma geniş bir aile olan aşiretimiz ve dostları için hayırlı uğurlu olacak ve İstanbul’da da güvenle ve istekle gelebileceğiniz bir mekanımız olacaktır bu süreçte elbette karşı duruş sergileyen olumsuz kişi ve kurumlar olacaktır kararlığımız ve inancımız bizleri özlediğimiz hedefe ulaştıracaktır. Çok çalışacağız birbirimize destek olacağız cehalete karşı tek vücut olacağız ki başarılı olabilelim Elbette VAKIF kurma birlikteliğimizin yalnızca resmîleştirilmiş başlangıç bölümüdür önemli olan yasatma ve gelişmesine yardımcı olmak birimiz eksik isek hepimiz eksiğiz şiarı ile hareket etmeliyiz dedi.

VELİ AĞBABA; BURADA KİMSE MEZHEBİNDEN DOLAYI AYRINA UĞRAMAZ

Birlik, beraberlik ve huzurun önemine değinen CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, şöyle konuştu: “Burada kimse mezhebinden dolayı ayrıma uğramaz, kimse etnik kimliğinden dolayı ötekileştirilmez, kimse siyasi düşüncesinden dolayı fraklı bakılmaz. Çünkü burada bu öğretilerde bunlar hakim kılınmıştır. Her zaman Hacı Bektaşların, Pir Sultanların, Şeyh Bedrettinlerin öğretileri bu topraklarda yetişmiştir, yeşermiştir. Görüyoruz ki o atılan tohumlar yeşermeye devam ediyor. O tohumlara su dökenleri buradan bir kez daha selamlıyorum. Bizler bir birimizin farklı mezheplerini, farklı etnik kimliklerini ayrıştıran değil, zenginlik olarak görmeliyiz ve bir birimizi bir birimize benzetmek için uğraşmamalıyız. Herkes mezhebi ile inancı ile değerlidir. Herkesin etnik kimliği kendi şerefidir, herkesin mezhebi kendi şerefidir. Buna böyle baklam lazım, saygı duymak lazım. Hem dinimizi hem dilimizi sadece kendimiz için değil, karşımızdaki insanlar içinde özgürce yaşayabilmeleri için istemeliyiz, bu konuda mücadele etmeliyiz. Bugün zaman zaman eleştirilse de zaman zaman farklı nitelendirilmelerde bulunulsa da Mustafa kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyet, bizi Suriye yapmadı, bizi Mısır yapmadı, bizi Irak yapmadı. Bunu için Cumhuriyetin kurulmasına emek verenleri bir kez daha selamlıyorum.”

ŞAVATA: ATMA’DA GURURLANDIM

İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata, Atmalılar Derneğinin 32 ilde yaşayan Atmalı derneğiyle bir Vakıf etrafında bir araya gelmesinden mutluluk duyduğunu belirterek, “Bugün Atma’da gerçekten gururlandım ve umutlandım. 32 ilden Atmalılar birleşiyorlar ve birbirlerine amcaoğulları diyorlar. Bu çözüm sürecinin en güzel örneğidir. Benim amcalarımla olan dostluklarını anlattılar. Aşiret kültürünün ne kadar önemli olduğunu Atma’da gördüm ve umutlandım, hepinize teşekkür ediyorum” diyerek duygulandı.

ÇALIK: ATMALILARI TEBRİK EDİYORUM

Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık 32 ilde yaşayan tüm Atmalıları tebrik ediyorum. Birleştiren, insanları kaynaştıran, kültürlerini yaşatan ve yardımlaşmayı amaçlayan bir Vakıf kurdukları için hepinizi kutluyorum. Başkanlarımızda söyledi bireyin ön planda olduğu bir yönetim sürecine Atmalıların da kurdukları Vakıfla destek verdiklerini görmek bizleri mutlu ediyor. Atma’da kurulan bu Vakıf öncü olacaktır. Burada Yoncalı Barajının 23 Ekimde ihale edileceğini de müjdelemek istiyorum” dedi.

KARAYILAN’IN YEĞENİ

Kahramanmaraşlı olup İzmir’den katılan ve Fransızlara karşı savaşırken 1920’de Gaziantep’te şehit düşen Karayılan’ın yeğeni Mehmet Ali Karayılan, şunları anlattı: “Atmalılar olarak kurtuluş savaşında hep birlikte savaştık ve şehitler verdik. Rahmetli Karayılan yaralı geldiği Malatya’da tedavi edildikten sonra Atatürk’ün emriyle birliktr oluşturarak Gaziantep’e gitti ve savaştı şehit düştü. İste o Kahraman şehidimiz Atmalıdır ve bende onun yeğeniyim. Atmalıları bir arada görmek bizleri mutlu ediyor.”

www.arguvanhaber.com

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56