ATMALILAR AŞİRETİ NUSAYBİN'DE TOPLANDILAR

Türkiye genelinde Atmalılar, Atmalı, Atman, Atmi, Atmaniki olarak adlandırılan aşiret mensupları Mardin Nusaybin’de toplandılar.

ATMALILAR AŞİRETİ NUSAYBİN'DE TOPLANDILAR
Türkiye genelinde Atmalılar, Atmalı, Atman, Atmi, Atmaniki olarak adlandırılan aşiret mensupları Mardin Nusaybin’de toplandılar. Nusaybin’de toplantıya Necdet Ayaz ev sahipliği yaptı.

Diyarbakır. Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Malatya, Van, Bitlis, Siirt, Gaziantep, İstanbul ve Fransa’dan toplantıya katılan Atmalılar bir Vakıf veya Konfederasyon çatısı altında toplanabilmek için görüş alışverişin de bulundular. Katılımcılar Vakıf mı yoksa Konfederasyon mu yararlı olur konusunda yaptıkları görüş alışverişi sonrasında Vakıf çatısı altında toplanma konusunu oy çokluğuyla kabul ettiler. Önümüzdeki yıl Kahramanmaraş Pazarcık’ta yapılacak toplantıda ayrıntıların görüşülüp netleşmesine, Vakıf kurulduğu takdirde kadınlara yüzde otuz kontenjan tanınması prensip olarak kabul edildi.

Vakıf veya Konfederasyon kurulduğunda isim olarak ATMANEKİ - ATMİ ismi üzerin de yapılan oylamada oy birliğiyle karar alındı. Toplantıda Atmalıların haber ve bilgi Portalı olan www.atmalilar.org.tr Web sitesinin Türkçe, Kürtçe ve İngilizce dillerinde yayın yapma konusunda prensip kararı alınırken, en kısa zamanda İstanbul’da yapılacak bir toplantıyla çalışmaların devam ettirilmesi kararlaştırıldı.

Toplantı sonunda 3 Kasım da İstanbul da İstişare İcra Kurulu ile Vakıf Mütevelli Heyeti Çalıştayı’nın toplanarak bundan sonraki sürecin değerlendirip çalışmaları ve sonuçlarını kamuoyuyla paylaşması kararlaştırıldı.

 

 Rıza PARLAK


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56