ATMALILAR, ATMALILAR İLKÖĞRETİM OKULUNDA BİR ARAYA GELDİLER

Arguvan'ın Kömürlük Mahallesinde işadamlarının desteğiyle yapılarak Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilen Atmalılar İlköğretim Okulu sayesinde 28 İl’de yaşayan Atmalılar bir araya geldi.

ATMALILAR, ATMALILAR İLKÖĞRETİM OKULUNDA BİR ARAYA GELDİLER
 28 İl’de yaşayan Atmalıları birleştiren okulla bir araya gelen Atmalılarbu yıl Gaziantep’te toplanacak

Atmalıları birleştiren okul

Vahap Güner

Arguvan'ın Kömürlük Mahallesinde işadamlarının desteğiyle yapılarak Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilen Atmalılar İlköğretim Okulu sayesinde 28 İl’de yaşayan Atmalılar bir araya geldi.

Malatya’da Atmalılar İlköğretim Okulunun yapıldığını ve açıldığını internet sayesinde duyan Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Mardin, Ağrı, Konya, Samsun başta olmak üzere 28 il de yaşayan Atmaniki, Atmi ve Atma adlarıyla tanınan Atmalılar, Malatya da yaşayan Atmalıları merak ederek temas kurdular. 2011 Yılında Arguvan’da bir araya gelen Atmalılar, aynı kökenden geldiklerini öğrenince birbirlerine “amcaoğulları” diye hitap etmeye başladılar. Her yıl bir il de toplanan Atmalılar, ortak dayanışma öğreneği sergilerken, farklı inançlara sahip olmalarına rağmen gelenek ve göreneklerini yüz yıllar boyunca birbirlerinin varlığından habersiz olarak korudukları da ortaya çıktı.

Malatya-Arguvan, Kahramanmaraş-Pazarcık, Ağrı ve Şanlıurfa buluşmalarında bir araya gelen Atmalılar, 28 ilde yaşayan Atmalıları bir araya getirecek Atmalılar Vakfının kurulmasında bir araya geldiler. Vakıf senedini İstanbul Hakimliğine teslim eden Atmalılar Vakfı Kurucuları Kemal Düzova, Siirt-Baykan Temsilcisi Abdulbaki Bakış, Kahramanmaraş-Pazarcık Temsilcisi Ali Bozdağ ve Mardin Temsilcisi Kazım Çelik, Malatya Atmalılar Derneğini ziyaret etti. Dernek Başkanı Mehmet Ali Başıböyük ile Arguvan ilçesine bağlı köyleri ziyaret eden Vakıf Kurucu heyeti, Atmalıları bir araya getiren Atmalılar İlköğretim Okulunu ziyaret ettiler.

“BU OKULU YAPANLARA ŞÜKRAN BORÇLUYUZ”

Siirt-Baykanlı Abdulbaki Bakış Atmalılar İlköğretim Okulu ismini duyunca hemen Malatya’yı aradıklarını, Dernek Başkanı Mehmet Ali Başıböyük’le tanıştıklarını anlatarak “Malatya’da Atmalıları tanıdık, farklı inaçlara mensubuz ama geleneklerimiz, kültürümüz aynı. Hemen bir araya geldik. Ve Atmalılar Aşiretinin çok büyük ve kalabalık olduğunun farkına vardık. Şu anda 28 İl’de yaşayan Atmalılarla bir araya geldik. Buna vesile olan ise Atmalılar İlköğretim Okuludur. Bu okulu her gelişimizde ziyaret ediyorum. Allah bu okula yapanlardan razı olsun, öyle bir hayırlı iş yapmışlar ki, birbirlerini tanımayan kardeşleri bir araya getirdiler “dedi.

“OKUL İSMİNİ DUYUNCA ŞOK OLDUK”

Kahramanmaraş-Pazarcıklı Atmalı Ali Bozdağ ise “Malatya’da Atmalılar İlköğretim okulu ismini duyunca önce bir şok yaşadık. Malatya’da bu Atmalılar kim diye merak ettik, aradık biz Atmalıyız dediler. Sonra hep birlikte bir araya geldik her yıl toplanıyoruz, kültürümüzü yaşıyoruz. Bizi birleştiren okulu ziyaret edince duygulu anlar yaşadık. Amcaoğullarımızı ziyaret ediyoruz, sanki kendi evimizdeymişiz gibi bir his sarıyor etrafımızı. Bu okulu yapanlara binlerce kez teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“ATMALILAR AYNI KÖKENDEN GELİYOR”

Mardinli Atmalı Kazım Çelik’de Malatya’da bulunan Atmalılar ile Türkiye’deki tüm Atmalıların aynı kökenden geldiğini belirterek “28 il’de yaşayan Atmalılar Malatya’daki okulu konuşuyor. Bizi bir araya getiren bu okul oldu. Birleştirende bu okul olacak” diye ifade etti.

ATMALILAR VAKFI GAZİANTEP BULUŞMASINA YETİŞECEK

Son 4 yıldır bir il de yaşayan Atmalılar bu yıl muhtemelen Haziran ayı içerisinde Gaziantep’de bir araya gelecek. Gaziantep Buluşmasına binlerce Atmalının katılması bekleniyor. Atmalılar buluşmasına her ilden yoğun katılım olması beklenirken 28 İl’de yaşayan Atmalılar tarafından kurulması kararlaştırılan Atmalılar Vakıf Senedinin İstanbul Hakimliğine teslim edildiği ve Gaziantep buluşmasında vakfın resmen kurulacağı ifade edildi. Eğitime katkı sunmak amacıyla kurulacak Atmallılar Vakfının Merkezi İstanbul olacak. Öğrenciler için yurt yapacak olan Atmalılar Vakfına önemli oranda maddi destek de sağlanacağı ifade edildi. 
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56