ARGUVAN:
ATMALILAR DERNEĞİNDEN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE SORULAR
                Atmalılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Ali Başıbüyük, on soruya yanıt bekliyor. İşte on soru:
1)Atmalılar İlköğretim Okulu’nun yapımına ilk adım atılırken yüzde elli bir vatandaş; yüzde kırk dokuz devlet katkısı uygulaması, bize gelince neden değiştirilmiştir? Yüzde yetmiş beş vatandaş, yüzde yirmi beş devlet katkısına dönüştürülmüş; üstelik ‘olursa böyle olur, yoksa devletin vereceği yüzde yirmi beşten de yoksun kalırsınız’ demeleri bizim etnik, dinsel kökenimize göre ayrıma tabi tutulmamız mıdır?
2) Vatandaş olarak yüzde yetmiş beşlik masrafı üstlendik, okulumuzun yapımı için. Devletin yüzde yirmi beşinin 70 bin lirası okulumuza harcanmadı, neden?
3) Bahçenin kum ve çakılla örtülmesi, ilgili kurumlarla yazışmalar sonucu İl Özel İdaresi araçlarınca ve özel firma araçlarınca yapıldı. 24 bin lira masraf, belgelidir, kasıtlı olarak ödenmedi, neden?
4) Bahçe düzenlemesi, yüzde yetmiş beş, yüzde yirmi beş katılım protokolünün dışında olduğu halde yapılmıyor, neden?
5) Eski okul binası, hayırsever bir vatandaş tarafından onarıldı. Yıkıntıyı, sağlık evi yapmak amacıyla onarmıştı vatandaş. Üç yıllık yazışma sonunda bize: “O bina çok güzel olmuş, onu sağlık için vermeyiz.” demeleri, o güzel binayı yeniden yıkıma terk etmeleri neden?
Bu bina köy muhtarlığına teslim edildi. Bir bölümünü aile hekimliğine, bir bölümünü de okulumuzun öğrencilerine yemekhane olarak tahsis etmek amacıyla yetkililere başvurduk. 14 bin lira keşif bedeli çıktı. Kaymakamlıkla yarı yarıya paylaşarak bu binayı yıkımdan kurtarmaya, halkımızın hizmetine sunmaya hazırız. Kaymakamlık bu konuda bize destek verecek mi?
6) Atmalılar İlköğretim Okulu’na bağlı olan Yeniköy, Akören, Eymir, Kızık köylerinin öğrencilerinin bu okula gitmesi gerekirken, Arguvan Cumhuriyet İlköğretim Okulu’na gönderilmeleri… Bu göndermede de servis ücretlerinin yarısının Arguvan Kaymakamlığınca ödenmesi… Atmalılar İlköğretim Okulu’na gelmesi gereken öğrencilerin, ilçe merkezine devlet destekli taşınmaları… Amaç, okulumuzun öğrencilerini azaltarak okulumuzu kapattırmak mı?
7) Çobandere Koru mezrasındaki öğrencilere: Ya okula gelin ya da yatılı okula gidin.” dayatması neden? Küçücük çocukların, dağlık, ormanlık arazide, kış koşullarında iki üç kilometre yürümelerini, böylece okula ulaşmalarını istemek ne kadar insancıl? Yatılı okula göndererek ruhsal sorunlarla baş başa, aile sevgisinden mahrum kuşaklar yetiştirmek ne kadar insancıl? Bu insanlara, olması imkânsız iki seçenek sunarak çocukları, üçüncü seçenek olan taşımalı sistemden yararlandırmamak; bu çocukların eğitim haklarını engellemek neden?
8) Avrupa İnsan Hakları Birimi (İLO; AB; ICFTU)’nden İsmail Topkar’ın okulumuzu, Kaymakamlığı ve Valiliği ziyaretinden sonra ilgili kurumlara yazdığı uzlaşmacı yazısına yanıt verilmedi. Neden?
9) Alevi olmak suçsa, Kürt olmak suçsa evet, suçluyuz. Atmalılar’ın onur ve gururları incitilmiştir. İlk kez devlet vatandaş işbirliği ile bir iş yapılmaya çalışıldı Atma’da. Devlet vatandaş kucaklaşmasına engel olunmuştur. Haksızlıklarla, engellerle karşılaştık. Neden?
10) Milli Eğitim, bu bölgede eğitim öğretimi katletmiştir. Bu bölgede eğitime katkı sunmadığı gibi, eğitim için çalışanların de önüne engeller koymuştur. Neden?
Atmalılar Derneği Başkanı Mehmet Ali Başıbüyük, bu soruları soruyor ve sorularına, ilgili kurumların yetkililerinden yanıt beklediğini söylüyor.
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 
banner47
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56

PROF. DR. GAZİ GÜLBAŞ KÜLTÜR MERKEZİ ÇAVUŞ...
Çavuş Mahallesinde Prof. Dr. Gazi Gülbaş Kültür Merkezi açıldı.

Haberi Oku