ATMALILAR İLKÖĞRETİM OKULUNDA EVRENSEL İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU

İLO-AB-ICFTU Evrensel İnsan Hakları Savunucusu İsmail Topkar, Atmalılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin davetlisi olarak Malatya’ya geldi, incelemelerde bulundu,

ATMALILAR İLKÖĞRETİM OKULUNDA EVRENSEL İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU
2007 yılında Atmalılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin girişimleriyle yapımına başlanan; 2009 yılında eğitim- öğretime açılan Arguvan, Atmalılar İlköğretim Okulu’nun sorunları, yapım teklifinden bugüne kadar devam edince, dernek yönetimi, evrensel insan hakları savunucusunun hakemliğine başvurdu.
Atmalılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin davetlisi olarak Malatya’ya gelen İLO-AB-ICFTU Evrensel İnsan Hakları Savunucusu İsmail Topkar, Atmalılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin Atmalılar İlköğretim Okulu’yla ilgili ifade ettiği sorunları yerinde görmek, incelemek ve yetkililerden bilgi almak üzere Arguvan Milli Eğitim Müdürüyle görüşmek için ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gitti. İlçe Milli Eğitim Müdürünü makamında bulamayınca Arguvan’dan Atma’ya geçerek Atmalılar İlköğretim Okulu’nda incelemelerde bulundu.
Arguvan ve Atma’daki gözlem ve bilgilenmelerinden sonra Malatya’ya dönen Evrensel İnsan Hakları Savunucusu İsmail Topkar, Malatya Vali Yardımcısı İnci Sezer Becel’i makamında ziyaret etti.
Valilik İnsan Hakları Birimini de ziyaret eden İsmail Topkar, Atmalılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin Başkanı Mehmet Ali Başıbüyük’le birlikte Milli Eğiti Müdürü Mehmet Bulut’u ziyaret ettiler.
Devletin yetkili birimlerinin temsilcilerini ziyaret ederek Atmalılar İlköğretim Okulu’nun, teklif aşamasından beri devlet birimlerinde çözüme kavuşamayan sorunlarını yetkililerle paylaşan İsmail Topkar ve Mehmet Ali Başıbüyük, durum değerlendirmesi yapmak üzere İnsan Hakları Derneği Malatya Şubesi’nde de dernek yöneticileriyle görüştüler.
Okulu yaptırma aşamasında başlayan bir dizi sorunun, bir türlü çözüme kavuşamadığını, insan hakları savunucularının hakemliğine başvurduklarını söyleyen dernek başkanı Mehmet Ali Başıbüyük: “20007 yılında Atmalılar İlköğretim Okulu’nun yapım teklifini verdiğimizden beri sorunlarla boğuşuyoruz. Önce bize, buraya okul yapılmasına gerek yok, dendi. Biz yapımında ısrarcı olunca, işi yokuşa sürdüler. Tüm Türkiye’de devletin koyduğu bir %49 devlet, %51 vatandaş işbirliği ile okul yapma kampanyası vardır. Bu kampanyayı Türkiye halkı benimsemiş ve gönüllü olarak, bu kampanyaya hevesle destek vermiştir.
Devletin okul yaptırmakta koyduğu bu yüzdelik katılım payı, bize gelince Türkiye’de bir ilk olarak %25 devlet, %75 vatandaş katılımına dönüştürülmüştür. Bize, bu adaletsizliği kabul etmemizden başka yol bırakılmamıştır.
Durum böyle olduğu halde devletin üstlendiği %25’lik masrafın bile tamamı karşılanmamıştır. Bu durumu, devletimizin ilgili birimleriyle son bir kez görüşmek üzere insan hakları savunucularından yardım istedik. Birlikte yaptığımız ziyaretlerde de sorunumuzun çözümü konusunda olumlu bir adım atılmadığını gördük.” şeklinde düşüncelerini ifade etti.
38 yıl Lahey Adalet Divanı Başkanlığıyla Türkiye’yi temsil eden, İLO-AB-ICFTU Evrensel İnsan Hakları Savunucusu İsmail Topkar da:
Malatya’nın Arguvan ilçesine bağlı Kömürlük’teki Atmalılar İlköğretim Okulu’nu gördüm, yetkililerden bilgiler aldım. Malatya Vali Yardımcısı Sayın İnci Sezer Becel ve Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut’la görüştük. Atmalılar İlköğretim Okulu’nun devam eden sorunlarını konuştuk. Sorunların çözümü konusunda olumlu bir adım atılamadığını gördük.
 Devletimizin eğitime önem vermesi, bu önemli hamlede Tük halkının şevkle katıldığı okul yaptırma kampanyasında devletimizin koyduğu katılım yüzdelerinin Atmalılar İlköğretim Okulu’na da aynı uygulanması gerektiğini, protokol gereği okula harcanması gereken %25’lik dilimin de eksik ödenmiş olduğunu ifade ettiğim bir raporu Başbakanlık İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığına gönderdim.
Başbakanlık İnsan Hakları Komisyonu’nun incelemeleri sonucu bu haksızlıkların giderileceğine ve aksamalara meydan verilmeyeceğine inanmak istiyorum. Başbakanlık İnsan Hakları Komisyonu’nun devreye girmesiyle de bir çözüme ulaşamaması durumunda iç hukuk yollarına başvuracağız. Sorunların çözüme kavuşmaması durumunda üzülerek de olsa sorunu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağız.” dedi.
Evrensel İnsan Hakları Savunucusu İsmail Topkar ve Atmalılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Ali Başıbüyük, Eymir Köyleri Derneği’ni ve Malatya Gazeteciler Cemiyeti’ni de ziyaret ettiler.
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 
 
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56