ÇİNLİ FİRMA AKÖREN KÖYÜNDE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPTI

Arguvan'ın Akören ve Yeniköy arasındaki alanda bakır çıkaracak Çin'li Cenhan Madencilik adlı şirketinde katıldığı bilgilendirme toplantısı Akören köyünde yapıldı.

ÇİNLİ FİRMA AKÖREN KÖYÜNDE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPTI
Çin'li Cenhan Madencilik adlı şirket, Arguvan'ın Akören ve Yeniköy arasındaki alanda bakır çıkaracak.

Arguvan Kaymakamı Zafer Oktay'ın da katılımı ile Akören köyünde bir toplantı düzenlendi. Toplantıda bakır aramak için ruhsat alan Cenhan Madencilik isimli firmanın temsilcileri, köy halkına yapacakları çalışmaya ilişkin bilgi verdi.

Kaymakam Oktay, Arguvan'a böyle bir yatırımın gelmesinin kendilerini sevindirdiğini söyledi. Oktay Yasal çerçeve içinde firma yetkililerine yardımcı olacaklarını dile getiren Oktay, köy halkının da tedirgin olmamasını istedi. Oktay, "Her şey bizim kontrolümüzde yürüyecek" dedi.

Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan ise, belediye olarak firmaya işçilerin konaklaması için pansiyon yapılması amacıyla yer tahsis ettiklerini, işletmede 150 kişiye de iş imkanı sağlanacağını bildirdi.

Akören Muhtarı Ekrem Aslan, firma yetkililerine konuya ilişkin köy halkının endişelerini iletti. Aslan, maden arama çalışmalarının köye ve halka zararı olup olmayacağını sordu.

Cenhan Madencilik'in sahibi Jiang Han, köyde bakır olduğu öngörülen 250 dönüm alanın 10 yıllık işletme hakkını aldıklarını, 30 yıllık rezerv olduğu belirtilen alanda çıkaracakları bakırı Hekimhan'a, oradan da Mersin'e taşıyacaklarını söyledi.

Köyde kuracakları işletmenin yolunun ayrı olacağını kaydeden Han, gürültü ve toz olmaması için gerekli önlemleri alacaklarını belirtti. Han, işletmede köy ve ilçe halkına da istihdam fırsatı doğacağını ifade etti.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56