ÇİNLİLER ARGUVANDA

Çinli bir maden firması Arguvan’ın Akören Köyü ve Yeniköy arasında kiraladıkları yerde Bakır Madeni çıkartma çalışması başlattı.

ÇİNLİLER ARGUVANDA
Arguvanda Çinlileri görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.

Çinli bir maden firması Arguvan’ın Akören Köyü ve Yeniköy arasında kiraladıkları yerde Bakır Madeni çıkartma çalışması başlattı.

Firmanın Akören Köyü ve Yeniköy arasında kiraladıkları alanda yapacakları çalışma için Arguvan Belediyesinden 30 kişilik pansiyon (Dostlar lokantası üstündeki yer) aylık 13.500-TL bedelle kiralayıp yine Arguvan Belediyesinden merkezde 222.000-TL bedelle ( Arguvan il özel idaresi hizmet binası yanı ) arsa satın aldılar.

Kiraladıkları Pansiyonda konaklayan Çinliler aldıkları arsa üzerine yaklaşık 150 kişinin konaklayacağı bir sosyal tesis yapmak amacıyla inşaat çalışması da başlattılar. 

Arguvan’a olacak ekonomik getirisini göz önüne alan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan Çinli firmaya konaklama ve sosyal tesis yapım çalışmaları için gerekli desteği veriyor, firmanın Arguvan Belediyesinden pansiyon kiralayıp arsa alımı dışında Belediyeye bir sokak süpürme makinesini de hibe etti. Makine belediyeye teslim edilerek kullanılmaya başlandı.

Akören Köyü ve Yeniköy arasında kiralanan alandaki bakır madeni çıkarma çalışmasının Eylül ayı içerisinde başlayacağı teknik personelle birlikte yaklaşık 150 kişinin çalışacağı,  çalışacak elemanların bir bölümünün de Arguvan’dan temin edileceği öğrenildi.

Çıkartılacak madenin Arguvan’dan Hekimhan’a Hekimhan’dan Mersine götürülerek buradan Çine gönderileceği öğrenilen bilgiler arasında.

www.arguvanhaber.com

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56