ÇOBANDERE KÖYÜ DERNEĞİNİN DÜZENLEDİĞİ TARİHTEN GELECEĞE AÇILIM SÜRECİNDE ALEVİLİK VE KİMLİK PANELİ YAPILDI

Çobandere Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından 13 Mart 2011 tarihinde düzenlenen “Tarihten Geleceğe Açılım Sürecinde Alevilik ve Kimlik” konulu panel yapıldı.

ÇOBANDERE KÖYÜ DERNEĞİNİN DÜZENLEDİĞİ TARİHTEN GELECEĞE AÇILIM SÜRECİNDE ALEVİLİK VE KİMLİK PANELİ YAPILDI
Çobandere Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından 13 Mart 2011 tarihinde düzenlenen “Tarihten Geleceğe Açılım Sürecinde Alevilik ve Kimlik” konulu panel, (soyisim sırası ile) Hamza Aksüt, Erdoğan Aydın, Hüseyin Çılga ve Hasan Kılavuz’un katılımıyla gerçekleştirildi. Paneli, aynı zamanda Çobandere köyünden olan, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Kemal Bülbül yönetti.

Çok sayıda dinleyicinin katıldığı panelde, şehirleşme, değişen üretim ve yaşam biçimleri ekseninde Aleviliğin kentli bir yorumla yeniden inşası sürecinde zaman içerisinde kendine sormak durumda kaldığımız “biz kimiz” sorusu çeşitli boyutlarıyla ele alındı. Aleviliğin günümüzdeki durumu ve konumundan bahsedilirken Aleviliğin tarihine, geçmişine ve günümüzdeki durumuna dair dezenformasyon ve bilgi kirliliği ile bu bağlamda Aleviliğe dair yanlış ve maksatlı çarpıtmalara karşı dikkatli olunması gerekliliğinin altı çizildi. Bahsi geçen bir diğer konu da Aleviliğin belirli bir etnisitenin, ırkın ya da milletin tek elinde olmadığı, farklı etnisitelere mensup, farklı diller konuşan Alevi topluluklarının da var olduğunu ve bu toplulukların inkar edilmeye, dışlanmaya, yok sayılmaya, kimliksizleştirilmeye ve asimile edilmeye çalışıldığını; bu durumun Atma Aşireti özelinde bütün Alevi yurttaşları ilgilendiren ve dikkatli olunması gereken bir husus olduğuydu.

Panelde ayrıca, halk müziği sanatçısı Muharrem Temiz, katılımcılara küçük bir dinleti sundu.

Kaynak:Çobandere Köyü Derneği Web Sitesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56