ERHAN YILMAZ’A ANKARADA VEFA GÜNÜ DÜZENLENDİ

Sanatçı Erhan YILMAZ’A 12.12.2010 tarihinde vefa günü düzenlendi. Ankara’nın soğuk ve karlı gününde unutulmaz bir gün yaşandı.

Ankara Arguvanlılar Derneği tarafından Arguvanlı ozanlara vefa günü etkinliği kapsamında Sanatçı Erhan YILMAZ’A 12.12.2010 tarihinde vefa günü düzenlendi.
Ankara’nın soğuk ve karlı gününde unutulmaz bir gün yaşandı.
Ankara’dan ve Ankara dışından olumsuz hava şartlarına rağmen ciddi katılımın olduğu vefa günü programına Erhan Yılmaz severleri ve Arguvanlılar başta olmak üzere, Seyfi OKTAY eski adalet bakanı, Mustafa YILMAZ 19. dönem milletvekili, Muharrem KILIÇ 22. dönem milletvekili, Mahmut YILDIRIM (Ankara vali yardımcısı) ,Yrd. Doç. Bülent YILMAZ İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi dekan yardımcısı, Ali ÖZÇELİK 20 hukuk başkanı, Sami ÖZFIRAT Yargıtay 9.daire üyesi, Mehmet ÇAMUR Yargıtay 9.daire üyesi, Prof. Dr.Sezai YILMAZ İnönü Üniversitesi, Ersoy EREN İstanbul Eymir Köyü dernek başkanı, Yakup DEMİR Ankara Malatyalılar dernek başkanı. Ekrem DERNEK Malatya Eğitim Vakfı Ankara şube başkanı, Fahrettin İMAMOĞLU Atatürkçü Düşünce Derneği Keçiören şube başkanı, Kenan ŞAHBUDAK Ozanlar dernek başkanı, Celal KARADAĞ Hekimhanlılar dernek başkanı, Mehmet AKKAYA Basak Köyü dernek başkanı, Haydar BAL Sazlıca Köyü dernek başkanı, Ali ÖZDEMİR İğdir Köyü dernek başkanı katıldı.
 
Vefa günü programı öncesinde misafirlere yöresel yemeklerden kömbe ikram edildi. Daha sonra Erhan YILMAZ’IN özgeçmişinden oluşan Arda AYDOĞDU tarafından hazırlanan fotoğraf slâyt gösterisi izlendi.
Gülhan BİRSÖZ’ ÜN başarılı bir şekilde sunduğu vefa günü programı dernek başkanı Asım AYDOĞDU’NUN konuşması ile başladı. Aydoğdu konuşmasında; vefa gününü yapmaktaki amaçlarının, Arguvan kültürünün bugünlere kimler tarafından nasıl getirildiği, kimler tarafından bu kültürün taşındığını, geliştirildiğini, yayıldığını göstermek, kültürümüzün aktarılmasında büyük emekleri olan ve bugün aramızda bulunan veya bulunmayan değerlerimize kısacası kültür elçilerimize sahip çıkmak olduğunu, onlara karşı bir nebzede olsa vefalı olmak adına bu vefa gününün düzenlediklerini belirtip, Âşıklarımız, Ozanlarımız gönülden gönüle köprüler kuran gönül elçilerimiz aramızdan ayrıldıktan sonra onlara bir vefa örneği olarak anmanın önemli olduğunu, ama en az onun kadar önemli olan bir hususunda bu değerlerimiz yaşarken aramızdan ayrılmamışken onların kıymetini bilmek, onlara layık olduğu değeri vermektir dedi.
Daha sonra konuşmacılar; Prof. Dr. Sezai YILMAZ (İnönü Üniversitesi), Ahmet MORTAŞ (TRT Prodüktörü), Merve TURAN (Dernek Gençlik Kolu Üyesi), Mahmut YILDIRIM (Ankara Vali Yardımcısı), Ersin AĞBABA (Dernek Gençlik Kolu Üyesi), Veli AĞBABA (CHP Malatya İl Başkanı), Dr. Dr Hasan Basri KILIÇ (Atatürk Hastanesi), İsmail ÜSTÜNDAĞ ve Ersoy Eren Erhan Yılmaz ile ilgili düşüncelerini,duygularını anlatan birer konuşma yaptılar. Yılmaz Ailesi adına konuşmacı olarak Erhan Yılmaz’ın abisinin oğlu olan Prof. Dr. Sezai YILMAZ amcası Erhan Yılmaz’ı anlattı. Yaşadıkları bazı anılarını paylaştı.
 
Vefa gününe sazları ve sözleri ile katılan Fatma ŞAHİN, Serkan KOYUN, Can AYDOĞDU, Hurşit ARI ve Nilüfer SARITAŞ birbirinden güzel türküleri ile katılımcılara türkü ziyafeti sundular. Dr. Hasan Basri KILIÇ curası eşliğinde Erhan Yılmaz’ı güzel bir örnekle anlattı. Erhan Yılmaz’ın abisi olan Sadık YILMAZ (Ahoğlu) anısına bir türkü söyleyerek vefa gününe katkıda bulundu. Bu türküyü haberin altındaki video'dan veya www.youtube.com izleyebilirsiniz.
 
Erhan Yılmaz, program sonunda katılımcıların isteği üzerine türkülerinden örnekler sundu. Vefa gününde kendisini yalnız bırakmayan katılımcılara, Ankara Arguvanlılar derneği başkanı Asım Aydoğdu ve yönetim kuruluna teşekkür
etti.
 
 www.arguvanhaber.com


ERHAN YILMAZ'IN VEFA GÜNÜ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİ  

MUTLULUĞUN BÖYLESİ …!
 
Bilindiği üzere, Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneğimiz, hemen her yıl aramızdan ayrılmış olan Arguvanlı Ozanlar için anma etkinlikleri düzenler.
 
Sevgili Asım AYDOĞDU başkanlığındaki Yönetim Kurulu toplanıp, bu sene de yaşayan bir değerimiz için ilk kez bir Vefa Günü yapalım şeklindeki öneriyi oy birliği ile karara bağlıyorlar. Vefa Günü için de bendenizi uygun görüyorlar ve Vefa Gününün tarihini de 12 Aralık 2010 olarak belirliyorlar. İlk defe böyle bir şey yapılıyor olsa da buraya kadar her şey iyi güzel de.
 
Gün geldi çattı. Tarih 11 Aralık 2010. Vefa Günü’ne bir gün kala tüm yurtta olduğu gibi Ankara’da da bir kar yağışıdır başlamaz mı, kar yağışı durmak nedir bilmiyor. Vefa Günü’nün yapılacağı ertesi gün de aynen devam etti. Yurdun her tarafı beyaza büründü. Tabi Ankara da öyle. Hatta etkinliğin yapılacağı yer Ankara’nın da en yüksek yeri Dikmen. Burada kış mevsiminin çok daha ağır geçmesi nedeniyle hani derler ya “ Ankara’nın Dikmeni… İşte öyle bir yer. Kar ve tipi nedeniyle her türlü ulaşım felç olmuş durumda.
 
Ankara Vali Yardımcımız Sn Mahmut YILDIRIM o kadar endişelenmiş olacak ki, telefonla arayıp sordu Vefa Günü ertelendi mi diye. Hayır, bana o konuda herhangi bir bilgi ulaşmadı dedim.
 
Etkinliğin başlamasına tam bir saat var, kar hala yağıyor. Arabam yarı yerine kadar kara gömülü olduğu için bulunduğu yerden çıkaramadım. Ve çaresiz eşimle birlikte bir taksi çağırıp etkinliğin yapılacağı Hacı Bektaş Vakfı’na gitmek üzere yola çıktık. Tam da Vakfa yaklaşırken, bu zor şartlarda Vefa Günü’nün ertelenmese bile kocaman bir fiyasko ile sonuçlanacağını düşünüyorduk ki, vardığımızda gördüklerimiz karşısında şaşkına döndük, gözlerimize inanamadık. Salonun tam bir mahşer yeri gibi hıncahınç dolu olduğunu hatta balkonlara bile sığmayan birçok dost ve hemşerilerimin ayakta kaldıklarına tanık olduk. Doğrusunu söylemek gerekirse, hava şartları güzel olsaydı oranın hali nice olurdu bilemiyorum ve hatta düşünmek bile istemiyorum. Çok ama çok üzülürdüm.
 
Neymiş efendim ben Arguvan Kültürü’ne ve tüm dost ve hemşerilerime sanatsal anlamda yıllarca hizmet etmişmişim. Hizmet de ne demek? Böyle insanların yolunda seve seve ölürüm ben sevgili dostlar. Teşekkürler Arguvanlı hemşerilerim, teşekkürler yediden yetmişe tüm türkü dostlarım, sonsuz teşekkürler hepinize. Müsait olduğum sürece elbette ki hizmet edeceğim ben bu kültüre ve kültür dostlarıma. Bu benim gibi tüm Arguvanlının görevidir zaten.
 
Gecede kimler yoktu ki, tüm bu olumsuz kış şartlarına rağmen ta İstanbul’dan hem de eşi Emine Hanım’la birlikte gelen Eymir Köyü Dernek Başkanımız Ersoy EREN, Ankara’ya bir TV çekimi için hazır gelmişken beni onure etmeyi düşünen ve hem de gecemizde sahne alan Sanatçı kardeşim Nilüfer SARITAŞ, yine daha yakın zamanda ağır bir ameliyat geçirmiş olan sanatçı kardeşim sevgili Hürşehit ARI, ta Arguvan Kızık Köyü’nden işini gücünü bir yana bırakıp gelen ve duygu yüklü de bir konuşma yapan terlik imalatçımız Sevgili İsmail ÜSTÜNDAĞ, Malatya’dan yeğenim Prof Dr Sezai YILMAZ, Güzel Sanatlar Dekan Yardımcısı yeğenim Bülent YILMAZ, CHP Malatya İl Başkanımız Sn Veli AĞBABA, yine Sanatçı kardeşlerim Fatma ŞAHİN, Serkan KOYUN ve benim de yapımcı firmam olan GÜLER KASETÇİLİK’ den Sevgili Celal GÜLER, İnönü Üniversitesi Konservatuar Öğrencisi sanatçı kardeşim Can AYDOĞDU… Bunlar sadece Ankara dışından gelen dostlarımdı.
 
Ankara’dan katılan bakanından, milletvekiline, hukukçusundan, eğitimcisine, doktorundan emeklisine, dernek başkanlarından serbest meslek sahiplerine ve çocuklardan ev hanımlarına kadar dünyalar tatlısı o çok değerli dost ve hemşerilerimin ise hepsinin ayrı ayrı simaları benim ölünceye kadar gözümün önünden gitmeyecektir bu da böyle biline. Onların isimlerini buraya yazmıyorum. Yazmayışımın iki nedeni var. Birincisi isimleri yazmaya kalkışsam sayfalar yetmez, ikincisi de insanlık hali, hani biraz da yaşlandık artık, olur ya belki ismini yazamadığım tek bir kişi de kalsa bu durum beni son derece üzerdi o nedenle yazmıyorum. Ama bilinmelidir ki onların hepsi de benim gönlümde birer taht kurmuş insanlardır ve ölünceye kadar da öyle kalacak ve de simaları gözümün önünden asla gitmeyecektir.
 
Gecenin içeriğine gelince, bunu yazarak anlatmak gerçekten çok zor. Sadece orada olup bunu yaşamak gerekirdi diyorum, o kadar. Sunucusundan konuşmacısına, şiir okuyanından çalıp söyleyenine, yorumcusundan slayt hazırlayıcısına, ses düzeninden çiçekçisine ve hatta başta Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörümüz Sn Ali ALTINTAŞ olmak üzere bir çok çelenk göndereninden ve de nefesini tutarcasına orada can kulağıyla dinleyen tüm katılımcılara kadar her şey dört dörtlüktü. Tekrar, tekrar teşekkürler sevgili dostlarım…
 
Her zaman olduğu gibi bu sefer de kömbesiyle, küllüğüyle, ayranıyla, ses düzeniyle, oradaki koşuşturmalarıyla, semtlere servislerle taşıma yapmalarıyla, Başkan Asım AYDOĞDU, Bşk Yrd. Yücel ADIGÜZEL, Ali ÖZÇELİK, Ali Asgar ŞAHİN, Duygu BOYRAZ, Özgür BEKTAŞ ve Abbas GÖKSU’DAN oluşan Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetimi ve de Mehmet ŞENTÜRK, Müslim GÜLBAŞ ve Hasan Hüseyin ŞAHİN’DEN oluşan, Denetim Kurulu Üyelerimiz Bu mükemmel organizasyona yine birer ıslak imza atmışlardı deyim yerindeyse… MUTLULUĞUN BÖYLESİNİ yaşayan biri olarak benim izlenimlerim bunlardı.
 
Kültürümüze hizmet için yola çıkmış ve çıkacak olan sevgili ozan ve sanatçı dostlarım, yukarıda da dediğim gibi değil bu kültüre hizmet etmek, böyle insanların yolunda seve seve ölüme bile gitmek gerekir diye düşünüyor ve,
 
Sizlere, Sevgili Asım AYDOĞDU başkanlığındaki Ankara Arguvanlılar Derneği Yönetim ve Denetim Kurullarına, tüm katılımcılara, tüm türkü dostlarıma ve tüm hemşerilerime yürekten teşekkürlerimi, sevgi ve saygılarımı sunuyorum, sağ olun, var olun. Hızır yoldaşınız ola…
 
Sevgi ve saygılarımla
ERHAN YILMAZ / ANKARA

Fotolar: Arda Aydogdu ve www.arguvanhaber.com
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56