Etek Sarı: Arguvan Belgeseli Çekimleri Arguvan’da Başladı

Yönetmenliğini Devrim Çiftçi’nin üstlendiği “Etek Sarı: Arguvan” adlı, Arguvan’ı türküleri ve inanç müziği üzerinden anlatacak belgesel çalışmasının çekimleri başladı.

Etek Sarı: Arguvan Belgeseli Çekimleri Arguvan’da Başladı
Yönetmenliğini Arguvanlı Hemşehrimiz Devrim Çiftçi’nin üstlendiği “Etek Sarı: Arguvan” adlı, Arguvan’ı türküleri ve inanç müziği üzerinden anlatacak belgesel çalışmasının çekimleri başladı.


Arguvan’ın pek çok Mahallesinde ( Köyünde) çekimleri yapılan belgesel genç, yaşlı pek çok kişinin anlatımları ve performansları kayıt altına aldı. Arguvan’ın çok sayıda köyünde çekimler yapılarak önemli bir arşiv materyali sağlandı.

Devrim Çiftçi, Özgür Fındık, Ozan Turgut ve Ali Haydar Çiftçiden oluşan belgesel ekibi, belgeselin amacının Arguvan türküleri ile coğrafyamızın hikâyesini belgeleştirmek, bizlere ve gelecek kuşaklara bir aktarım sağlamak olarak belirtti.Devrim Çiftçi’nin hazırladığı yaklaşım metninden kısa bir özet

ETEK SARI: ARGUVAN

Anadolu coğrafyası dünyanın en eski kültürel zenginliklerine sahip coğrafyalardan biridir. Binlerce, yüzlerce yıl öncesinden günümüze kalan yazıtlar, heykeller, mağara resimleri, kültürel yaşanmışlık ve çeşitliliğin göstergesidir. Ancak uzun yıllar boyunca tarihin söz ve müzik üzerinden ilerlediği bir coğrafyadır, Anadolu. Manilerden öğreniriz yüzlerce yıl öncesinde düğünün, sevdanın, cenazenin nasıl karşılandığını...  Türkülerden öğreniriz yüzlerce yıl önce bir hanenin, bir köyün içinde neler yaşandığını… Cenazede yakılan ağıtın, düğünde halay ve oyun ezgisinin, sevda ve ayrılık türküsünün; hepsinin memleketi Anadolu’dur. Biz bu kadim coğrafyayı en çok da türkülerinden öğrenir ve türküleriyle yaşatırız. Arguvan türküleri, Anadolu kültürü içerisinde gerek melodik yapısıyla gerekse ağız kullanımı ile çok büyük bir öneme sahiptir. Arguvan ağzı denilince akla ilk gelen uzun havalar olsa da; Arguvan ağzı kırık havalar, deyişler, semahlar, duvazlar; deme-çevirme türküleri de Arguvan ezgileri içerisinde önemli bir yere sahiptir.

Belgeselimiz dört temel eksende çalışma sürdürmeyi amaçlayacaktır:

-Arguvan türküleri üzerinden Arguvan kültürünü seçerek çok kültürlü Anadolumuzun bir bölümünü anlatmak
-İşlenen türküleri, ağıtları hikâyeleri ile anlatarak, ait olduğu dönemin duygusunu ve sosyal yapılanış özelliklerini aktarmak
-Hala yaşayan Âşık ve Dedelere ulaşarak, onların sazı ve sözüyle Âşık geleneğini bugüne ve gelecek kuşaklara göstermek
-Alan çalışması sırasında bulunan, daha önce fazlasıyla bilinmeyen yahut kayda hiç alınmamış türkülerin paylaşılmasını sağlamak.
 
Devrim Çiftçi
1990 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimine İstanbul’da devam etti. 2008 yılında Eyüp Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde öğrenim görmeye başladı. 2012 yılında bu bölümde lisans eğitimini tamamladı.

2013 yılında Anadolu Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı, Sahne Sanatları Bölümü, Opera Ana sanat Dalı’nda öğrenim görmeye başladı. 2014 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Müzikoloji Anabilim Dalı yüksek lisans programında eğitim görmeye başladı. 2015 yılında Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden belgesel yapım desteği alarak “Bir Tatlı Huzur: Opera” adlı Türkiye Opera tarihi üzerine bir belgesel çalışması yaptı. Belgeselin görüşmelerinden harmanlanan bir de kitap çalışması bulunmakta olup, önümüzdeki dönemlerde yayınlanması için çalışmaları devam etmektedir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Müzikoloji Anabilim Dalı’nda yüksek lisans öğrenimine devam etmektedir.
 
Filmografi: Bir Tatlı Huzur Opera  (2015 / Belgesel)

www.arguvanhaber.com

 
 
 
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2017, 09:59

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56