KIZIK KÖYÜNDE KIŞ YARISI ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Malatya’da faaliyet gösteren Arguvan Kızık Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Kızık Köyü Muhtarlığının birlikte organize ettikleri "Kış Yarısı" etkinliği yapıldı.

KIZIK KÖYÜNDE KIŞ YARISI ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Malatya’da faaliyet gösteren Arguvan Kızık Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Kızık Köyü Muhtarlığının birlikte organize ettikleri "Kış Yarısı" etkinliği yapıldı.
Kızık köyündeki kutlamaya Kızık köylüleri ile birlikte Arguvan Kaymakamı Zafer Oktay, Arguvan Belediye Başkan Vekili Ali Ekber Aslantürk ile çok sayıda Arguvanlı katıldı. 
Yoğun bir katılımla yapılan kış yarısı etkinliği mezarlık ziyaret edilerek başladı. Daha sonra köy konağında semah gösterisi gerçekleştirildi, Katılımcılara Abdal Musa Birlik Lokması ikram edildi. 
KIŞ YARISI
Öz oğuz boyundan gelen Kızık Köyü Orta Asya'dan kendileri ile birlikte taşıdıkları ve Anadolu'ya yaydıkları geleneklerinden biri olan Kış yarısında kışın yarı olduğunu ve köylülerin kendi yiyecekleri ve hayvanlarının yemlerini buna göre belirledikleri eğer kış iyi giderse memnunluklarını dile getirirler. Bu etkinlik köylülerin barış içinde yaşamasını ve sosyal bir gelenek olarak bunun işbirliği içinde sürdürülmesini sağlamaktadır. Kış mevsimi genellikle 90 gün olarak hesaplanır. Ancak miladi takvim değil de hicri takvime göre yada son hesap diye adlandırılır. 13 Aralık - 13 Mart arasıdır. Kış yarı Ocak ayının son haftası gerçekleştirilmektedir.
 
 
.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56